Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

«Baltcom» varētu sadarboties ar citu operatoru 4G jomā (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

Maksas televīzijas un elektronisko sakaru komersants «Baltcom TV» («Baltcom») varētu 2014.gadā ienākt ceturtās paaudzes (4G) mobilā interneta tirgū kā «virtuāls» operators, izmantojot cita operatora pakalpojumus un tīkla resursus, teica «Baltcom TV» («Baltcom») jaunais valdes priekšsēdētājs Andras Pillers.

Pillers to teica, vaicāts, kā «Baltcom» plāno izmantot šī gada janvārī izsolē iegūtās 2,5 - 2,69 gigahercu (Ghz) frekvences lietošanas tiesības, kas stāsies spēkā tikai no 2014.gada 1.janvāra. Eksperti uzskata, ka šis frekvenču diapazons ir vislabāk piemērots blīvi apdzīvotā pilsētvidē, jo signāla sniedzamības rādiuss ap bāzes staciju ir neliels.

«Pamatideja ir, ka piedāvāsim mobilo platjoslu kā daļu no »Baltcom« komplektiem, kas iekļaus arī citus pakalpojumus. Ar viedtelefoniem, protams, var izmantot datu pārraides tīklu, lai veiktu sarunas ar »balss internetā« tehnoloģiju. Tomēr klasiskais mobilās balss pakalpojums ir kaut kas, ko tirgus prasīs, un tas būs jāiekļauj »Baltcom« piedāvājumā, bet skaidrs, ka esošajiem operatoriem jau ir milzu balss klientu bāze,» Pillers sacīja. 4G diapazons ir paredzēts datu pārraidei, taču tajā balsi var pārraidīt, to pārkodējot interneta datu plūsmā.

Tā kā viedtelefonu, planšetdatoru un citu mobilu ierīču izmantošana 4G tīklā prasa, lai ierīcē būtu ievietota SIM karte, Pillers neizslēdz, ka SIM kartes varētu pirkt un «parastas» balss pārraides resursus nomāt no kāda jau esošā mobilo sakaru operatora.

«Tas ir pašsaprotams variants,» «Baltcom» vadītājs teica, bet piebilda, ka «vēl neesam izšķīrušies par to, kādam jābūt ar mobilo platjoslu saistītam pakalpojumu klāstam. Ir pāragri par to runāt».

SIM karte ir maza plāksnīte ar mikroshēmu, kas darbojas kā katra mobilā telefona vai citas ierīces «atslēga» un identifikācijas karte jeb mobilā numura nesēja attiecīgajā mobilo sakaru vai mobilā interneta tīklā. Tā, cita starpā, nodrošina, ka lietotājs par pakalpojumiem norēķinās pēc sava tarifu plāna arī, piemēram, ja SIM karti ieliek kolēģa telefonā, jo paša telefons ir izlādējies.

«Virtuāls» mobilo sakaru vai mobilā interneta operators darbojas, izmantojot cita operatora infrastruktūru un bieži arī citus resursus, kā uzskaiti un rēķinvedību, taču sevi prezentē klientiem kā patstāvīgu vai šķietami patstāvīgu zīmolu ar pakalpojumu klāstu un tarifiem, kas atšķiras no resursu iznomātāja zīmola un tarifiem. Tā, piemēram, darbojas «Zelta zivtiņas» priekšapmaksas karte, kas pieder «Tele2», un «Amigo» karte, kas pieder «Latvijas Mobilam telefonam» (LMT)

Jau ziņots, ka janvārī 4G frekvenču izsoles uzvarētāji ieguvuši tiesības lietot katrs savu daļu no piedāvātā spektra. LMT izsolē par attiecīgo joslu piedāvāja 772 000 latu, SIA «Tele2» un SIA «Bite Latvija» - katra 742 000 latu, bet «Baltcom» - 115 000 latu.

Liela daļa no 2,5 -2,69 GHz frekvenču lietošanas tiesībām patlaban pieder «Baltcom», kas tās drīkst izmantot tikai kabeļtelevīzijas signāla pārraidei vietās, kur nav iespējas apkalpot daudzdzīvokļu mājas ar fiksēta kabeļa pieslēgumu.

Jau ziņots, ka iepriekšējais «Baltcom» valdes priekšsēdētājs Pēteris Šmidre ilgstoši, bet nesekmīgi centās panākt, lai valsts viņam atļautu nekavējoties izmantot šīs frekvences 4G pakalpojumu sniegšanai. Kamēr «Baltcom» šajā frekvencē ir veicis testus, tikmēr LMT jau no pērnā gada Jūrmalā un Rīgas apkaimē piedāvā 4G pakalpojumus komercrežīmā 1800 megahercu (MHz) frekvencē, kas jau sadalīta starp esošajiem operatoriem. No 1.jūlija LMT piedāvā 4G pakalpojumus Liepājā.

4G mobilais internets piedāvā lejupielādes ātrumus līdz pat 100 megabitiem sekundē (Mbps). Patlaban maksimālais iepriekšējās trešās paaudzes (3G) tīklu ātrums ir līdz 42 Mbps.

Pillers 18.jūlijā iecelts par «Baltcom» valdes priekšsēdētāju, aizstājot «Baltcom» dibinātāju un ilggadīgo vadītāju Šmidri, kurš iecelts par «Baltcom» padomes priekšsēdētāju, kur pildīšot stratēģijas veidošanas uzdevumus. Sakarā ar iecelšanu Pillers teica, ka jau 2011.gada nogalē detalizēti iepazinies ar «Baltcom TV» darbību, konsultējot uzņēmuma finanšu projektus.

Pillers ir Ungārijas pilsonis, kas ieņēmis vairākus vadošus amatus Ungārijas kabeļtelevīzijas industrijā, tostarp bijis «FN Kabel Holding» izpilddirektors no 2007.gada rudens līdz 2012.gada janvārim, pirms tam piecus gadus vadīja «T-Kabel Hungary», kas pieder vācu «Deutsche Telekom» koncernam. Deviņdesmitos gados strādājis «Westland Radiotelephone Ltd», kas bija pirmais mobilo sakaru operators, tobrīd piedāvājot analogos mobilos sakarus.

Pillers 1993.gadā beidzis Korvinusa Universitāti Budapeštā ar bakalaura grādu finansēs.

«Baltcom TV» dibināts 1991.gadā kā kabeļtelevīzijas operators, vēlāk ieguva otro mobilo sakaru licenci Latvijā, bet mobilo sakaru biznesu pārdeva Zviedrijas «Tele2» koncernam 2001.gadā.

«Baltcom TV» piedāvā maksas televīzijas, interneta un fiksētās telefonijas pakalpojumus. 70% «Baltcom TV» daļu pieder Luksemburgas uzņēmumam «RPAX One S.A.», 29,96% - Kipras uzņēmumam «Mackonar Impex Limited», bet 0,4% - VAS «Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs».

«RPAX One S.A.» ir juridiska persona, kas pieder investoriem «AXA Private Equity» un «Resource Partners», kas pērn, izmantojot šo uzņēmumu kā investīciju izvietošanas instrumentu, pārņēma 70% «Baltcom TV» kapitāldaļu.

Komentāri (1)
Svarīgākais
Uz augšu