Griestu apdares veidi ir ļoti dažādi, un līdz ar modes tendenču maiņu interjera veidošanā mainījušies arī griesti. Savulaik izplatītāko griestu apmešanas paņēmienu pirms dažiem gadiem nomainīja iekaramie griesti, bet tagad viens no populārākajiem griestu apdares materiāliem ir ģipškartons, kas paver plašas iespējas gan krāsu, gan formas ziņā.
Ar plāksnēm un rozetēm
Mūsdienās interjera veidošanā modē ir dažādi stili, tādēļ arī griesti nekādā gadījumā nevar tikt atrauti no mājokļa kopējā dizaina. Ar griestu palīdzību iespējams veidot ļoti dažādus interjerus, turklāt šai telpas detaļai nav obligāti jābūt pilnīgi gludai. Griestus var veidot no dažādiem materiāliem, tai skaitā arī no pēdējā laikā tik populārajām rīģipša vai ģipškartona plāksnēm. Tagad bieži vien iecienīts interjera risinājums ir vairāku telpu apvienošana vienā. Tādā gadījumā telpas citu no citas vizuāli var nodalīt tikai ar griestiem, veidojot tos pakāpeniskus. Piemēram, pazemināt griestus virs virtuves galda vai izgriezt kādu figūru, kas var būt ovāla, rombveida vai taisnstūraina.
No rīģipša var taisīt dažādas rozetes, piemēram, vietās, kur paredzēta lustra. Taču tam nav obligāti jābūt kaut kam lielam, dominējošam. Tā sauktā rozete varbūt ne pārāk piestāv modernam stilam, bet gan vairāk klasiskajam, dažkārt pat antīkajam, kas patlaban ir iecienīts. Biežāk rozetes ir no ģipša, bet, ja tādas nav iespējamas, var arī uzzīmēt apkārt lustrai. Zīmējumu, ko parasti veido pēc konkrētiem šabloniem, var zīmēt arī pa telpas perimetru.
Bez pārseguma
Ļoti interesants griestu risinājums ir atteikšanās no griestiem. To nav vispār – proti, jumts ir arī griesti, precīzāk – nav telpas pārseguma. Šis interjera paveids ievērojami paaugstina un paplašina telpu. Variantā, kad nav horizontālā telpas pārseguma, gaismas ķermeņus var karināt pie sijām vai arī stiprināt pa perimetru. Taču šādu griestu apvienošanu ar jumtu var izmantot tikai mansardiem un privātmājām, kur atstāj griestu konstruktīvās daļas, bet nav paša pārseguma. Bet nevar aizmirst, ka griestiem parasti ir arī funkcionāla nozīme, proti, zem griestu pārsegumiem tiek paslēpti visi komunikāciju vadi.
Krāsaini un zvaigžņoti
Speciālisti uzskata, ka pagājis laiks, kad bija modē dažādi iekaramie griesti jeb kantainās plāksnes. Aktuālāki esot salīdzinoši vienkārši un balti griesti. Baltā krāsa rada sajūtu, ka telpa ir lielāka nekā patiesībā, ka griesti nav nospiedoši. Turpretī krāsaini griesti vizuāli it kā vairāk spiež uz zemi. Krāsainus vai apgleznotus griestus ieteicams izmantot, ja to augstums ir ne mazāks par trīs metriem.
Telpām ar mazu augstumu iesaka labāk izmantot sienas gaismas ķermeņus, kas arī vizuāli paaugstinās griestus. Taču, ja telpas augstums ir pietiekams, labāk izvēlēties lustras.
Arī savulaik tik ļoti iecienītās iebūvējamās lampiņas pamazām iziet no modes – līdz ar iekaramajiem griestiem. Protams, ir telpas, kur nepieciešamas tieši iebūvētas lampiņas, jo dažkārt telpa, piemēram, vannasistaba, ir ļoti neliela. Tad vienīgā izeja ir šīs spuldzītes.
Zemo griestu problēmu var risināt arī citādi. Ja, piemēram, dzīvoklis atrodas standarta paneļu mājā, kur griesti ir zemāki nekā divarpus metru, sienas un griestu salaiduma vietu var noapaļot. Tas radīs sajūtu, ka griesti ir augstāki nekā realitātē. Šāda efekta panākšanai var izmantot arī tapetes ar vertikālu rakstu.
Ļoti neparastus griestus piedāvā Ilūziju darbnīca – jums virs galvas pletīsies zvaigžņotas debesis. Taču tas būs redzams tikai pilnīgā tumsā. Šo efektu panāk ar īpašu apgleznošanas tehnoloģiju, speciālu krāsu. Nokrāsotie griesti gaismā ne ar ko neatšķiras no pavisam parastiem, bet tumsā sāk spīdēt neskaitāmas zvaigznes, radot telpā īpaši romantisku gaisotni. Svarīgi, ka zvaigžņoto griestu telpai jābūt noslēgtai pret fona apgaismojumu, citādi neparastais efekts nebūs redzams. Īpašo, patentēto krāsu var uzklāt uz jebkura noturīga griestu apdares materiāla, izņemot kaļķa apmetumu.
Apdares materiāli
- Krāsa
Veicot remontu jau labu laiku kalpojušiem standarta dzīvokļiem, bieži vien jāsaskaras ar nelīdzeniem un saplaisājušiem griestiem, kas klāti ar klasisko kaļķa vai ģipša apmetumu. Ir vairākas iespējas, kādus apdares materiālus izvēlēties. Standarta dzīvokļos ar zemu griestu augstumu parasti dod priekšroku krāsošanai ar emulsijas krāsu.
Pirms pašas krāsošanas gan vēl jāpaveic diezgan darbietilpīga griestu virsmas sagatavošana. Sākumā jānomazgā vecā krāsa, tad griesti jāgruntē, pēc tam jāšpaktelē un atkal jāgruntē. Tikai pēc rūpīgi veiktas sagatavošanas krāsoti griesti izskatīsies pietiekami labi.
- Plastikāta plāksnes Virtuvēm, koridoriem un vannasistabām mēdz izmantot krietni vienkāršāku un lētāku griestu apdares materiālu – līmējamās plastikāta plāksnes. Tās neprasa īpašu virsmas sagatavošanu, labi noslēpj dažādus griestu defektus, kā arī ir viegli un ātri pieliekamas, proti, pielīmējamas.
Šīs plāksnes var būt izgatavotas gan no salīdzinoši plānā plastikāta, gan būt kā putupolistirola paneļi, gan kvadrāta, gan taisnstūra formā. Tāpat tām var būt dažādi virskārtas pārklājumi, krāsas un apdare. Griestu plākšņu galvenais trumpis ir salīdzinoši vienkāršā uzlikšana un kopšana.
- Iekaramie griesti
Iekaramo griestu vizuālais izskats var būt līdzīgs plastikāta paneļu apdarei, taču galvenā atšķirība nav tik viegli pamanāma. Salīdzinoši sarežģītās konstrukcijas pamatā ir no metāla profilu tīkla veidoti montāžas rāmji, kuros stiprina īpaši presētus stikla vates vai minerālvates paneļus. Šiem paneļiem, kas parasti ir 1,5–2,5 centimetrus biezi, var izmantot arī citus līdzīgus materiālus. Apdares paneļi nodrošina papildus skaņas un siltuma izolāciju, bet to redzamajai daļai var būt dažādas krāsas un faktūra.
Iekaramie griesti telpas augstumu samazina vismaz par 15–20 centimetriem, tādēļ to izmantošana bieži vien nav iespējama. Sākumā iekaramos griestus plaši izmantoja biroju, veikalu un tamlīdzīgu telpu apdarei, bet vēlāk šī mode nonāca arī līdz mājokļiem.
- Ģipškartona plāksnes
Ja vien ir pietiekams griestu augstums, mūsdienās ļoti bieži izvēlas apdari ar ģipškartona plāksnēm. Tas rada ļoti plašas griestu formas izveides iespējas un netradicionālus risinājumus. No šīm plāksnēm var izveidot dažādus gaismas ķermeņu izvietojuma, kā arī dizaina elementus. Ģipškartonu iespējams krāsot, aplīmēt ar tapetēm vai kā citādi apdarināt.
Plāksnes stiprina pie metāla vai koka karkasa profiliem. Biežāk izmanto metāla karkasu, jo tas ir noturīgāks pret temperatūras un mitruma svārstībām. Var plāksnes arī uzreiz stiprināt pie griestiem. Tas gan prasa pietiekami taisnu virsmu un papildu nosacījumus stiprināšanai, taču ļauj ietaupīt pāris centimetru griestu augstuma. Pēc ģipškartona plākšņu piestiprināšanas tās špaktelē, gruntē un krāso.
- Koks
Koks kā būvmateriāls vienmēr ir bijis plaši izmantots, un pēdējā laikā tā aktualitāte ir vēl vairāk palielinājusies, jo dabiski un ekoloģiski materiāli kļuvuši teju vai par modes lietu. Tādēļ arī griestu apdarei mēdz izmantot koka dēlīšu vai koksnes finiera klājumu. Biežāk gan koka apdari izmanto vasaras mājās, kā arī mansardos vai bēniņos, taču kvalitatīvi apstrādāta kokmateriāla griestus var likt jebkurā telpā – galvenais, lai tie iederētos attiecīgajā interjerā.
Der zināt
- Griestu izdaiļošanai, defektu, negludumu un komunikāciju vadu noslēpšanai var izmantot dažādas karnīzes, rozetes un kupolus
- Trokšņu slāpēšanai vislabāk noder iekaramo griestu sistēmas, taču tad tām jāatrodas vismaz 20 centimetru no pamatgriestiem
- Katrai telpu grupai ir norādīti piemērotākie griestu seguma veidi. Mājokļiem šādu prasību nav, bet, piemēram, veselības aprūpes iestādēs nepieciešams īpaši antibakteriāls griestu segums, kas nepievelk putekļus
- Iekaramos griestus ieteicams reizēm tīrīt ar putekļusūcēju vai mitru lupatiņu. Sevišķa nozīme griestu tīrīšanai ir virtuvēs, kur veidojas daudz nosēdumu