/nginx/o/2018/08/30/11329952t1hdef5.jpg)
Ogres pirmsskolas izglītības iestādē «Cīrulītis» kāda grupas skolotāja uz jautājumu, vai patiess ir neoficiāli dzirdētais fakts, ka bērnudārzā dažu bērnu galvās mitinās parazitējošie kukaiņi utis, atbildēja — tās ir citās grupiņās, bet šajā grupā mazuļiem pagaidām vēl ir tikai gnīdas. Līdztekus skolotājas neizprotamajai atbildei, dīvains šķiet arī fakts, ka bērni turpina apmeklēt bērnudārzu, aplipinot citu ķiparu galvas ar utīm un to oliņām jeb gnīdām.
Tā ir vecāku problēma
«Mans bērns regulāri slimo. Trīs dienas meita iet bērnudārzā un tad nedēļu pavada mājās. Kad no citas māmiņas uzzināju vēsti, ka pirmskolā bērniem ir utis, biju šokā. Tikko bērns izslimoja vējbakas, pēc kurām pārcieta divus vīrusus, un tagad informācijas slēpšanas dēļ meitai būs utis vai gnīdas,» sašutusi ir sešus gadus vecās Nikolas māmiņa. Viņa stāsta, ka iepriekš, kad bērnudārzā plosījušās vējbakas, audzinātāja arī neesot bildusi ne vārda par lipīgo kaiti.
Pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Valentīna Dubovska par radušos situāciju teic, ka pēc utu konstatēšanas medmāsa tagad regulāri visiem bērniem pārbauda galvu. «Ja kādam atklāj kukaiņus, bērnu sūta mājās, lai iztīra galvu. Ja vecāki citādi nespēj likvidēt gnīdas, lai izvelk tās ārā kaut vai ar pirkstiem, jo mēs taču nevaram izsecināt, kura gnīda ir dzīva, bet kura — beigta. Vecāki no rīta atved bērnu un skaidro medmāsai, ka visas gnīdas bērna galvā ir nedzīvas. Tā ir vecāku problēma, jo galvai jābūt pilnīgi tīrai,» radušos situāciju komentē Dubovska.
Runājot par to, vai grupas audzinātājai nav jāinformē pārējie vecāki, ka dažiem bērniem galvā atklātas utis un gnīdas, pirmskolas vadītāja uzsver, ka audzinātājai nav jātraumē citi vecāki, ja tikai dažiem bērniem ir gnīdas. Tas esot jānovērš medmāsai kopā ar grupas skolotāju. Sarunas gaitā viņa tomēr maina viedokli un sola, ka runās ar audzinātājām, lai viņas jau laikus informē vecākus.
Informāciju nedrīkst slēpt
Ogres rajona Izglītības pārvaldes vadītāja Ruta Krūkle ir izbrīnīta, ka par šo problēmu pirmskolas vadība nav informējusi Izglītības pārvaldes Pirmskolu izglītības iestāžu speciālisti un skolu ārsti. «Man tā ir pirmā dzirdēšana, ka šajā iestādē ir utis,» viņa teic. Pārvaldes vadītāja sola, ka pati sekos, lai šī problēma tiktu atrisināta. «Netīrā veļa nav jāmazgā tautas priekšā, bet bērnu vecāki ir cilvēki, ar kuriem mēs strādājam, un viņiem ir atklāti jāstāsta par lietām, kas notiek izglītības iestādēs,» uzsver Krūkle. «Tas, ka bērnudārzā ir utis, nav nekas slēpjams un traģisks. Ja es kā māte nezinātu, ka ir tāda problēma, un manam bērnam piemestos utis, es būtu izmisumā. Taču, ja būtu informēta, es rūpīgāk sekotu līdzi savam bērnam.«
Ja ir utis, jādzīvo mājās
Atgriezties bērnudārzā un kontaktēties ar citiem bērniem var tikai pēc tam, kad ģimenes ārsts vai pirmsskolas iestādes medmāsa pārbauda un konstatē, ka bērns ir tīrs un sakopts. Šī ir infekcijas slimība, un, ja izglītības iestādē konstatē, ka pāris bērniem galvā ir utis, gnīdas vai mazais saslimis ar vējbakām, grupu audzinātājai, pirmsskolas vadītājai vai medmāsai jāinformē visi bērnu vecāki, lai viņi var sekot līdzi savām atvasēm,» skaidro Jurisone. Viņa norāda, ka iestādes vadītāja taču ir ieinteresēta, lai pirmskolai būtu labs prestižs un vecāki justos droši, ka ar viņu mazuli nekas nenotiek.
***
Īsi un kodolīgi
Galvas utis
Tās satver matu ar speciāli veidotiem žokļiem un lielāko daļu laika pavada galvas ādas tuvumā vai uz tās. Mātītes katru nakti izdēj vidēji astoņas ovālas oliņas (gnīdas), pa vienai pielipinot tās pie matiem. Pēc aptuveni septiņām dienām izšķiļas jauns kukainis (nimfa), atstājot pie mata pielipinātu baltu oliņas čaulu. Nimfa sāk baroties tādā pašā veidā kā pieaudzis kukainis, un vēl pēc desmit dienām jau ir gatava vairoties.
Visas utis tiek pārnestas kontakta ceļā. No epidemioloģiskā viedokļa šie kukaiņi ir ļoti bīstami, jo pārnēsā daudzas infekcijas slimības.