Cietušais Rautenfelds nonāca Jelgavas slimnīcā, un radinieki nekavējās izmantot iespēju. Jau nākamajā dienā pie viņa ieradās brālis Pauls, kurš Heinrihu aizveda uz Rīgu un ievietoja Šēnfelda klīnikā. Emīlija pie vīra sākumā netika ielaista, turklāt Šēnfelds paziņoja, ka viņa nemaz neesot cietušā dzīvesbiedre. Tādējādi ārsts nostājās Rautenfeldu dzimtas pusē, un pēc daudziem gadiem izrādījās, ka ne bez pamata – viņš šajā sakarā bija saņēmis ļoti solīdu naudas summu.
Barona stāvoklis pēc lēkmes un lēciena pa logu bija patiesi smags, tāpēc šoreiz radiniekiem nebija problēmu pataisīt Heinrihu par traku. Kad komisija jautāja, vai cietušais pazīst klīnikas ārstu, Rautenfelds atbildējis: “Nikolajs.” – “Kas ir šis Nikolajs?” taujāja ārsti. “Mums ir tikai viens Nikolajs,” atbildēja slimnieks.
Vēl daži jautājumi, un dakteri viņu atzina par hroniski vājprātīgu. Tas automātiski nozīmēja izslēgšanu no mantojuma, kā vēlējās radinieki.
Kad Rautenfelds pēc četru nedēļu gulēšanas pusnemaņā atguvās, viņš vienīgi pastāvīgi lūdza dot naudu sievai un dēlam. To apliecināja arī ārsts Šēnfelds. Emīlija apmeklēja sirdzēju vai katru dienu un mēģināja tiesā panākt, lai viņai piešķir tiesības Heinrihu aprūpēt mājās par tiem pašiem līdzekļiem, kurus Rautenfelda aizbildnis barons Kārlis Freitags fon Loringhofens maksāja Šēnfelda klīnikai. Radinieku plānos tas neietilpa.
1912. gada 24. jūnijā Heinriham izdevās aizbēgt no slimnīcas un paslēpties mātes dzīvoklī Rīgā, Andreja [Andreja Pumpura] ielā 3. Un tad 9. jūlija vakarā notika traģēdija. Tālaika presē var atrast Rautenfelda pratināšanas protokolu pārstāstus. “Es atrados viens savā dzīvoklī Andreja ielā, kad piepeši kas atrāva durvis un ienāca dr. Šēnfelds. Tas sacīja: “Nākat man līdzi,” bet es atteicu: “Esmu pieaudzis cilvēks un negribu iet.” Uz to dr. Šēnfelds iesaucās: “Jums jādara tas! Es to gribu!” Es gribēju aiziet, bet dr. Šēnfelds bruka man virsū un sagrāba mani tik stipri, ka es nespēju izrauties. Man izkrita no kabatas revolvers; es pacēlu revolveri, bet vēl nešāvu. Kad dr. Šēnfelds nelaida mani vaļā, tad, sevi aizsargādams, izšāvu bez mērķa un nodoma nošaut ārstu. Pēc šāviena dr. Šēnfelds izgāja otrā istabā. Es domāju, ka viņš izgāja saukt sevim palīgu, un tāpēc aizgāju caur rovi [virtuvi?]. Atstājis dzīvokli, aizgāju uz aprinķi, kur sabiju dažas dienas, tad nejauši lasīju avīzēs, ka dr. Šēnfelds grūti ievainots un pat miris.” Heinrihs atzina, ka nožēlo ārsta nāvi, taču rīkojies tikai pašaizsardzības nolūkos. Pēc nevilšās slepkavības Rautenfelds ilgi neslapstījās. Par viņa atrašanu izsludināja 500 cara rubļu atlīdzību. Tos saņēma kāds uradņiks, kurš bēgli sazīmēja Rembates krogā.