Iemesls bija saistīts ar vēlēšanos attīstīt tā saucamo Ziemeļu-Dienvidu transporta koridoru, kurš savienotu Āzijas dienviddaļu un Baltijas jūras reģionu.
Tomēr atšķirībā no bagātajām Rietumeiropas valstīm, kurām bija spēcīgas saites ar Irānu vēl iepriekšējā režīma laikos (pirms 1979. gada revolūcijas), Latvijai vajadzēja sākotnēji nodibināt kontaktus ar šo valsti politiskā līmenī. Kā jau tika minēts rakstā par mūsu uzņēmējiem AAE, biznesam Tuvo Austrumu reģionā ir politisks segums un ir vitāli nepieciešams valsts iestāžu atbalsts.
Šā iemesla dēļ Ārlietu ministrija sāka mēģinājumus atvieglināt uzņēmēju ienākšanu Irānas tirgos ar augsta līmeņa vizīšu palīdzību.
Dialoga sākums bija Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča došanās uz Irānu 2014. gada 22.-24. aprīlī. Tam sekoja Ārlietu ministrijas valsts sekretāra Andreja Pildegoviča vizīte 2015. gada 11.-13. aprīlī. Tās laikā Pildegovičs tikās ar valsts ārlietu ministru Džavadu Zarifu. Acīmredzot šī vizīte nesa augļus, jo tieši pēc gada šis pats ministrs ieradās Latvijā atbildes vizītē. Savukārt vēl pēc gada Pildegovičs devās uz Irānu atkārtoti un šoreiz tikās arī ar lauksaimniecības ministra vietnieku Hodakaramu Džalali. Būtiski, ka Zarifa vizītes laikā tika noturēts arī Latvijas – Irānas biznesa forums, bet Pildegoviča otrās vizītes ietvaros – Latvijas un Irānas biznesa seminārs. Tika sākts arī aktīvs darbs pie Latvijas goda konsulāta izveides Irānā, kā arī izveidota Baltijas-Irānas asociācija.
Lai gan Irāna izrādīja zināmu ieinteresētību par Latvijas piedāvāto pārtikas, kokmateriālu, skaistumkopšanas un cita veida produkciju, Donalda Trampa salīdzinoši ātrais lēmums piegriezt šai valstij skrūves nedeva nepieciešamo laiku, lai runāšanu pārvērstu «taustāmos» ieguvumos. Šie ieguvumi bija vitāli nepieciešami Latvijas-Irānas tirdzniecības saišu attīstībai, jo pēc skaistā 2015. gada labības cenas valdības Teherānā ierobežojumu dēļ Irānā kritās un līdz ar to kritās arī Latvijas eksports. 2017. gadā tas veidoja vien 2.9 miljonus eiro. Saknē tika nokauta pati iespēja šo tirdzniecības kritumu kompensēt ar jauniem darījumiem, jo sankciju atcelšana ievērojami atvieglinātu daudzu uzņēmēju darbību šajā valstī.