/nginx/o/2018/07/17/10341415t1h6f21.jpg)
Plānveida operācijas kā nepatīkamu lietu ir tik viegli atlikt līdz rudenim – izbaudīt vasaru, un gan jau kaut kad. Ir gadījumi, kad ārsti ieteic pagaidīt rudeni, vēsāku laiku. Taču, ja nepieciešams operēt hroniski palielinātas aizdeguna mandeles, īstais laiks ir vasaras vidus, teic otorinolaringologs Kaspars Peksis. Līdz skolas sākumam bērns par tādu procedūru būs aizmirsis, kā arī iemācījies labāk justies un pareizi elpot.
Griezt vai negriezt?
Kaklā mandeles kā divi kulaciņi, arvien iekaisis kakls, angīna pat vasarā. Saldējuma aizliegums un mūžīgi pasildīts piens, lai tikai nesaaukstētu kaklu. Šādi papildu akcenti ir ne vienai vien bērnībai par mokām bērnam un vecākiem. Manu mammu savulaik bija pārņēmusi pārliecība, ka «tās lielās mandeles ir vienkārši jārauj ārā, cik var mocīties», taču ārsts viņu toreiz atrunāja. Pusaudžu gados kakla likstas nemanot pārgāja. Tā arī turpinu dzīvot ar savām lielajām mandelēm, turklāt skatos – dēlam tādas pašas mantojumā.
Var būt palielinātas mandeles un tik ļoti palielinātas, ka tās tiešām būtiski traucē dzīvot – elpot un ēst –, skaidro K.Peksis, klīnikas «Headline» vadītājs. «To redz jau divu trīs gadu vecumā – mandeles tik lielas, ka tablete neiet cauri. Bērns elpo skaļi, ar grūtībām.
c] Ja cilvēks bieži slimo, analīzes apstiprina streptokoka klātbūtni un hronisku mandeļu iekaisumu, nepieciešama operācija.
Ja infekcijas nav, mandeles var arī samazināt, nevis «raut ārā». Modernās tehnoloģijas to ļauj izdarīt.
Fjordos paslēptie draudi
K.Peksis krāšņi ilustrē mandeļu struktūru, salīdzinot to ar Norvēģijas fjordiem – lai pasargātu organismu, šajos līčos un šaurumos aizķeras gan mikrobi, gan dažādas ēdienu daļiņas. Sava nozīme ir fjordu apmēriem un izturībai, sava – siekalu viļņiem. Ja cilvēks dzīves gaitā savos fjordos reiz dabūjis streptokoku, to izmazgāt vai izskalot vairs nevar. Lai bīstamā baktērija no mandelēm neiekļūtu asinīs un nesāktos reimatiski sarežģījumi nierēs, locītavās vai sīkajos asinsvados, labāk no tās atvadīties kopā ar mandelēm. Jebkurā gadījumā lēmumu pieņems ārsts, izsverot riskus un ieguvumus. Ja reimatisms jau klāt, operēt mandeles ir par vēlu.
Mandeļu atveres var būt mikroskopiskas, bet individuālu īpatnību dēļ – arī palielākas un sekmēt pat ēdiena atlieku aizķeršanos tajās. Tas var būt viens no sliktas, smakojošas elpas iemesliem, tāpat kā jebkurš cits potenciāls infekciju perēklis – caurs zobs, iekaisušas smaganas, kuņģa problēmas. Brīžiem no šādām mandeļu atverītēm iznāk baltas, smakojošas vielas kripatas.
K.Peksis stāsta, ka iespējams risināt arī šādas problēmas – ar radiofrekvences ķirurģijas iekārtu veic kriptolīzi, tādējādi atverīte sašaurinās.
Reabilitācija saldējumam
Angīnu izraisa baktērija, ne saldējums vai auksts dzēriens karstā laikā, skaidro ārsts. Taču cilvēkam, kura rīkles mandelēs šāda baktērija klusiņām mitinās, tik strauja temperatūras maiņa var veicināt slimības rašanos. Tas saucas «nelabvēlīgi ārējie faktori», kas var veicināt dažādus iekaisumus, no tiem vēlams izvairīties ne tikai iespējamas angīnas dēļ. Piemēram, nemesties sakarsušam aukstā ūdenī, bet ķermeni apslacīt pakāpeniski. Tas nepieciešams, lai nešokētu ķermeni un nepakļautu pārslodzei sirds un asinsvadu sistēmu.
Par saldējumu labi vārdi dzirdēti arī kā par efektīvu kakla sāpju mazināšanas līdzekli jau pēc mandeļu operācijas. Ar modernajām tehnoloģijām operāciju var izdarīt saudzīgi – mazas pēcoperācijas sāpes, un stacionārā jāpavada viena nakts. Tradicionāli slimnīcā uzturas divas trīs dienas. Mandeļu samazināšanas operāciju var veikt dienas stacionārā un tajā pašā dienā doties mājās.
Mandeles, bet citas
Ja traucē aizdeguna mandeles jeb adenoīdi, tās jārauj ārā, pārliecināts K.Peksis. Palielinātas aizdeguna mandeles var apgrūtināt elpošanu, var radīt arī auss iekaisumus, logopēdiskas problēmas. Profesors Osvalds Plēpis norādījis, ka, laikus neārstējot, bērnam nepareizi attīstās pat sejas vaibsti un forma: lai formētos sejas izteiksme, jāstrādā muskulim, kas kustina žokli, aizverot muti. Taču, nespējot pilnvērtīgi elpot caur degunu, mute visu laiku paliek vaļā, žokļa savelkošie muskuļi atrofējas, un sejas reljefs neveidojas.
Aizdeguna mandeles attīstās līdz septiņu gadu vecumam, šajā laikā, ja nepieciešams, parasti arī tiek veikta ķirurģiskā operācija. Bērns, kuram ir lieli adenoīdi, elpo caur muti, tādējādi gada aukstajā laikā bieži slimo. Tāpēc šāda operācija būtu ieteicama vasaras vidū, līdz rudens sezonai un mācību gada sākumam.
Pārāk lielas aizdeguna mandeles nav iespējams citādi izārstēt kā vien ar ķirurģiskas operācijas palīdzību, uzsver K.Peksis. «Daudzi cilvēki vēl joprojām meklē iespējas ārstēt mandeles ar homeopātiskiem un dažādiem tautas dziedniecības līdzekļiem. Tas bieži vien saistīts ar cilvēku neinformētību un stereotipiem, jo senāk operēja bez narkozes, bieži vien rezultāti nebija pietiekami veiksmīgi. Patlaban adenoīdu operācija tiek veikta pilnā narkozē ar vismodernāko aparatūru, un pēc operācijas pacients var tajā pašā dienā doties mājās.»
Uzziņai
Akūta angīna ir bīstama infekcijas slimība, ko izraisa beta hemolītiskais streptokoks – baktērija jeb mikrobs, un tā tiek pārnesta gaisa pilienu ceļā.
Pirmajās divās stundās parādās sāpes rīklē, tās pastiprinās rīšanas laikā, ēdot un sakožļājot ēdienu. Otrs rādītājs ir augsta temperatūra, vismaz 38°.
Aptuveni trīs dienas slimība progresē un nav novērojami uzlabojumi. Obligāti jāsazinās ar ārstu un jāsāk ārstēšanās, lai izvairītos no komplikācijām.