Iesūti ziņu!

Neregulāri ienākumi un nemitīgi darba meklējumi (7)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Neregulāri un minimāli ienākumi, nemitīgi darba meklējumi, kā arī skrupuloza izdevumu un tēriņu plānošana – tāda pašreiz ir Ināras ģimenes ikdiena.

Tomēr, lai arī cik slikti ģimenei dažkārt klātos, ekonomiskās lejupslīdes rezultātā radušās grūtības to ir tikai saliedējušas. Triju bērnu mamma ir pārliecināta, ka visi kopā ar laiku spēs atgūt finanšu stabilitāti, un novēl nepadoties arī citām krīzes skartajām ģimenēm.

Pašlaik darba meklējumos ir gan Ināra, gan viņas vīrs Georgs. Bezdarbnieku pabalsts viņiem nepienākas, jo Ināra bezdarbnieces statusā ir jau ilgāku laiku, savukārt Georgs pēdējos gadus strādājis neoficiāli celtniecībā. „Mans vīrs nav Latvijas pilsonis, tādēļ atrast darbu šajā valstī viņam sagādā lielas grūtības. Kad viņam piedāvāja no oficiālās darba algas pāriet uz samaksu „aploksnē”, viņš piekrita. Lai ģimene, kurā aug trīs vēl nepilngadīgi bērni, pilnībā nepaliktu bez ienākumiem, citas iespējas nebija,” notikušo skaidro Ināra. Tā izveidojusies situācija, ka vienīgie ģimenes regulārie mēneša ienākumi ir bērnu nauda 24 latu apmērā.

Pārējais ģimenes budžets veidojas neregulāri un bieži vien atkarīgs no sezonas. Piemēram, vasarā Ināra un Georgs gūst papildu peļņu, palīdzot zāģēt malku, ziemā – tīrot ielas. Ināra ar atvieglojumu saka: „Labi, ka mums nav kredītsaistību, citādi nezinu, kā mēs tiktu ar visu galā.” Tomēr no citiem maksājumiem viņiem neizbēgt. „Lai nomaksātu pašreizējos rēķinus, nemitīgi meklējam veidus, kur gūt ienākumus. Piemēram, lai samaksātu pēdējo elektrības rēķinu, savācām un nodevām metāllūžņus. Vēl meklējam iespēju, kā segt izdevumus par ūdeni,” stāsta trīs bērnu mamma. Kad vien iespējams, ar naudu, pārtikas produktiem un citām ikdienā nepieciešamām lietām palīdzot arī Ināras vecāki.

Ģimene arī sociālajā dienestā regulāri interesējas par finansiālās vai materiālas palīdzības iespējām. Tā nesen, mainoties likumiem, tā ieguva maznodrošinātās ģimenes statusu, kas turpmāk ļaus pašvaldībā izmantot papildu pabalstus. Sociālajā dienestā Inārai pastāstīts arī par iespēju piedalīties projektā „Paēdušai Latvijai”. Tiklīdz Ināra iepazinās ar projektu, viņa uzreiz aizpildīja pieteikuma anketu. Nu ģimene jau saņēmusi pirmo produktu paku un priecājas, ka pēc ilgiem laikiem pārtikas plaukts mājās atkal ir piepildīts.

Ināra labprāt strādātu algotu darbu, diemžēl viņas pagastā atbilstošu vakanču neesot, savukārt strādāt ārpus dzimtās puses neesot izdevīgi – piedāvātā darba alga knapi sedz transporta izmaksas. Tādēļ viņa nolēmusi apgūt jaunu arodu – mācīties par frizieri, un jau pieteikusies Nodarbinātības valsts aģentūras kursiem. „Sapucējot citus, ceru nopelnīt, turklāt mūsu ģimene ietaupīs vismaz par friziera pakalpojumiem,” nākotnes plānos dalās Ināra.

Lai arī darba vēl nav un situācija brīžiem šķiet bezcerīga, ģimenes apgādniekiem ar optimismu raudzīties nākotnē palīdz atvašu atbalsts. „Ja dažkārt nokaram galvu, bērni uzreiz uzmundrina – mammu, tēti, viss būs kārtībā. Viņi ir arī lieli palīgi gan mājas darbos, gan reizēs, kad dodamies piepelnīties,” ar lepnumu stāsta Ināra.

Ziedot.lv aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju zvanīt pa tālruni 90006488, lai ziedotu vienu latu, atbalstīt projektu „Paēdušai Latvijai,” izmantojot „Maxima” veikalu tīklā izvietotās ziedojumu kastītes, kā arī ziedot portālā www.paedusailatvijai.lv, kur iespējams arī atrast plašāku informāciju par projektu. Uzņēmumi aicināti arī ziedot pārtiku.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu