Ejam uz rekordizmiršanu. Dombrovskis vainīgs?
Pie kā šī politiskā stagnācija noveda valsts ekonomiku 2008. gada nogalē, visiem ir zināms. Tas nenotika vienā dienā, būtībā tās bija desmit gadu politiskās stagnācijas sekas. Tad Latvijā faktiski valdīja abu profesoru pieminētais «ekstraktīvais» modelis – šaura, pāris cilvēkos noslēgta elite, kas darbojās savās ekonomiskajās, nevis kopējās sabiedrības interesēs. Šajās dienās demogrāfs Ilmārs Mežs norādīja uz vēl kādu īpaši smagu problēmu, kas, pavisam noteikti, ir iepriekšējo valdību rīcības sekas. Mikroblogu vietnē «Twitter» viņš rakstīja: «Šā gada pirmajā ceturksnī mums piedzima vēl mazāk kā pērn – 4510 (bērni), bet nomira vēl vairāk kā pērn – 8030 (valsts iedzīvotāju). Tātad ejam uz rekordizmiršanu.»
Premjerministrs Valdis Dombrovskis pie varas ir jau trešo gadu. Varētu viņam prasīt atbildību, kādēļ valstij un tautai tik traģiskā tendence turpinās? Nenoņemot atbildību no Dombrovska un «Vienotības» par iepriekšējo gadu kūtrumu, jāatzīmē, ka puslīdz spējīga reformu valdība ir tikai pēdējo pusgadu. Oponenti, protams, kliegs un kritizēs Dombrovski. To var un vajag darīt. Tomēr jāsaprot, ka demogrāfijas krīze ir ilgāka perioda izraisīto problēmu sekas. To strauji nevar mainīt un labot pat Dombrovskis, pat trīs gadu laikā. Tomēr jāšaubās, vai nākamgad viņam šāds antirekords vairs tiks piedots.
Līgatnes traģēdija ir simboliska. Made un Bērziņa «līdzjūtība»
Par simbolisku vecās politiskās elites sistēmas «atraugu» var nosaukt traģisko notikumu Līgatnē. Līgatnes dabas parkam bija pietrūkuši līdzekļi, lai nostiprinātu vietējai tūrisma industrijai tik nozīmīgo lāču mītnes žogu. Tai pašā laikā pie šaurā «savējo» lokam piederīgā prezidenta Andra Bērziņa «lauku tūrisma» objekta bija «aizplūduši» 170 000 latu. Iespējams, ka tie būtu lieti noderējuši pietiekami stipram lāču žogam. Tagad vietējai tūrisma industrijai ir traģisks zaudējums, bet vecās sistēmas «atrauga» aicina privāti, līdzjūtīgi aprunāties ar lāču kopēju. Tas ir simbolisks piemērs, kā sabiedrība cieš valsti pārvaldījušas noslēgtas šauras bagātnieku elites dēļ, kura savas intereses stādīja augstāk par visu.
Gudrās, atklātās valstīs ar politisko sistēmu, kurā aktīvi piedalās visa sabiedrība, līdzekļi tiktu izmantoti gudrāk un saprātīgāk. Tādās valstīs par «ekonomikas un ģeopolitikas» guru netiktu uzskatītas personas, kuras Eiropu uzskata par «nākotnes civilizācijas atraugu». Jo Latvija bija, ir un būs Eiropas sastāvdaļa. Tās Eiropas, kas gudri un ātri spēj saskatīt un atrisināt savas problēmas, lai skatītos uz nākotnes izaicinājumiem.