Nenoliedzami, ka mums arī ir jāparāda Krievijai, ka mūsu mērķis nav gāzt Putina režīmu vai arī mainīt Krievijas politisko iekārtu. Mums vienkārši jāpanāk, lai Maskava pieturas pie tām pašām uzvedības normām, par kurām pati Krievija ir kādreiz balsojusi, – primāri suverenitātes un teritoriālās nedalāmības ievērošana.
Atzīšos, ka man joprojām pārsteidz tas, kas notika 2014. gadā Ukrainā. Gan pārstāvot Latviju NATO, gan pārstāvot Latviju ASV, gan piedaloties NATO stratēģiskās koncepcijas priekšlikumu izstrādē, es nevaru iedomāties, ka valdībai Vašingtonā un arī lielo ES valstu valdībām nebija zināmi Krievijas mērķi. Tāpat nesaprotu, kāpēc, neskatoties uz prezidenta Baraka Obamas biežajām sarunām ar prezidentu Putinu, tām nebija nekādu rezultātu.
Kas tajās bija tāds, kas Krievijai tomēr lika rīkot referendumu Austrumukrainā un okupēt Krimu? Kāpēc arī Rietumi ar šo problēmu pēc tam nespēja tikt galā? Tas viss ir ļoti liela mīkla.
Nekas neattaisno Krievijas rīcību, taču, pamatojoties uz šīm neskaidrībām, uzskatu, ka Latvijai savā ārpolitikā būtu jābūt konservatīvākai. 5. pants ir mūsu drošības pamats, taču mēs nedrīkstam paļauties tikai uz to.
Kādi būtu soļi, kurus katrs Latvijas iedzīvotājs varētu spert, lai stiprinātu šīs valsts drošību?
Tikai darot labus darbus. Gan saviem tuvākajiem, gan visiem citiem ļaudīm. Tas ir pats galvenais.
Nesen mediju telpā parādījās raksts par ASV domnīcas Atlantic Council pētījumu par Latvijas finanšu sektoru, kurā tika slavēti tā sasniegumi. Ņemot vērā, ka jūs arī piedalījāties pētījuma prezentācijā, kāda ir bijusi jūsu loma Latvijas un ASV finanšu sektora sadarbības veicināšanā?