Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba
Iesūti ziņu!

Putins ierosinājis sarīkot "referendumu" Donbasā (10)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Alexei Nikolsky / AP

Šonedēļ notikušajā samitā Krievijas autokrāts Vladimirs Putins privātajā sarunā ar ASV prezidentu Donaldu Trampu ierosinājis, ka varētu sarīkot "referendumu" Donbasā, atsaucoties uz diviem informācijas avotiem, raksta raidorganizācija "Bloomberg". Līdzīgā veidā Krievija mēģināja leģitimizēt iebrukumu Krimā, sarīkojot iedzīvotāju balsošanu par "atkalapvienošanos ar Krieviju".

Putins par savu priekšlikumu pastāstīja ceturtdien aiz slēgtām durvīm notikušā uzrunā Krievijas diplomātiem. 

Joprojām ļoti maz zināms par to, ko divas stundas ilgajā sarunā sprieda Putins un Tramps. Ar viņiem telpā atradās tikai tulki.

Putins uzrunā diplomātiem savu ierosinājumu pasniedza kā gatavību izbeigt četrus gadus ilgušo krīzi Ukrainā, kas sākās pēc Krievijas iebrukuma 2014.gadā. Taču Putina ideja negūs atbalstu no Ukrainas valdības un tās sabiedrotajiem Eiropā.

Putins esot sacījis, ka ievērojot Trampa lūgumu pagaidām publiski neapspriest šo priekšlikumu, lai ASV prezidentam būtu laiks to apsvērt. Ja Putina stāstītais par Trampa reakciju ir patiesība, tad tas liecinātu, ka ASV gatava ieņemt "elastīgāku" pozīciju šajā jautājumā nekā iepriekš.

Helsinku samitā Tramps piekrita apsvērt Putina lūgumu ļaut Krievijai nopratināt bijušo ASV vēstnieku Maskavā saistībā ar kampaņu finansēšanas pārkāpumiem. Trampa kritiķi norāda, ka ASV prezidentam vajadzēja uzreiz noraidīt šādu prasību.

Putina ierosinātajā referendumā separātistu teritoriju iedzīvotājiem tiktu dota iespēja balsot par savu statusu, stāsta "Bloomberg" avoti. Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs atteicies komentēt Putina izteikumus par Ukrainu samita laikā. "Tika apspriestas dažas jaunas idejas, pie kurām strādāsim," norāda Peskovs.

Trampa-Putina samits ASV un citviet pasaulē izraisīja asas diskusijas, jo Tramps preses konferencē pat pēc ļoti konkrētiem žurnālistu jautājumiem attiecās no Putina pieprasīt atbildības uzņemšanos par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās, kuras faktu secinājuši ASV specdienesti. Kad Trampa virzienā tika raidīta kritika par piekāpšanos Putinam, viņš paziņoja, ka esot pārteicies un patiesībā gribējis piekrist paša valsts specdienestu atzinumam, ka Krievija iejaukusies ASV vēlēšanās.

Taču ceturtdien Tramps sociālajos tīklos atkal dēvēja daudzu pelto samitu par "lielisku panākumu" un norādīja, ka apspriesto jautājumu vidū bijusi arī Ukraina, taču sīkāku informāciju nesniedza.

Krimā 2014.gadā tika veikts referendums, kas nav starptautiski atzīts. Arī Doņeckā un Luhaņskā togad notika referendumi, kuros reģioni pasludināja savu neatkarību. Taču ASV un Eiropas Savienība pasludināja referendumus par nelikumīgiem, bet Ukraina - par "farsu".

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu