Atsaucoties uz nesen publicētajiem aptaujas datiem par svīšanas problēmām ikdienā, plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis uzsver, ka svīšana ir pilnīgi normāls, ikvienam cilvēkam nepieciešams fizioloģisks process, ar kura palīdzību organisms atbrīvojas no vielmaiņas produktiem un veic organisma termoregulāciju. Pastiprinātas svīšanas gadījumā gan ir vērts meklēt problēmas risinājumus.
Eksperts: svīšana ir normāla, tomēr jāievēro higiēna (11)
Svīšana un hiperhidroze
Ja svīšanas process noris normāli, tas cilvēkam nerada diskomfortu un pietiek ar elementāru higiēnas prasību ievērošanu. Tomēr ir sastopama arī pastiprināta svīšana jeb hiperhidroze. Tā var rasties kā sekas dažādām saslimšanām, piemēram, infekcijas, endokrīnie traucējumi, neiroloģiskas slimības un tamlīdzīgi. Bet citkārt arī pilnībā veseliem cilvēkiem nākas saskarties ar hiperhidrozes nepatīkamajām izpausmēm.
Pastiprināta svīšana var attīstīties psiholoģiska uzbudinājuma, uztraukšanās, emocionāla sasprindzinājuma rezultātā, kā cēloņi var būt arī ārējās temperatūras paaugstināšanās, karstu un asu ēdienu lietošana, kā arī pastiprināta muskuļu darbība. Sastopamas arī iedzimtas hiperhidrozes.
Pastiprinātas svīšanas izpausmes mēdz būt gan difūzas, kad sviedri izdalās uz visas ķermeņa virsmas, gan lokāla, kad diskomfortu rada kādas konkrētas ķermeņa daļas. Hiperhidrozei var būt gan sezonāls, gan pastāvīgs raksturs. Jāatzīst, ka biežāk sastopamas tieši otrais, kādēļ arī cilvēki meklē pēc iespējas efektīvākus risinājumus cīņai ar šo problēmu.
Risinājumi hiperhidrozes novēršanai
Pastiprināta svīšana cilvēkam var traucēt normāli iekļauties sabiedrībā, komunicēt ar citiem cilvēkiem un pretējo dzimumu, kā arī tiekties pēc sasniegumiem profesionālajā dzīvē. Lai samazinātu svīšanu un reizē nepatīkamo aromātu, ko tā rada, tiek izmantoti dažādi antiperspiranti un dezodoranti, kuru sastāvā mēdz būt alumīnija sāļi, minerāli un ēteriskās eļļas. Tomēr pie izteiktas hiperhidrozes šie līdzekļi var būt maz efektīvi, neļaujot cilvēkam dzīvot bez diskomforta.
Līdz šim zināmā efektīvākā metode cīņai ar pastiprinātu svīšanu ir zemādas botulīna toksīna A injekcijas. Vielas iedarbības princips ir bloķēt nervu sistēmas impulsu uz sviedru dziedzeriem, kā rezultātā iespējams samazināt svīšanu apstrādātajās zonās uz 4 līdz 8 mēnešiem.
Procedūra tiek veikta ambulatori un aizņem vien 15 līdz 20 minūtes. Pēc sarunas ar ārstu tiek noteiktas injekcijas vietas, nepieciešamais iedarbības laukums un aprēķināts katram cilvēkam individuāli nepieciešamais vielas daudzums.
Pilnu iedarbību medikaments sāk aptuveni 2 līdz 5 dienu laikā pēc procedūras izdarīšanas un saglabājas pat 4 līdz 8 mēnešus. Tiklīdz tā iedarbība beidzas un atkal novērojama pastiprināta svīšana, to iespējams vienkārši atkārtot.
Cilvēkiem nevajadzētu uztraukties par to, ka šis medikaments varētu nodarīt kādu kaitējumu organismam. Pabeidzis savu darbību, botulīna toksīns dabīgajos vielmaiņas procesos bez pēdām izzūd no organisma.
Šobrīd šīs injekcijas ir populāra procedūra gan Latvijā, gan arī visā pasaulē. To ik gadu veic desmitiem tūkstošu sieviešu un vīriešu. Populārākās injekciju zonas abiem dzimumiem ir paduses un plaukstas, jo tās visbiežāk rada acīmredzamu diskomfortu.