Piere karsta, galva sāp, laikam būs temperatūra… Kur termometrs? Kā izvēlēties piemērotāko termometru?
Medicīnas termometru skala rāda cilvēka ķermeņa temperatūras robežas. Uzskata, ka veselam tā ir 36,6 °C, kaut gan ne visās ķermeņa vietās tā ir vienāda, un tā ir arī atšķirīga maziem bērniem un gados veciem cilvēkiem. Zīdaiņiem ir grūtāk izmērīt temperatūru padusē, to var fiksēt mutē (orāli), cirksnī un taisnajā zarnā (rektāli).
Bērniem ķermeņa temperatūra ir par 0,3 – 0,4 °C augstāka nekā pieaugušajiem, bet vecākiem cilvēkiem savukārt tā var būt nedaudz zemāka.
Temperatūra 36,6 °C attiecināma uz tradicionālo mērīšanas vietu – padusi. Tāds pats rādījums būs cirksnī. Mutē būs apmēram par 0,5 °C vairāk, bet rektāli – aptuveni par 1 °C vairāk. Orālais rādījums 37,1 °C un rektālais 37,6 °C atbilst vesela cilvēka temperatūrai.
Dzīvsudraba termometrs
Tas ir visierastākais stikla termometrs, kas piepildīts ar dzīvsudrabu. Lai noteiktu temperatūru, rādītājs jānokrata zem 36 °C atzīmes. Mērīt var jebkurā ķermeņa daļā.
Dzīvsudraba termometri mēdz būt futlāros ar palielināmo stiklu. Tas ir īpaši ērti cilvēkiem ar redzes problēmām.
Šie ir vislētākie, cenas no 50 santīmiem līdz vienam latam.
Šim termometram ir būtisks trūkums – dzīvsudrabs ir bīstama, toksiska viela, tāpēc dažās Eiropas valstīs tie ir aizliegti. Arī pie mums tos pamazām aizstāj spirta maisījuma termometri. Ja dzīvsudrabs nokļūst telpā, to nedrīkst savākt ar rokām vai putekļusūcēju. Jāuzvelk gumijas cimdi un jāuzslauka uz plastmasas liekšķeres. Sīkos gabaliņus var fiksēt ar līmlenti, leikoplastu vai izolācijas lenti. Dzīvsudrabs jāieliek stikla vai plastmasas traukā un cieši jāaizvāko. Termometra dzīvsudrabu var nodot jebkurā aptiekā.
Elektroniskais termometrs
Digitālo termometru lietotāji iegūst virkni priekšrocību – īsāks mērīšanas laiks, lielāka precizitāte, skaidrāk nolasāms rezultāts, nav toksisku sastāvdaļu. Protams, par komfortu jāmaksā, tas ir dārgāks par dzīvsudraba termometru. Cenas – no 3 līdz 8 latiem.
Lai izmērītu temperatūru, termometrs jāieslēdz, un pēc dažām sekundēm tas signalizē, ka gatavs darbam. Mērīt var jebkurā ķermeņa daļā. Termometrs arī signalizē par mērīšanas pabeigšanu. Daži termometri pēc skaņas signāla vēl jāpatur, lai mērījuma precizitāte būtu lielāka.
Atsevišķu firmu termometri pat saglabā atmiņā pēdējo mērījumu.
Lietojot šo termometru, būtiska ir novietošanas precizitāte. Mērot temperatūru orāli, termometra gals jāliek dziļi zem mēles un mute jāaizver, lai sensoru neietekmētu apkārtējās vides temperatūra.
Mērot temperatūru rektāli, termometra galu nedrīkst ievietot dziļāk kā 1 – 3 cm.
Lētākie modeļi pēc lietošanas jāizslēdz, lai lieki netērētu bateriju, dārgākie atslēdzas paši.
Zīdaiņiem var izmantot gan šos, gan iegādāties arī speciālus. Piemēram, veiksmīgs variants ir māneklītī iemontēts termometrs. Mērīšanas ilgums un principi ir tādi paši kā parastajam elektroniskajam termometram.
Termometrs indikators
Lai noteiktu, vai cilvēkam ir temperatūra, dažkārt pietiek, ja pieliek plaukstu pie pieres. Termometrs indikators tā arī darbojas – pie pieres pieliek lenti, kura reaģē uz siltumu. Termometrs ir ērts un vienkārši lietojams. Galvenais trūkums – mērīšanas rezultāts ir aptuvens, jo tas uzrāda tikai grādus (bez desmitdaļām).
***
UZZIŅA
Vakaros temperatūra var būt par dažām desmitdaļām augstāka nekā rītos.
Temperatūra paaugstinās, ja cilvēks ir pārkarsis, pārāk silti saģērbies, uzbudināts, kā arī pēc fiziskas slodzes.
Nav vēlams temperatūru mērīt tūlīt pēc sporta nodarbībām, ēšanas, vannas, jo šajos gadījumos tā ir paaugstināta. Vēlams pagaidīt vismaz pusstundu.