Iesūti ziņu!

Latvijas burbona cienītājiem ASV "tarifu kari" vēl netraucēs

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Eiropas Savienības (ES) un ASV "tarifu karš" šogad vēl dramatiski neietekmēs burbona cenas Latvijas veikalu plauktos, tomēr nākamajos gados situācija, visticamāk, varētu mainīties, noskaidroja portāls TVNET.

Jūnijā ES pieņēma atbildes pasākumus ASV prezidenta Donalda Trampa noteiktajai ievedmuitai Eiropas alumīnijam un tēraudam. Bloka noteiktie tarifi 25% apmērā attiecas uz daudzām amerikāņu precēm, tostarp iecienītiem ASV viskijiem.

Alkoholisko dzērienu importētāja, uzņēmuma "Amber Distribution Latvia" vadītājs, Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) valdes loceklis Pāvels Fiļipovs TVNET prognozēja, ka no ASV importētajam alkoholam cenu kāpums "tarifu kara rezultātā" ar laiku būs jūtams, taču tas nenotiks tik drīz. Cenu stabilitāte saistīta ar to, ka daudzām alkoholisko dzērienu kompānijām ražotnēs Eiropā ir izveidoti pietiekami lieli krājumi, lai nodrošinātu nepieciešamo patēriņa apjomu.

"Jāskatās katras kompānijas kontekstā. Kāds ražotājs šogad var nodrošināt apjomu, kas nepieciešams Eiropai. [Alkohols] lielās tvertnēs, kuras tiek pārlietas pudelēs rūpnīcās Eiropā. Tas ir izdevīgi no loģistikas viedokļa, un līdz ar to krājumi ir. Kāds mazāks ražotājs šādus krājumus nav nodrošinājis un tarifu dēļ cels cenas," skaidroja Fiļipovs.

Nozare nākotnē gaidāmo burbona cenas kāpumu vēl nav aprēķinājusi un norāda uz daudziem papildu faktoriem, tostarp akcīzes nodokli un pievienotās vērtības nodokli.

"[Cenas] pieaugums, domājams, būs mazāks [par 25%]. Lielu daļu cenas veido akcīzes nodoklis, katrā valstī tas ir savādāks. Ja runājam par Latviju – kāpumam nevajadzētu būt lielam. Šogad paredzam, ka cenas saglabāsies esošajā līmenī. Kas būs nākamgad? Jāgaida laiks, kad [kompānijas] sāks plānot savus budžetus un ražotāji izziņos savas stratēģijas. Šobrīd neviens vēl nav pateicis, ka pamatīgi cels cenas," teica LANA pārstāvis.

Jautāts par to, cik plaši mūsu valstī ir iecienīti amerikāņu alkoholiskie dzērieni, Filipovs informēja, ka viskiju segmentā populārākais ir tieši no ASV importētais burbons. Piemēram, "Jim Beam" pārdošanas apjomi ir apsteiguši gan skotu, gan īru viskijus. Vēl Latvijas iedzīvotāji daudz dzerot arī Kalifornijas vīnus. Sagaidāms gan, ka Latvijas alkoholisko dzērienu patērētāju paradumi, sekojot globālajām tendencēm un dzīves līmeņa kāpumam, varētu arī manīties. 

"Mūsu cilvēkiem patīk saldenāka garša. Kas kādreiz mūsu platuma grādos šķistu kā ārprāts, tagad nāk iekšā un tiek piedāvāts. Viens no viskija patērēšanas veidiem ir tā sajaukšana ar ledu un gāzēto ūdeni. Mūsu cilvēkiem tas liksies ārprāts, kā to var dzert: nav klāt ne cukura, ne kolas. Taču tā ir jauna tendence, kas nāk no Āzijas. Šogad Eiropas ražotāji, zīmola turētāji tam iet līdzi," teica Fiļipovs.

Līdzīgs viedoklis – ka amerikāņu burboniem Latvijā nav gaidāms būtisks sadārdzinājums – ir arī TVNET aptaujātajiem mazumtirgotājiem.

“Rimi Latvija” kategoriju departamenta direktors Milans Blūms pastāstīja, ka uzņēmuma veikalos cenas tādiem ASV produktiem kā burbons vai zemesriekstu sviests nav mainījušās. Tas esot skaidrojams ar salīdzinoši nelielajiem šo preču pārdošanas apjomiem, bet burbona gadījumā – piegādātāju noliktavās pieejamajiem apjomiem.

“Runājot par zemesriekstu sviestu, “Rimi” tīklā no 11 dažādiem zemesriekstu sviestiem tikai divi ir ražoti ASV, trīs Latvijā, bet pārējie, tostarp “Rimi” privātās preču zīmes, – citviet Eiropā,” stāstīja Blūms.

Savukārt “Maxima” jūlija nogalē vēl nebija saņēmusi indikācijas par cenu izmaiņām ASV importētām precēm ES, tādēļ pauda uzskatu, ka ir pāragri spriest par kāda veida kāpumu. “Maxima” arī informēja, ka veikalu tīklā nopērkami vairāku amerikāņu viskiju veidi un divu veidu zemesriekstu sviests.

Absolūtākais vairums pasaulē patērētā burbona tiek saražots Kentuki pavalstī, kas tradicionāli bijusi Republikāņu partijas atbalsta bastions. Arī 2016. gada vēlēšanās pavalsts iedzīvotāji pārsvarā atbalstīja Trampa kļūšanu par Baltā nama saimnieku. 

Lielākie štata burbona ražotāji, kā, piemēram, "Beam Suntory", kas izgatavo "Jim Beam", paziņojuši, ka "izstrādā ārkārtas rīcības plānus". Citas kompānijas vēl pirms tarifu stāšanās spēkā uz Eiropu pārvietoja ievērojamus alkohola krājumus. 

ASV alkohola eksporta apjomi pēdējās desmitgades laikā ir teju dubultojušies, sasniedzot aptuveni vienu miljardu dolāru, un vairāk nekā puse no tā nonāk ES valstu tirgos, atsaucoties uz alkohola lobija "Distilled Spirits Council" datiem, vēsta aģentūra Reuters. 

Svarīgākais
Uz augšu