Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Alkometri: drošas braukšanas pūtiens (16)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

To autovadītāju skaits, kuri pie stūres sēžas alkohola reibumā, šogad septiņos mēnešos samazinājies par aptuveni astoņiem procentiem, taču sodīto apreibinājušos vadītāju daudzums tik un tā mērāms tūkstošos.

Valsts policija atzīst, ka visbiežāk pie transportlīdzekļa stūres vadītāji sēžas pēc iepriekšējā dienā notikušām svinībām cerībā, ka viņu izelpā vairs nav ne promiles alkohola. Tādēļ būtu labi, ja braucēji tomēr iepriekš pārliecinātos, vai reibums vēl pastāv, nevis piedzīvotu šoku, kad likumsargi konstatē noteiktu daudzumu promiļu. Šim nolūkam noderēs personīgie alkometri, kuru klāsts Latvijā ir plašs, tādēļ katrs var izvēlēties sev piemērotāko, kā arī atbilstošāko maka biezumam.

Gandrīz vai katram autovadītājam kaut reizi nācies pakļauties policijas darbinieku prasībai iepūst alkometrā, lai likumsargs varētu pārbaudīt iespējamo reibumu. Lielākajai daļai atbilde bijusi negatīva, jo neviens no viņiem grādīgo nebija lietojis, bet, lai alkometrā iepūstu ar pārliecību, nemaz nebūtu slikti, ja pirms brauciena katrs pats varētu pārliecināties par skaidru galvu. 

Igauņiem alkometrs vairs nav ekstra

Alkohols un auto ir absolūti nesavienojamas lietas. Pēc jautras pasēdēšanas draugu lokā, iedzerot alkoholu, viens no populārākajiem jautājumiem ir – pēc cik ilga laika varēšu sēsties pie stūres? Daži pirmdienas rītā brauc uz darbu cerībā, ka viņus neapturēs policija, jo nevar jau zināt, vai alkohola koncentrācija vairs nepārsniedz atļauto. Mūsu pašsajūta ne vienmēr pareizi pasaka priekšā pareizo atbildi. Tādās reizēs cilvēks domā, ka būtu noderīgi, ja varētu izmantot tādu aparātu kā ceļu policistam. Pietiks spēlēt krievu ruleti, ir pienācis laiks pašam sevi pārbaudīt.

Jau kādu laiku Latvijas tirgū ir sastopami personālie alkometri. Šobrīd jāsecina, ka šādi aparāti un to cenas ir dažādas, bet informācijas par tiem plašākai sabiedrībai nav. Kā liecina statistika, mūsu kaimiņzemē Igaunijā jau katrs sestais autobraucējs lieto personālo alkometru. Tātad tas ir tikai laika jautājums, kad arī Latvijas tirgū tas iekaros stabilu vietu plaša patēriņa preču vidū.

Taču, lai iegādātos patiesi noderīgu aparātu, jāzina vairāki svarīgi noteikumi, kurus tad NEXT vēlējās noskaidrot pie speciālistiem. 

Skopais maksā divreiz

Šo teicienu pilnībā varētu attiecināt arī uz alkometru iegādi. Ļoti reti kad kvalitatīvu ierīci var nopirkt pa zemu cenu. Tāpat kā automašīnām, arī ierīču cenas svārstās no lētas līdz dārgai, un katras tās mērķis ir palīdzēt jums nokļūt no punkta A līdz punktam B, taču jautājums, cik ērti un tik tiešām nonāksitt līdz  iecerētajam galamērķim, joprojām paliek.

Tirgū  atrodami lēti modeļi, kam ir lukturīša, pulksteņa, atslēgu piekariņa un kā mierinājuma balva arī alkometra funkcija. Kāpēc šie aparāti ir tik lēti? Tāpēc, ka to sensors primāri nav paredzēts alkohola konstatēšanai. Vēl viens šādu spēļu modeļu raksturojums – tos nav iespējams ne kalibrēt, ne arī remontēt. Ja sevis pārbaudei izvēlaties šo spēļmantiņu, nav nekādas garantijas, ka alkohola koncentrācija patiešām ir atļautajās robežās, kā tas rāda, tādēļ uz šādiem nieciņiem labāk nepaļauties. 

Kā  atšķirt kvalitatīvu ierīci

Ja tomēr esat izlēmis iegādāties personālo alkometru, labāk ir mazliet iekrāt naudu un spēļmantiņas, kas maksā ap pieciem latiem, vietā iegādāties dažas reizes dārgāku, taču uzticamāku ierīci. Bet kā atšķirt alkometru, kas nemelos?

Pirmkārt, par mūsdienīgu kvalitāti var sākt runāt, ja alkometram ir oksīda pusvadītāja sensors. Pievēršot uzmanību tam, ka šobrīd tiek izlaisti alkometri jau ar piektās paaudzes sensoriem, nebūtu prātīgi iegādāties ierīci  ar pirmās paaudzes sensoru, jo tas, visticamāk, ir tik novecojis, ka nomainīt to vairs nav iespējams, kā arī kalibrēšana šādam aparātam būs jāveic, kā minimums, ik pēc trijiem mēnešiem. Šādas ierīces piemērs ir tirgū joprojām sastopamais alkometrs CA2000.

Otrkārt, ļoti svarīgs kvalitātes rādītājs ir Eiropas Alkometru tirgotāju apvienības (EATA) apstiprinājums, kas tiek uzlīmēts uz aparāta kā drošības hologramma, un apliecina, ka alkometrs ir daudzkārt testēts un apstiprināts, ka droši lietojams.

Treškārt, kvalitatīvu alkometru raksturo arī nepieciešamība to regulāri kalibrēt, kas nodrošina tā precīzu un ilglaicīgu darbību. Pārsvarā šīs ierīces lietošanas ilgums līdz kalibrēšanai svārstās atkarībā no lietošanas intensitātes, bet vidēji ir ik pēc četriem līdz deviņiem mēnešiem. Taču jāteic, ka kalibrēšana maksās apmēram 20 latu, bet tas tik un tā ir lētāk, nekā maksāt sodu un palikt bez tiesībām.

Ar to, kādēļ jāveic kalibrēšana un kā tā notiek, NEXT iepazinās uzņēmumā Rovico Latvia. Tā kā alkometra sensors ar laiku nolietojas, tas ietekmē mērījuma rezultātu. Ja vadītājam jau ir šāds aparāts, bet tas kādus divus gadus nav kalibrēts, visticamāk, tam būs nepieciešams nomainīt sensoru, kā arī kalibrēt ierīci. Pēdējo kalibrēšanas reizi norāda uzlīme uz alkometra. Tieši tāpat, kā mēs paši neremontēsim sabojājušos automašīnas dzinēju, arī alkometru kalibrēt nav iespējams pašam, jo tas jāveic laboratorijā. Universālākā un efektīvākā metode ir izmantot stimulatoru ar šķidro gāzi. Stimulatorā precīzās proporcijās ir sajaukts ūdens un alkohols, un cauri šim maisījumam noteiktā temperatūrā ar konkrētu spiedienu tiek vadīts gaiss, tādējādi iegūstot cilvēka izelpai identisku gaisa plūsmu. Pateicoties tam, šī metode ir atzīta visās pasaules profesionālajās iestādēs. 

Vai policijai īpaši alkometri? 

Liela daļa sabiedrības tic stereotipam, ka policijas darbinieku rīcībā esošie alkometri ir tikai tie, kas ceļu policistiem rokās – masīvi, ar baltu iemuti, kā arī ļoti, ļoti dārgi. Īstenībā par policijas alkometru sauc aparātu, kurā iebūvēts elektroķīmiskais sensors ar platīnu tā sastāvā. Elektroķīmiskā sensora darbība atšķiras no pusvadītāja oksīda sensora galvenokārt ar izturību, noturību pret koroziju un augstu precizitāti.

Vai atceraties kādus mobilos telefonus lietoja pirms 15 gadiem? Pateicoties zinātnes un tehnikas attīstībai, elektroķīmiskie sensori, kuru sastāvā ir šis dārgmetāls, kļuvuši krietni pieejamāki arī individuālajiem lietotājiem gan izskata, gan cenas dēļ, kas iepriecina. Šie aparāti atšķirsies tikai to lietojuma ziņā – personālā alkometra lietotājs savai vajadzībai vai uzņēmums savu darbinieku pārbaudei šo ierīci varēs iegādāties krietni lētāk, bet policistam profesionālai lietošanai uz ceļa būs nepieciešama ļoti dārga programma, kas ļauj saglabāt pūtēja personas kodu.  

Izvēles labirints

Ja esat nolēmis iegādāties sev alkometru, būtu svarīgi saprast, ko pērkat un kādam mērķim. Dažādu veidu alkometrus iedala spēļmantiņās, pusprofesionālos, profesionālos vai policijai paredzētos aparātos. Alkometri atšķiras arī pēc tiem paredzētā noslogojuma, proti, cik bieži tajos ir paredzēts pūst.

Kādas ir alkometru mērvienības? Pazīstamas ir trīs: promiles, kas izplatītas Latvijā, BAC (Blood Alcohol Concentration) – izplatīta mērvienība Amerikā, kura ir desmitreiz mazāka par promili, kā arī BrAC (Breath Alcohol Concentration) – 2,1 reizi mazāka kā promile.

Pērkot alkometru, jau laikus jānoskaidro šādi jautājumi:

  • vai ierīcei ir EATA kvalitātes hologramma, kā arī garantija, kas to nodrošina;
  • vai alkometram ir lietošanas instrukcija valsts valodā;
  • cik bieži jāveic kalibrēšana, kas to veiks un cik tā maksās.

Nevajadzētu arī ticēt tukšām solījumu frāzēm, tādām kā lēts un kvalitatīvs, nav jāveic kalibrēšana, kā arī jaunākās paaudzes sensors. Ja tā tiek apgalvots, pēc iespējas ātrāk jānoskaidro, kāda veida sensors iebūvēts ierīcē un kuras paaudzes tas ir. Nebaidieties jautāt arī visu par alkometra pareizu lietošanu un uzglabāšanu, jo zināt sīkāku informāciju par ierīci ir ne tikai jūsu tiesības, bet arī pienākums. Turklāt visi alkometri ir jāsargā no mitruma un aukstuma, kā arī putekļu iekļūšanas sensorā, jo pretējā gadījumā tie ātri izies no ierindas. Tikpat svarīgi ir regulāri pārbaudīt to barošanas avotus, tāpēc ka nolietota vai pustukša enerģijas avota dēļ var nebūt precīzi rādījumi.   

Vienmēr ticēt nevajag

Kā rāda prakse, diemžēl ir bijuši daudzi gadījumi, kad autovadītāja izelpā konstatētā alkohola koncentrācija, ko fiksē policijas alkometrs un braucēja personālā ierīce, atšķiras. Ir arī tādas reizes, kad šī atšķirība pat tik liela, ka izšķiras vadītāja liktenis – vai šofera tiesības tiks saglabātas vai ne. Kā vadītājam rīkoties šādās situācijās?

Ja ir pārliecība, ka personālais alkometrs rāda pareizi, vadītājam ir tiesības pieprasīt policijai tās alkometra kalibrēšanas laiku un licences kartīti. Ja šajos dokumentos viss ir kārtībā, tas nebūt nenozīmē, ka policijas alkometrs ir precīzs, jo, kā atzīst Rovico Latvia pārstāvis Mārcis Rēdmanis, ir būtiski, kur un kā alkometri tiek glabāti. Nereti likumsargi šīs ierīces ievieto auto bagāžniekā, kur alkometri atrodas  veselu diennakti vai pat vairāk, līdz ar to ir pakļauti mitruma iedarbībai, tādēļ nebūtu nekāds brīnums, ja tie izietu no ierindas. Lai pierādītu savu taisnību, vadītājam atliek tikai viens – kopā ar policiju doties uz slimnīcu un veikt asins analīzi, lai noteiktu, vai alkohols ir viņa organismā.  

Var izvēlēties profesionālos aparātus

Tas īsumā par teoriju un padomiem, kā izvēlēties alkometru, taču aplūkosim arī konkrētus modeļus un to iespējas.

Viens no lētākajiem modeļiem šobrīd Latvijas tirgū ir AlcoSafe KX-120, kas ir uzticams aparāts, maksā apmēram 16 latu un paredzēts ikdienas lietošanai, nosakot alkohola koncentrāciju izelpā no 0 līdz 1,9 promilēm. Turklāt tas nav liels, tātad ērti paņemams līdzi, bet jārēķinās, ka tas var kļūdīties par 0,1 promili. Toties AlcoSafe KX-1200 jākalibrē ik pēc trim līdz pieciem mēnešiem, un ražotājs tā komplektā iekļāvis divus iemušus (pēc tam tie būs jāpērk atsevišķi un maksās apmēram 20 santīmu gabalā).

Vēl pieejami divi Alcoscan alkometrimodeļi 2500 un 2500+. Otram no tiem nav iemušu, proti, lietotājam tas jātur apmēram centimetra attālumā no mutes un tad jāpūš. Taču problēma šajā situācijā ir tāda, ka ne vienmēr pūtiens izdodas pareizajā virzienā. Taču, ņemot vērā, ka cenas ziņā no modeļa ar iemuti tas atšķiras apmēram par 20 latiem, izvēle nebūt nav no tām sliktākajām. Savukārt 2500 Elite, kā jau teikts, ir iemuši. Pašattīrīšanās režīmā šis aparāts izslēdzas pēc katra mērījuma, un tam ir arī kontroles sistēma, kas signalizē par nepietiekamu gaisa plūsmu. Jāpiebilst, ka šis modelis ir uzvarējis daudzos testos.

Par nepilniem simts latiem iespējams iegādāties jau profesionālo alkometru Alcoscan 6000+. Tas ir augstas kvalitātes alkometrs ar kontroles funkciju, kas automātiski nosaka apmānīšanas mēģinājumu, kā arī spēj patstāvīgi ziņot par ārpuskārtas kalibrāciju. Iespējama divu veidu mērīšana: ātrā – bez iemušiem – un precīzā – ar iemušiem. Šis alkometrs ir lielisks risinājums uzņēmumiem, kuri vēlas pārbaudīt savus darbiniekus, jo spēj noteikt alkohola koncentrāciju no nulles līdz četrām promilēm, turklāt kļūda var būt tikai par 0,05 promilēm.

Nobeigumā  apskatīsim arī policijas alkometriem līdzīgus modeļus, kas ir mūsdienīgi un atbilst visaugstākajām kvalitātes prasībām. Tos izmanto policijas un profesionālajā darbā, militārajās, drošības un transporta struktūrās, kā arī celtniecības kompānijās. Šos alkometrus viennozīmīgi var uzskatīt par uzticamākajiem, jo tie nodrošina maksimāli mazu risku saskarties ar kļūdaini pozitīvu mērījumu, kurš neizriet no alkohola radītās gāzes. Policijas alkometri spēj vienlīdz labi darboties gan slēgtās telpās, gan arī ārā, esot zemākai gaisa temperatūrai. Alcoscan 90000 ir profesionāls alkometrs, kura sensors ir identisks policijas alkometram un radīts, lai izmērītu alkohola saturu cilvēka elpā un, balstoties uz iegūtajiem rādījumiem, noteiktu testu veikušā cilvēka reibuma pakāpi. Mērījumi tiek veikti robežāsno nulles līdz četrām promilēm, bet lietotājam mērīšanas rezultāts redzams ar precizitāti līdz 0,005 promilēm. Atsevišķi iespējams iegādāties CD programmas disku un USB kabeli, kas paredzēti alkometra mērījumu fiksēšanai datorā.

Kvalitatīvs ir arī alkometrs Mark V+, kura cena sasniedz jau gandrīz 200 latu, taču tas ir pirmais alkometrs ar elektroķīmisko sensoru un spēj parādīt pat līdz deviņām promilēm reibuma. Mark V+ ir trīs kalibrēšanas etalona punkti un sensors, kas ātri atjaunojas. Tā komplektā ietilpst mazs koferītis, kurā to pārnēsāt, 5 iemuši un somiņa.

Tātad izvēle ir plaša. Ja tiešām apnicis zīlēt kafijas biezumos – ir reibums vai nav, labāk doties uz kādu veikalu un iegādāties pašam savu ierīci, lai to pārbaudītu, negaidot, kad to izdarīs policija.

Komentāri (16)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu