Žurnālists Leonīds Jākobsons, kuram pagājušo ceturtdien divi nezināmi vīrieši uzbruka viņa mājas kāpņu telpā un sagrieza vaigu, pirmdien pametis slimnīcu. Policijai lietā pašlaik ir divas pamatversijas – uzbrukums saistīts ar Jākobsona profesionālo darbību vai ar personīgiem motīviem, taču aizdomās turamā pagāidām vēl neesot.
Policijai divas versijas, kāpēc uzbrukts žurnālistam (120)
Pievienota 2. un 3. apakšnodaļa
Policijai ir divas pamatversijas
Kā otrdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai atklāja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis, pamatā policija strādā ar pirmo versiju.
Jau vēstīts, ka ceturtdien notika uzbrukums portāla «kompromat.lv» žurnālistam Jākobsonam, kuram viņa mājas kāpņu telpā Rīgā uzbruka divi cilvēki, spārdīja ar kājām un dziļi sagrieza vaigu. Pēc nonākšanas slimnīcā viņš ir veltījis kritiku policijas darbam, tostarp policija neesot interesējusies par videokameru ierakstiem pie mājas, kur varētu būt redzami uzbrucēji.
Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) ir atzinusi, ka Jākobsona darbības metodes reizēm ir bijušas diezgan diskutablas, taču norādījusi, ka atbilstoši preses likumam personām, kuras uzskata, ka viņu gods un cieņa ir aizskarti, ir tiesības prasīt gandarījumu likumā noteiktā kārtībā. Par prioritāru LŽA aicināja izvirzīt versiju, vai uzbrukums ir saistīts ar žurnālista profesionālo darbību.
Ieraksti jau ir pārbaudīti
Mūrniece, sākot komisijas sēdi, skaidroja, ka aicināt policijas vadību uz komisiju viņa nolēmusi pēc tam, kad medijos parādījās informācija, ka policija vairākas dienas pēc nozieguma vēl nebija izņēmusi videokameru, kas izvietotas pie žurnālista mājas, ierakstus. Ķuzis komisijas sēdē noraidīja šīs medijos izskanējušās ziņas un sacīja, ka ieraksti jau tika pārbaudīti nozieguma izdarīšanas dienā.
Vairāki komisijas deputāti bija vienisprātis, ka šis uzbrukums žurnālistam ir ļoti nepieredzēts gadījums un policijai tā izmeklēšanai jāpievērš pastiprināta uzmanība. Mūrniece, kura personīgi apmeklējusi cietušo slimnīcā, atzina, ka ir labi tas, ka žurnālists neesot iebiedēts un solījis turpināt savu profesionālo darbību. Šādi notikumi ir jānosoda, un vislabākais nosodījums būs vainīgo atrašana un sodīšana, sacīja Mūrniece. Viņa arī uzsvēra, ka "vilcināšanās lietas izmeklēšanā šādos gadījumos ir nepiedodama, jo daudz kas var notikt". Arī Ķuzis piekrita, ka šāds gadījums līdz šim vēl nav noticis, apliecinot, ka izmeklēšana tiks veikta objektīvi.
Aizdomās turamo nav
Ķuzis pēc komisijas sēdes žurnālistiem sacīja, ka pagaidām neviena aizturētā vai aizdomās turamā persona nav noskaidrota. Izmeklēšanas noslēpums arī esot, kāds ierocis izmantots nozieguma izdarīšanā. Viņš tikai apliecināja, ka uzbrukumā žurnālistam nav lietots šaujamierocis.
Viens no galvenajiem lieciniekiem šajā notikumā ir Jākobsona nepilngadīgais dēls. Ķuzis sacīja, ka žurnālista dēls mātes klātbūtnē jau ir nopratināts.
Komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL) uzdeva Ķuzim vairākus jautājumus par to, vai bērnam, kurš redzēja uzbrukumu savam tēvam, ir sniegta psihologa palīdzība. Ķuzis sacīja, ka, veicot izmeklēšanas darbības ar bērnu, tika nodrošināta psihologa klātbūtne.
Mūrniece arī interesējās, vai bērnam nevajadzētu piešķirt procesuālo aizsardzību, ja reiz viņš ir galvenais liecinieks. Ķuzis norādīja, ka ikvienam no šā kriminālprocesa dalībniekiem ir tiesības vērsties pie ģenerālprokurora, lūdzot piešķirt šo īpašo aizsardzību.
Policijas attieksmes dēļ no uzbrukuma cietušais portāla «kompromat.lv» žurnālists Leonīds Jākobsons pašlaik nesadarbosies ar tiesībsargājošajām iestādēm. «Tuvākajā laikā pacentīšos nozust, mani vienkārši neatradīs. Negribu teikt, ka braukšu prom no Latvijas, bet būšu mazāk pieejams. Es turpināšu strādāt, bet negribu, lai informācija par manu privāto dzīvi parādās uz āru. Es neesmu publiska persona, neesmu pie tā pieradis,» uzsvēra žurnālists.
Pēc viņa teiktā, policija turpina ņirgāties par viņu un viņa ģimeni. «Policija nevēlas un negrib nodarboties ar manu drošību, viņi nodarbosies tikai ar manu iznīcināšanu,» tiesībsargājošo iestāžu rīcību kritizēja Jākobsons. Viņš atsaucās uz izteikumiem, ka liktenīgajā dienā viņš pats esot sevi sašāvis, kā arī incidentu slimnīcas palātā, ka policisti par viņu ņirgājušies.
Ķuzis noraida pārmetumus policijai
Policija kategoriski noraida medijos izskanējušos pārmetumus par lietas izmeklēšanas vilcināšanu, par nekorektu attieksmi pret cietušo.
Kā šodien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē norādīja VP priekšnieks ģenerālis Ints Ķuzis, nav nekāda pamata uzskatīt, ka lieta netiktu izmeklēta. "Šī lieta ir manā kontrolē, arī Iekšlietu ministra kontrolē, un tā tiks izmeklēta objektīvi," sacīja Ķuzis. Izmeklēšanai ir piesaistīti speciālisti, kuri izmeklē slepkavības lietas, pastāstīja Ķuzis.
Ķuzis informēja, ka VP Iekšējās drošības birojā ir sākta dienesta pārbaude, lai izvērtētu faktisko policistu rīcību slimnīcas palātā, kur policisti apsargāja cietušo žurnālistu tūlīt pēc notikušā.
Ķuzis apliecināja, ka parasti policisti noziegumos iesaistītās personas, ja tas nepieciešams, apsargā ārpus palātas, bet šoreiz kopā ar medicīnas personālu izlemts, ka divi policisti atradīsies palātā. Patlaban esot divas pretējas liecības, ko par notikušo incidentu palātā saka Jākobsons un ko - policisti. Lai noskaidrotu patiesību, sākta dienesta pārbaude, ko plānots pabeigt pēc Lieldienām. Pašreiz Ķuzim neesot nekāda pamata uzskatīt, ka policisti būtiski būtu ko pārkāpuši.
Policisti Jākobsonu apsargājuši gan Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, gan Stomatoloģijas institūtā, bet pēc tam nolemts apsardzi noņemt.
Žurnālists izvirza četras iespējamās versijas par uzbrukuma iemesliem, taču izslēdz, ka tas bijis laupīšanas nolūkos. Jākobsons atklāj, ka dienu pirms uzbrukuma saņēmis draudus no Jevģēnija Osipova sievas, taču viņam ir aizdomas, ka uzbrukums saistīts tieši ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu.
Uzbrukuma versiju vidū ir arī tāda, kas saistīta gan ar publikācijām viņa portālā «kompromat.lv», gan arī ar dažādiem draudiem no ieinteresēto pušu pārstāvju puses, žurnālists arī apsver iespēju vērsties ar prasību tiesā pret atsevišķiem «negodīgiem medijiem».
Kamēr uzbrucēji izrēķinājušies ar žurnālistu, viņi savā starpā neesot sarunājušies. «Bet pirms tam es dzirdēju, ka viņi runā krieviski,» stāsta Jākobsons.