Glābšanas operācijas darbinieki sestdienas rītā Meksikas līča dzelmē novietojuši 98 tonnas smago kupolu, kas paredzēts noplūstošās jēlnaftas savākšanai un iesūknēšanai tankkuģī.
Naftas savākšanas kupols nogādāts virs noplūdes vietas Meksikas līcī (2)
12 metrus augstais kupols atrodas nedaudz virs jūras dibena 1500 metru dziļumā, un to gatavojas pareizajā stāvoklī novietot ar tālvadāmu zemūdeņu palīdzību, lai pārsegtu naftu, kas izplūst no 20.aprīlī eksplodējušās naftas ieguves platformas "Deepwater Horizon".
Kad kupols būs nostādīts, inženieri plāno tam pievienot cauruļvadu, pa kuru nafta nokļūs tankkuģī.
Kompānijas "British Petroleum" amatpersonas cer, ka līdz pirmdienai šī ierīce tiks uzstādīta un sāks darboties, un lielu daļu naftas izdosies pārsūknēt īpašā kuģī.
Eksperti gan izteikušies, ka šo kupolu nevar uzskatīt par brīnumlīdzekli, turklāt jāņem vērā straumes līča dibenā.
Kā pavēstījusi ASV iekšzemes drošības ministre Dženita Napolitāno, neatkarīgi no tā, cik sekmīga būs šī operācija, atbildīgie ASV dienesti rēķinās ar ļaunāko, pieļaujot, ka nafta virzīsies uz zvejas vietām un piekrasti.
"Mēs neapstāsimies, iekams noplūde netiks apturēta, sūce likvidēta, piesārņojums savākts un kaitējums atlīdzināts," viņa paziņojusi.
Tikmēr līča piekrastē noplūdušās naftas savākšanā un krasta aizsargāšanā iesaistīti ap 10 000 glābšanas dienestu pārstāvju un brīvprātīgo un vairāk nekā 250 kuģu, sacīts ASV krasta apsardzes un "British Petroleum" paziņojumā.
Līdz ar mierīgāka laika iestāšanos atkal iespējama gan naftas nosmelšana, gan kontrolēta dedzināšana. Līdz šim savākts aptuveni 30 000 barelu ar ūdeni sajaukušās naftas.
Lai gan nafta lielos daudzumos nav vēl krastu sasniegusi, eksperti brīdina, ka okeāna dziļumā un straumēs ekoloģiskā katastrofa jau sākusies.
Kā ziņots, eksplozijā uz platformas 20.aprīlī gāja bojā 11 strādnieki. 22.aprīlī, divas dienas pēc sprādziena, naftas ieguves platforma nogrima Meksikas līcī.
Naftas noplūdes seku likvidēšanai varētu būt nepieciešami divi līdz trīs mēneši.