Kafija bez kofeīna izraisa tādu pašu organisma reakciju kā parasta kafija, apgalvo Šveices zinātnieki. Ir atklājies, ka neregulāriem kafijas lietotājiem, iedzerot trīskāršu espresso, vienalga, vai kafija ir parasta vai bez kofeīna, paātrinās sirds ritms, palielinās asinsspiediens un nervu sistēmas aktivitāte.
Regulāriem kafijas lietotājiem daļa šo efektu neparādās, iespējams, tādēļ, ka viņiem izveidojies pieradums.
Amerikas Sirds ārstu asociācijas žurnālā "Circulation" publicētajā ziņojumā secināts, ka acīmredzot kafijas stimulējošo efektu izraisa kāda cita nezināma viela, nevis kofeīns.
"Līdz šim mēs uzskatījām, ka kafijas ietekme uz sirds un asinsvadu darbību ir saistīta ar kofeīnu, taču tagad atklājām, ka kafijas nelietotājiem arī kafija bez kofeīna atstāj tādas pašas sekas. Tas liecina, cik maz mēs zinām par vienu no populārākajiem dzērieniem un visā pasaulē visvairāk lietotā stimulējošā līdzekļa efektiem," norādīja pētījuma vadītājs, Cīrihes universitātes slimnīcas kardiologs doktors Roberts Korti.
Viņš uzsvēra, ka nepieciešams veikt tālākus pētījumus, taču, kamēr pilnībā nebūs izprastas kafijas citas sastāvdaļas, nav zināms, vai cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu ir jāuztraucas par to, cik daudz kafijas bez kofeīna viņi lieto.
Pētījuma autori pārbaudīja asinsspiedienu, sirds ritmu un nervu sistēmas aktivitāti 15 veselīgiem brīvprātīgajiem vecumā no 27 līdz 38 gadiem. Seši cilvēki grupā kafiju lietoja regulāri, bet pārējie nelietoja vispār vai dzēra to samērā reti.
Neviens no brīvprātīgajiem nezināja, ka viņi uzņem kofeīnu. Retiem kafijas lietotājiem gan no parastās, gan no kafijas bez kofeīna asinsspiediens palielinājās pēc stundas. Abas kafijas pēc pusstundas par 29 procentiem palielināja nervu sistēmas aktivitāti un pēc stundas - par 53 procentiem.