Kas pēc Kuldīgas novada izveides ir būtisks bāriņtiesām, stāsta pagastu bāriņtiesas priekšsēde Inta Sūna un pilsētas bāriņtiesas priekšsēde Vija Astaševska.
"Kuldīgas bāriņtiesa darbojas pilsētas administratīvajā teritorijā. Mēs lemjam par tiem cilvēkiem, kuri Kuldīgā deklarējuši dzīvesvietu. Pēc faktiskās dzīvesvietas tikai par tiem, kuri nekad nekur nav bijuši deklarējušies, bet praksē tādu gandrīz vai nav. Otra bāriņtiesa ir tā, kuras administratīvā teritorija ir visi Kuldīgas novada pagasti. Katrā pagastā ir viens cilvēks, kurš joprojām veic bāriņtiesas funkcijas. Izņēmums ir Īvande un Ēdole, kur abiem pagastiem gan pārvaldnieks ir viens, gan bāriņtiesas darbinieks," skaidro V.Astaševska. Pagastu bāriņtiesas priekšsēde Inta Sūna strādā arī Snēpelē.
Ir atšķirības
Abām bāriņtiesām pamatfunkcijas ir vienādas, bet ir dažas būtiskas atšķirības, ko nosaka valsts likumi. Ja cilvēks deklarējis dzīvesvietu teritorijā, kur darbojas zvērināts notārs, bāriņtiesa nav tiesīga pildīt notariālās funkcijas: apstiprināt apliecinājumus, pilnvaras u.c. Kuldīgā tā bijis jau kopš bāriņtiesas izveides laikiem. "Ņemot vērā, ka pie notāra šie pakalpojumi ir dārgāki nekā bāriņtiesā, gadās, ka cilvēki lūdz palīdzēt. Bet mums nav ne juridisku tiesību, ne zīmoga, lai to darītu. Jā, tas pilsētas iedzīvotājiem ir mīnuss," atzīst V.Astaševska.
Pagastu iedzīvotāji var izvēlēties: doties pie notāra, pie sava pagasta bāriņtiesas locekļa vai pie jebkura cita Kuldīgas novada pagasta bāriņtiesas darbinieka. Ja, piemēram, rendenieks strādā Ēdolē, tad vajadzīgos apliecinājumus viņš var iegūt arī Ēdolē. Arī Kuldīgā esot, var doties pie I.Sūnas uz bijušās rajona padomes ēku (Pilsētas laukumā 2, 62. kabinetā), kur pagaidām atrodas pagastu bāriņtiesa.
"Mēs darām visu to pašu, ko notārs, izņemot universālo pilnvaru, ko nedrīkstam izsniegt. Darījuma līgumus drīkstam apliecināt līdz Ls 6000, sagatavot bez apliecināšanas – arī par lielāku summu. Samaksa noteikta Bāriņtiesu likumā: pilnvaras sagatavošana – Ls 3, paraksta apliecināšana – Ls 2. Par darījumu līgumiem – Ls 8, summa no darījuma vērtības nemainās," skaidro I.Sūna.
"Diemžēl bērnu tiesību aizsardzībai tuvu stāvošas institūcijas un informācija to mājas lapās dažkārt cilvēkus maldina. Vienas skolas bērni, piemēram, gatavojas izbraukšanai uz ārzemēm. Vecāki tiek informēti, ka pilnvaras apstiprinās bāriņtiesas. Tomēr nē, pilsētas bērniem jāiet pie notāra," rezumē V.Astaševska.
Mantojums mazāks par nodevu
Abu bāriņtiesu priekšsēdes par netaisnību sauc kādu normu mantojuma lietu kārtošanā. Civillikums paredz: lai viens no vecākiem vai aizbildnis pieņemtu nepilngadīgā mantojumu, obligāti jāizmanto inventāra tiesība jeb inventāra saraksts un novērtējums. Neatkarīgi no mantojuma lieluma bez šīs normas iztikt nevar. Teritorijās, kurās ir tiesu izpildītājs, inventāra sarakstu tiesīgs izpildīt tikai viņš, pagastos – bāriņtiesa. Bāriņtiesas takse ir gandrīz uz pusi mazāka. Tiesu izpildītājam jāmaksā Ls 51, bāriņtiesā – Ls 24. No saviem klientiem novada pagastu bāriņtiesa samaksu par šo pakalpojumu neņem, skaidro I.Sūna.
"Mums Kuldīgā ir mammīte ar trim bērniem, tēvs traģiski gājis bojā. Mantojumā ir tikai tēva trešā līmeņa pensija – mazāk par Ls 400. Lai šo naudu mantotu, sadalītu trijās daļās un atvērtu trīs kontus, obligāti jānokļūst pie mūsu tiesu izpildītāja Ventspilī un jāsamaksā Ls 51. Ir bijis, ka mantojumā paliek mazvērtīga mašīna, mēs esam atļāvuši šo mantojumu nepieņemt, jo tas vienkārši nav tā vērts. Parastajam mantojumam ir dažādas variācijas, maznodrošinātiem cilvēkiem samaksu samazina uz pusi, bet ne nepilngadīgajiem, kuri bez inventāra tiesības pie mantojuma netiek. Par šo netaisnību esam runājuši dažādās instancēs, bet dzirdīgas ausis neesam atraduši," teic V.Astaševska.
Neaizmirst pilnvaru
Vēl V.Astaševska un I.Sūna atgādina: ja vecāki izbrauc uz ārzemēm un bērnu atstāj radiem (arī vecvecākiem, brāļiem un māsām), draugiem vai paziņām, vispirms jānokārto pilnvara. Tā vajadzīga, ja bērns jāoperē, jāpārlej asinis, ārstu komisijām, mainot skolu, slēdzot līgumus u.c. Bez pilnvaras cilvēks bērnu pārstāvēt nevar. "Vajag izvērtēt pašiem. Ja braucat projām uz nedēļu, bez pilnvaras var iztikt, bet, ja aizbraucat uz vairākiem mēnešiem, labāk to nokārtot," uzsver bāriņtiesu priekšsēdes. Pilsētniekiem jādodas pie notāra, bet pagastos to var izdarīt bāriņtiesā.
V.Astaševska uzsver, ka bez bāriņtiesas lēmuma notārs šobrīd pilnvaru nedod ilgāk par trim mēnešiem. To nosaka Bērnu tiesību aizsardzības likums. "Tāpēc jānāk uz bāriņtiesu un jāizrunājas. Gadās, ka cilvēki pie mums atnāk un saka: "Parīt es aizbraucu." Lai sagatavotu atzinumu, mums jānoskaidro dzīvesvieta, kur bērns paliks, no kā tiks uzturēts, kā notiks sazināšanās ar vecākiem. Likums prasa, lai iegūstam izziņu pat no Sodu reģistra. Tas izziņu sagatavo 15 dienās. Tādēļ uz bāriņtiesu jānāk laikus," uzsver V.Astaševska.