Jauniem cilvēkiem, kuriem ir sava biznesa ideja un kuri domā par uzņēmējdarbību, tā jāīsteno. Pēc šīs pārliecības rīkojusies arī dabiskās atveseļošanās centra «ReCure» dibinātāja Latvijā Guna Bīlande (27 gadi). Viņa intervijā portālam TVNET mudina arī citus uzdrīkstēties un «lēkt» iekšā uzņēmējdarbībā.
Lec! Tev nav ko zaudēt biznesā! (65)
Taujāta, vai arī citiem jauniem cilvēkiem iesaka sākt savu biznesu, Guna pārliecinoši atbild: «Yes, do it! (no angļu valodas – Jā, dari to!)
Ja cilvēks vecumā starp 20 un 30 gadiem svārstās un nerealizē savu biznesa ideju, ir ļoti ticami, ka viņš to neizdarīs nekad.(..)
Pēc 30 gadu vecuma vairumam ir bērni, dzīvoklis un regulāri maksājumi. Šajā vecumā darba ņēmēja risks un atbildība ir krietni lielāka.
Kamēr tu esi jauns, tev nav nekā. Tev nav ko pazaudēt. Ej un dari! Lec!
Tas ir jaunības lielākais pluss. Vēlāk būs ģimene, bērni un daudz kas cits. Tad sākt savu biznesu būs nesalīdzināmi grūtāk.»
Kā viss sākās? Ar skaudru stāstu
Interese par dažādiem veselības pakalpojumiem Gunai radās saistībā ar dzīvesbiedra veselības problēmām. Vīrietis pēc 20 intensīvā biznesā pavadītiem gadiem jutās ļoti nevesels. Bez rezultātiem tika izmēģināta gan gan tradicionālā medicīna, gan daudz kas cits, piemēram, ajūrvēda un adatu speciālisti.
Meklējot iespēju atveseļoties, Gunas dzīvesbiedrs nokļuva Indijā, kur ar vienkāršas diētas, pareiza dienas režīma, sabalansētu fizisko aktivitāšu un mierīga dzīvesveida palīdzību uzlaboja veselību.
Uzlabojumi bija necerēti labi.
Tas radīja pārliecību, ka beidzot ir atrasta īstā «seifa atslēga».
Veselība kļuva labāka arī viņa mammai, kura, būdama cienījamos gados, pamēģināja naturopātiju.
Guna skaidro, ka ļoti svarīgs cilvēka pašsajūtas ietekmētājs ir uzturs. Tam vajadzētu būt maksimāli dabīgam un termiski neapstrādātam. Uz pannas lielā karstumā sadeg ļoti daudz organismam vajadzīgo vielu. Tāpēc vismaz pusi no ikdienā paredzētajiem produktiem vajadzētu uzņemt svaigā veidā.
Viņa uzskata, ka slimība ir tikai sekas cilvēka dzīvesveidam. Nepareizi, ka daudz ļaužu nesaista savu neveselumu ar maltītēm.
Cilvēks brīnās, kāpēc slimo, bet viņa šķīvī ir «junks»!
Guna uzauga «normālā» Latvijas ģimenē un mācījās «parastā» skolā, kur pusdienās pasniedza gulašu un zivju zupu.
Taču ar dzīvesbiedra un savu pieredzi viņa pārliecinājusies, ka svaigēšana ļauj justies labāk. Ģimenē neēd ne gaļu, ne zivis, ne olas. Arī savu meitiņu viņi radina pie šāda uztura.
Sākumā daudzi Gunas jaunos ēšanas paradumus nepieņēma, izteica replikas un pat pavīpsnāja. Taču laika gaitā daļa cilvēku izrādīja interesi un pat taujāja pēc padoma.
Kopumā ēst veselīgi ir antisociāli.
Guna uzsver, ka necenšas uzspiest ēšanas paradumus un dzīvesveidu citiem. Drīzāk mēģina ar savu pieredzi un zināšanām «ierotēt» līdzcilvēku ikdienā. Naturopātijā nav gatavas matricas, kā palīdzēt cilvēkam, katrā gadījumā meklē individuālu risinājumu.
Kas bijis grūtākais?
Šobrīd nesen atvērtajā atveseļošanās centrā strādā trīs speciālisti no Indijas. Tieši visus procesus un formalitātes, kas saistītas ar ārvalstnieku nodarbināšanu, Guna min kā grūtāko savā līdzšinējā biznesā.
Sākumā viņa plānoja nodarbināt vietējos speciālistus, taču pēc tam izšķīrās par labu indiešiem. Lai arī viņiem nav rietumiem atbilstošas izglītības un zināšanas par, piemēram, tirgus ekonomikas pamatiem,
indiešu roku pieskārieni strādā perfekti!
Ārvalstu darbinieku ievešanā Gunai bija vajadzīgs Latvijas Tirdzniecības rūpniecības kameras atbalsts. Tāpat viņa ieklausījās vērtīgajos mentoru padomos, kas palīdzēja «neuzkāpt uz vairākiem grābekļiem».
Meklējot zināšanas un darbiniekus, Guna vairākkārt devās uz Indiju. Studējot naturopātiju, viņa atrada vēlāk noderīgu cilvēku kontaktus. Dzīvojot uz vietas, viņa pārliecinājusies par pakalpojumu kvalitāti. Arī katrs Rīgas centrā piedāvātais pakalpojums mēģināts uz savas ādas.
Nav ne poliklīnika, ne SPA salons
Guna uzsver, ka viņas izlolotais centrs nav kārtējā medicīnas iestāde vai parasts SPA, kā sākumā, pavirši iedziļinoties, varētu šķist.
«Centrs nekad nekonkurēs ar SPA! Tas ir veselības centrs. Cilvēki, kuri atnāk un pamēģina, saprot atšķirību. Nevienā SPA neesmu saņēmusi tādus pakalpojumus, piemēram, masāžu, kā nekurienē Indijā.» Indiešu masieri, kuri šajās procedūrās piedalās kopš dzimšanas, ļoti labi izjūt savu un klienta ķermeni un noskaņojumu. Tāpēc Guna nolēmusi uz Latviju atvest augstākās klases indiešu speciālistus.
Rīgas centrs ir tikai sākums
Jaunā uzņēmēja atklāj, ka Rīgā atvērtais centrs ir tikai daļa no viņas uzņēmējdarbības plāna – iecerēts izveidot arī lauku mājas. Tāpat ideja uzskatāma par eksportspējīgu.
Nākotnē veselības centrā plānots nodarbināt ne tikai indiešus, bet arī dažādu citu kontinentu un tautību pārstāvjus, piemēram, no Austrālijas, Krievijas, arī Korejas. Domāts attīstīt arī Latvijā augošo drogu plašāku izmantošanu.
Mērķis ir radīt centru, kur palīdzētu būt veselam bez tabletes un skalpeļa.
Guna skaidro, ka slimības un problēmas cilvēkā nerodas vienā dienā. «Mēs paši tās rūpīgi, cītīgi un gādīgi lasām un vācam. Organisms par to signalizē jau laicīgi. Vienkārši vienā dienā signāli kļūst ļoti intensīvi.»
Nav pareizi, ka cilvēki par sevi un savu veselību atceras tikai krīzes situācijā. «ReCure» centrā mācīs ne tikai to, kā izkļūt no krīzes, bet arī to, kā uzturēt labu veselību.
Viņa uzsver, ka cilvēki ir unikāli dabas resursi un nav jēgas runāt par zivju mazuļu glābšanu vai okeāna piesārņošanu ar naftas produktiem, ja cilvēki nerūpējas par sevi un kļūst arvien slimāki un slimāki.
Cilvēki nedrīkst aizmirst par savu veselību, jo bez tās viņi nevarēs ne strādāt, ne dzīvot priecīgi.
Kur dabūja naudu vērienīgā centra attīstībai?
Lai atvērtu veselības centru, Guna izmantoja savas ģimenes privātos līdzekļus. Ja tādu nebūtu, sieviete, visticamāk, meklētu privātos investorus, nevis banku aizdevumus. «Privāts aizdevums var būt izdevīgāks, jo, ja biznesa ideja ir laba, tad iespējams «aizraut» arī investoru un viņš var kļūt par labu mentoru un atbalstu biznesam.»
Biznesa plānā paredzēts, ka centrā ieguldītais tiks atpelnīts aptuveni desmit gadu laikā. Ikgadējā rentabilitāte plānota 8-10% apjomā.
Konkrētus plānotā apgrozījuma un pelņas/zaudējumu aprēķinus jaunā uzņēmēja neizpauž, bet atklāj, ka šogad ieņēmumi iecerēti tādi, lai nosegtu visus izdevumus, bet par peļņu varētu runāt nākamgad.
P.S. Šis materiāls tapis jaunās portāla TVNET rakstu sērijas «Vērtīga pieredze» ietvaros. Šai stāstu sērijā rakstām par Latvijas uzņēmumiem, kuri veiksmīgi pārcietuši krīzes gadus un turpina attīstību.
Ar šiem rakstiem TVNET vēlas atbalstīt vietējos veiksmīgos un inovatīvos uzņēmējus, tādēļ par šiem materiāliem TVNET neprasa nekādu naudu. Par šiem rakstiem neviens TVNET nav maksājis. Un ja kādam labam uzņēmumam tā ir papildu reklāma, tad mēs par to tikai priecāsimies!
Ja arī tev zināms kāds Latvijas uzņēmums, kurš attīstījies krīzes iespaidā un par kura darbošanos būtu vērts uzzināt citiem, droši pavēsti to portālam, rakstot uz e-pasta adresi zinas@financenet.lv!