Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Iespaidīga skaņa maksā dārgi (27)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Gandrīz katrs autovadītājs brauciena laikā klausās mūziku. Dažam tā rībina logus, citam klusināti skan fonā. Šoreiz "Bauskas Dzīve" interesējās par mūzikas iekārtām mašīnās.

Pirkumu iespējams pasūtīt

Sadzīves tehnikas un elektronikas veikala SIA "Falkors" pārdevējs un konsultants Saulis Norkus informē, ka viņa darbavietā iespējams nopirkt "Pioneer", "Sony", "Blaupunkt", kā arī citu marku automagnetolas. "Pārdodam tikai labi pārbaudītas automagnetolas. Ja veikalā nav kādas markas modeļa, to iespējams pasūtīt," skaidro S. Norkus.

"Pircēji ir uzticīgi "Pioneer", "Sony" un "Blaupunkt" magnetolām," ievērojis autoservisa "Palīgs tavam auto" autoelektriķis Deniss Jevsjukovs.

Plaša cenu amplitūda

"Automagnetolu cena ir dažāda. Lētākās maksā zem simt latiem, bet ir arī tādas, kas nopērkamas par vairāk nekā 200 latiem. Atkarībā no jaudas tās iedala klasēs. Augstākā ir septītā klase. Tai ir liels displejs, smalka regulēšana, precīzāk var uzstādīt basus. Īpaši ērta ir jaunā MP3 pieeja – var izveidot 100 albumu sarakstu un klausīties, ko vien sirds vēlas. Šādiem aparātiem ir ļoti labi stabilizatori. Ja automagnetola noraustās, tas nemaz nav jūtams. Dārgāki modeļi, kuru cena ir ap 200 latiem, darbināmi ar tālvadības pulti, kaut gan dažiem tas liekas traucējoši," skaidro S. Norkus.

Drošāki pret putekļiem ir kompaktdisku atskaņotāji ar atveramu, nevis noņemamu priekšējo paneli. Putekļi atskaņotājā parasti nokļūst nevis pa priekšējo atveri, bet gan pa spraugām korpusā. Bojātu kompaktdisku atskaņošana iekārtai nekaitē. Ja disks būs pilnībā sabojāts, tas neskanēs. Kvalitatīviem atskaņotājiem ir izturīgi noņemamie priekšējie paneļi. Lai nodrošinātu kontaktu drošību, paneli ieteicams glabāt speciālā kastītē. Pērkot atskaņotāju, tā ir komplektā.

Svarīga ir nominālā jauda

Ja klients vēlas spēcīgāku skaņu akustiku, var nopirkt tumbas. Tās ir dažādu izmēru, tāpēc jāzina vieta, kur tumbas tiks ievietotas. Cenas ir atkarīgas no materiāla un uzbūves. "Jaunieši mašīnās, kur vien var, izgriež caurumus, lai varētu ievietot vairākas tumbas. Tās pērkot, līdzi tiek doti vadi, taču tie parasti ir ļoti plāni. Lai būtu mazāka pretestība, iesaku izmantot resnākus vadus," tā S. Norkus. Elektrības vadam, ko pievieno akumulatoram, jābūt labam un ar drošinātāju.

Skaļruņu jauda ir dažāda – no 40 līdz 260 vatiem. Tā jāsaskaņo ar magnetofonu, citādi var kropļot skaņu. Jaudīgām tumbām vajadzēs spēcīgu pastiprinātāju.

Izvēloties skaļruņus, jāsalāgo to jauda. Jāzina, kam – atskaņotājam vai pastiprinātājam – to pieslēgs. Ja skaļruņi būs pārāk spēcīgi, skaņa tiks kropļota vai arī tās nebūs. Tirdzniecības vietās ar lielākiem cipariem pircēju pievilināšanai ir norādīta maksimālā skaļruņu jauda, taču svarīgāka ir reālā jeb nominālā, kas var būt pat vairākas reizes mazāka.

Skaļruņi jānovieto stabili, lai tie nekustētos, bet darbinātu tikai membrānu. Automašīnas durvīs un plauktā var ievietot īpašu finiera karkasu, tieši tāpat jāierīko arī subvūferis jeb aktīvais basa skaļrunis, kuru mēdz likt kastē, plauktā vai speciālā caurulē.

Neiesaka nodarboties ar pašdarbību

Autoelektriķis Deniss stāsta, ka klienti visbiežāk lūdz nomainīt magnetofonus. Parasti viņi veikalos ir ieraudzījuši jaunu aparātu un vēlas, lai speciālists to ieliktu. "Baušķeniekiem nav tik daudz naudas, lai to izšķiestu, autiņā ierīkojot varen ekskluzīvu audioiekārtu. Īpašu aprīkojumu galvenokārt iegādājas jaunieši. Vecāki cilvēki parasti izvēlas vienkāršāku mūzikas iekārtu. Aptuveni 90 procentu šoferu automašīnās var klausīties mūziku. 60 procentiem ir kompaktdisku atskaņotāji," tā D. Jevsjukovs.

Autoelektriķis neiesaka nodarboties ar pašdarbību. "Jebkura neprecizitāte aparātu var sabojāt. Novēršot defektus, nākas secināt, ka vairums cilvēku nepareizi pievieno tumbas, pēc tam brauc uz servisu un sūdzas par sliktu skaņu," teic Deniss. Speciālists ievērojis, ka vairums šoferu pēc garantijas laika pārdod automašīnu ar visu magnetolu.

Modeļi strauji mainās

S. Norkus secinājis – ja tiek pirkta jauna magnetola, arī vecās tumbas tiek nomainītas. Gada laikā modeļi ļoti mainās. Saulis Norkus piebilst – ja subvūferim ir 700 vatu, pastiprinātājam vajadzētu būt vienam kilovatam. "Parasti skatās uz subvūfera nominālo jaudu. Ja subvūferim ir 300 – 400 vatu, tad pastiprinātajam jābūt 500 – 700 vatu. Jaudīgu mūzikas iekārtu automašīnām ir pat vairāki akumulatori. Ir iespējams papildus uzstādīt kondensatoru, tas uzkrāj noteiktu spriegumu, tādējādi mazāk tiek bendēts akumulators. Ir modeļi, kuriem visa komplektācija ir saskaņota," stāsta S. Norkus.

Viņš sastapis arī tādus pircējus, kuri visu sakomplektē un par pirkumu izdod 300 latu.

Nosēdina akumulatoru

Sarunājos ar 19 gadu veco vecsaulieti Rihardu Niedru. Pirms gada jaunietis par ārzemēs nopelnītu naudu nopircis BMW. Tā kā mašīnā nebija mūzikas aparatūras, Rihards nolēmis pats to ierīkot. Nopircis mazlietotu "Panasonic" automagnetolu, ievietojis automašīnas panelī, bet ar to vēl sapnis nav bijis īstenots. Puisis iegādājies mazlietotu aktīvo basu skaļruni. Pievienošana neesot bijusi sarežģīta.

"Vadus no automagnetolas pa grīdu aizvilku līdz bagāžniekam, kur novietoju subvūferi un tam pieslēdzu. Pirkums maksāja aptuveni 120 latu. Visu iegādājoties veikalā, būtu jāšķiras vismaz no 200 latiem," spriež Rihards. Pagaidām viņu 500 vatu jauda pilnībā apmierinot.

Jaunietis skaidro atšķirības: "Aktīvajam subvūferim jau kastē ir iemontēts arī pastiprinātājs, kuram nav citu pievienošanas iespēju. Ja pastiprinātāju pērk atsevišķi, tad ir iespējams variēt, piemēram, pieslēgt divas tumbas. Manai aparatūrai izteiktāki ir basi, tas ir vajadzīgs, klausoties iemīļoto hiphop stila mūziku."

"Ja mašīna netiek darbināta, tad mūziku nevajadzētu trīs stundas pēc kārtas skaļi klausīties, tā iespējams nosēdināt akumulatoru," skaidro jaunietis.

Japāņu auto var sākt grabēt

Rihards uzskata, ka, pērkot lietotu tehniku, tā iepriekš jāpārbauda. Galvenais kritērijs – lai, skaļi uzgriežot mūziku, nekas nečerkstētu un skaņa būtu tīra. Puisis citiem iesaka pirkt mūzikas iekārtas ar garantiju. "Man patīk "Panasonic" un "Pioneer" automagnetolas, jo tām ir dzidra skaņa. Pēc jaunākajiem kvalitātes testiem, tieši "Panasonic" ieņem trešo vietu. Pēc manām domām, lētie "Sony" modeļi ir īpaši nekvalitatīvi. Pircējam jāvadās pēc savas gaumes. Ja gribas jaudīgāku skaņu, jāpērk lielākas tumbas," teic R. Niedra. Viņš novērojis, ka japāņu automašīnās ar spēcīgiem subvūferiem ar laiku var sākt grabēt plastmasas apdares, piemēram, ventilatori.

Komentāri (27)
Nepalaid garām!
Uz augšu