/nginx/o/2018/07/17/10406744t1hdcaa.jpg)
Ir zinātniski pierādīts, ka ne mazāk kā 80% planētas iedzīvotāju vismaz reizi dzīvē ir piemeklējušas galvassāpes, bet 25 – 40% - galvassāpes piemeklē regulāri.
Galvassāpju zinātniskais nosaukums - cephalalgia. Pašas smadzenes sāpes nejūt, jo tām nav sāpju receptoru.
Produkti un dzērieni, no kuriem var sākt sāpēt galva: alkohols, īpaši sarkanais vīns, šokolāde, augļi, marinādes, siers, gaļas konservi, rieksti, kafija, tēja, kola u.c.
Pie galvassāpju iemesliem pieskaita: stresu, hormonālās izmaiņas, kakla vai žokļa saspringumu, depresiju, izmisumu, neregulāru ēšanu, gulēšanas režīma izmaiņas, traumas, uzbudinājumu, acu sasprindzinājumu, laika maiņu, nepareizu stāju, asas smaržas, medikamentus, spilgtu gaismu (fotofobija), fizisku sasprindzinājumu, lielu augstumu. Galvassāpes var izraisīt mehāniska, ķīmiska vai termiska ietekme uz jutīgajiem receptoriem. Šie receptori, kas atrodas galvas mīkstajos audos, uztver dažādus nervu impulsus, kurus cilvēks sajūt kā sāpes.
Galvassāpju fizioloģiskie iemesli joprojām nav zināmi. Pastāv vismaz 4 galvenās teorijas, kas izskaidro to rašanos. 1.Skalpa asinsvadi, kas apasiņo galvu un seju, nepareizi izplešas un saraujas, izstaipot artēriju sieniņas. Šo sieniņu tuvumā esošie sāpju receptori fiksē sāpes. 2.Galvas un kakla muskuļi reizēm konvulsīvi saraujas. Šis process rada sāpju signālus. 3.Galvassāpes sākas no zema elektriskā viļņa, kas iziet caur smadzenēm. Saspringušie asinsvadi stimulē sāpju receptorus. 4.Smadzeņu audos notiek nenozīmīgi ķīmiskie traucējumi, kas kairina sāpju receptorus.
Pastāv vismaz trīs galvassāpju veidi, neskaitot tos, kas rodas no parastas saaukstēšanās, gripas un citām slimībām. Pie tiem pieder spiedošās galvassāpes, migrēna un “histamīnās” sāpes.
Spiedošās galvassāpes rada velkošu sajūtu un pulsāciju, kas izplatās pieres apvidū.
Migrēna parasti rada pulsējošas sāpes vienā galvas pusē, nelabumu un pastiprinātu jutīgumu pret troksni.
“Histamīnās” sāpes ir asas un rodas vienā galvas un sejas pusē, ilgst no 20 minūtēm līdz 2 stundām. Atkārtojas vienu vai vairākas reizes vienas vai vairāku dienu, nedēļu vai mēnešu laikā. Tad tās uz ilgāku laiku norimst, bet tikai tāpēc, lai bez jebkādiem redzamiem iemesliem atkal atgrieztos.
No šiem trijiem galvassāpju veidiem visizplatītākās ir spiedošās sāpes. Migrēna vairāk ir raksturīga sievietēm, nevis vīriešiem. “Histamīnās” sāpes visbiežāk piemeklē vīriešus.
Sieviešu, kuras piemeklē galvassāpes, ir divas reizes vairāk nekā vīriešu ar tādām pašām sūdzībām.
Tās sievietes, kuras dzīvo laukos un piepilsētā, daudz biežāk cieš no galvassāpēm nekā tās, kuras dzīvo pilsētā.
Galvassāpes var ietekmēt ar pašiedvesmu. Pētījumi liecina, ka 40% cilvēku, kas cieš no galvassāpēm, sajūt tūlītēju atvieglojumu, ja iedzer tableti no cukura, kurā nav medikamentu, bet kura viņiem pasniegta kā pretsāpju līdzeklis.
Galvassāpes var būt vismaz 45 dažādu slimību un traucējumu izpausme.
Ja galva sāp no pārpūles, protams, nepieciešams atpūsties. Gulēšana izvēdinātā telpā un viegla rīta rosme mazina šādas sāpes.
Reizēm galvassāpju iemesls ir dažādu parazītu klātbūtne cilvēka organismā.
Ja sāpju laikā sejas krāsa kļūst sarkana, jāapguļas uz paaugstinājuma un uz pieres jāuzliek dvielis, kas iemērkts aukstā ūdenī, bet uz kājām – karsts termofors. Atcerieties – ja izmantojat ledu, nedrīkst to turēt uz galvas nepārtraukti, bet pēc katrām 3 – 5 minūtēm tas uz kādu laiku jānoņem.
Gadījumos, kad sejas āda galvassāpju laikā kļūst bāla, labāk apgulties bez spilvena un viegli sildīt galvu (ar termoforu, vilnas dvieli u.c.). Tāpat ieteicams izdzert tasi karstas, stipras tējas vai kafijas ar cukuru.
Visbiežākais galvassāpju veids ir saspringuma galvassāpes, kuras novērojamas 90% pasaules iedzīvotāju. Sāpes var parādīties jebkurā vecumā, bet visbiežāk sākas 25 – 30 gados. Mazliet biežāk no šīm sāpēm cieš sievietes.
Sievietēm galvassāpju raksturu ietekmē organisma hormonālās izmaiņas. Bieži vien galvassāpes ir saistītas ar pastiprinātu jutīgumu pret laika apstākļiem, nogurumu un stresu.
Ir zināms, ka sāpes deniņu daļā raksturīgas holēriķiem un sangvīniķiem. Flegmātiķiem sāpes ir trulas, sākas galvaskausa augšējā un priekšējā daļā un izplatās pieres daļā. Melanholiķiem tipiskas sāpes pakauša daļā un labajā galvas pusē.
Ātras iedarbības līdzekļi pret galvassāpēm: - apgulties un atslābināties; - ieiet vannā (ūdenim jābūt mēreni siltam); - viegla galvas masāža (deniņi, piere, pakausis, starp uzacīm); - iedzert stipru tēju.
Pastāv uzskats, ka dzintars, saskaroties ar ķermeni, mazina galvassāpes.
Daži cilvēki iesaka iedzert tasi kafijas ar citronu – tas palīdzot!