/nginx/o/2018/07/17/10402069t1h5543.jpg)
Krākšana, iespējams, signalizē par nopietnas slimības draudiem, kas mēdz būt par iemeslu problēmām privātajā un sabiedriskajā dzīvē.
Vai dažkārt dienā jūtaties miegains? Vakaros nespējat līdz galam noskatīties filmu, televīzijas pārraidi? Jūsu dzīvesbiedrs un draugi mēdz žēloties par krākšanu, kas gulēšanu vienā telpā ar jums padara neiespējamu? Varbūt tas nav nekas nopietns, tomēr var izrādīties arī citādi. Krākšana, iespējams, signalizē par nopietnas slimības draudiem, kas mēdz būt par iemeslu problēmām privātajā un sabiedriskajā dzīvē. Krākšana var būt simptoms nopietnai medicīniskai problēmai, ko sauc par obstruktīvas miega apnojas sindromu (OMAS) un kas skar līdz pat 4% vidēja vecuma pieaugušu cilvēku. Tā ir slimība, kas rada daļēju elpošanas ceļu nosprostošanos miegā un izraisa skaļu krākšanu, biežas elpošanas apstāšanās (apnojas) epizodes, skābekļa koncentrācijas pazemināšanos asinīs un biežas pamošanās, kas pašam pacientam parasti paliek nepamanītas.
Kas ir miega apnoja?
Miegā ķermeņa muskulatūra, ieskaitot rīkles muskuļus un mīkstās aukslējas, atslābst, un mēles pamatne pavirzās atpakaļ, daļēji nosprostojot augšējos elpošanas ceļus. Taču smadzenes turpina raidīt signālus mūsu svarīgākajam ieelpošanas muskulim - diafragmai un liek tai turpināt darboties. Elpošanas ceļos rodas negatīvs spiediens, tie sašaurinās un pēc tam nosprostojas pavisam.
Vairāk nekā 10 elpas aizturēšanas (apnojas) gadījumi, katrs no kuriem ilgst vairāk nekā 10 sekundes vienā miega stundā, var izraisīt organismā bīstamu spriedzi, kā rezultātā ķermenis nesaņem pietiekamu skābekļa daudzumu. Organisms pats atbrīvojas no elpas trūkuma, sūtot trauksmes signālu smadzenēm. Mediķi pielīdzina šo kritisko stāvokli pēkšņai pamodināšanai. Šo patoloģisko procesu sauc par miega fragmentāciju. Vairumā gadījumu cilvēks pilnīgi neatmostas un pats par notiekošo neko nezina.
OMAS ārstēšana ir saistīta ar zināmām neērtībām. Veiksmīgākais veids, kā to ārstēt, ir CPAP (Continues positive airway pressure) terapijas aparāta lietošana. Cilvēks pirms gulētiešanas uz sejas uzliek masku, ko caurulīte savieno ar CPAP terapijas aparātu. CPAP terapijas aparāts pūš gaisu, tādējādi neļaujot nosprostoties elpceļiem. Tādā veidā cilvēks nakts laikā saņem nepieciešamo skābekļa daudzumu, ķermenis miegā ir atpūties un pacients pamostas izgulējies un atpūties tāpat kā viņa sirds.