Kad pirmoreiz pajokoju, ka fotoaparātu neņemu līdzi tikai gultā un vannā, man pašam raksturīgajā humorā uzspīlēti naivi atjautāja: ak, tad tur tomēr ne? Ja nopietni, var jau stundām stāstīt, ka botāniskajā dārzā uzziedēja tas un tādā krāsā un ar šitik lieliem ziediem, bet klausītājam tā arī neradīsies priekšstats, par ko vispār ir runa. Skaistas fotogrāfijas cilvēku uzrunā labāk par jebkuru aprakstu un stāstu. Daudzi augi nozied dažu dienu laikā un nākamreiz uzzied tikai pēc vairākiem gadiem. Salaspilī aug aptuveni 15 tūkstoši augu dažādību. Lai katram augam veltītu tikai minūti uzmanības, to darītu astoņas stundas dienā un piecas dienas nedēļā, būtu vajadzīgs pusotrs mēnesis, pat nerēķinot, ka līdz katram augam ir arī jāaiziet. Apsniguši vai apsarmojuši koku silueti ziemā, plaukstošie pumpuri pavasarī, ziedēšanas laiks, augļu nogatavošanās, rudens lapu krāsas – tā ir nebeidzama krāsu un formu mūzika. Ne jau latīniskos nosaukumus zubrīt, – daudzi cilvēki šeit nāk un brauc vienkārši atvilkt elpu, izjust plaukstoša ziedpumpura brīnumu un izsāpēt līdzi lapu nobiršanai.
Kas sagādā prieku dendrologam?
Mūsu pētījumu objekti neplivinās apkārt kā zvirbuļi vai bambāļi, koki ir fundamentāla vērtība – kur izaug… tur arī nokrīt. Var, protams, likties, ka viss ir atklāts, izmērīts un nekā jauna vairs nevar būt. Tā nav. Piemēram, tās pašas raganu slotas, ko kopā ar «Latvijas valsts mežu» Kalsnavas arborētuma darbiniekiem intensīvi meklējam, pētām un mēģinām pavairot – ar domu izaudzēt mūsu pašu vietējās skuju koku šķirnes. Prieks, ka šogad mums izdevās atrast vienu mutantu bērza raganu slotu, to nevajag jaukt ar sēņu slimību izraisītajām, kas redzamas vai ik ceļmalā. Zināmas dažas kļavas, zirgkastaņa un pāris bērzu ar savdabīgu zarojumu. Aicinām mūs informēt par līdzīgiem atradumiem! Tā, piemēram, metālmākslinieks Arvīds Endziņš pie Alojas pamanīja raiblapainu kļavu, līdzīgu koku pirms dažiem gadiem atrada Igaunijā. Bet ne vienmēr no skaistas raganu slotas izveidojas tikpat skaists augs. Tā ir sava veida loterija, kuras rezultāts redzams tikai pēc vairākiem gadiem. Tas māca būt pacietīgam…
Vai tu tici, ka kokiem piemīt īpašs spēks?
Man pāris reižu ir jautājuši, vai papeļu sliktā enerģija kaitē cilvēkam. Tad es atbildu, ka, ja no cilvēkiem celtos tikpat maz ļaunuma, kā no kokiem, mēs visi dzīvotu ļoti laimīgi. Ir jau dzirdēti arī spriedumi par to, kurš koks ir vislabākais. Tomēr, atgriežoties pie dendroloģijas, es gribētu aicināt nemeklēt kokos tās vainas, kuru cēlonis esam mēs paši. Es nešķiroju kokus labajos un sliktajos. Mežs, jo īpaši tāds vecs un pirmatnīgs, mani nomierina ar to mūžības sajūtu, kas tajā ir, atgādinot, ka ir lietas, kas stāv pāri ikdienas sīkumiem.