Es mēģinu domāt un runāt racionāli un negribu nevienam uzbrukt, bet es nāku no praktiskas sfēras un ļoti labi zinu, kā darbojas projektu virzīšanas mehānismi. Un mana loģika ar domes darbošanos nesaskan. Nu, varbūt tā ir stratēģija, jo tajā pašā laikā ļoti daudzi projekti tiek saskaņoti neticamā ātrumā.
Jukas procesos ienes arī katrs jauns kultūras ministrs – katrs grib sākt no nulles un noliedz iepriekšējā projektus, nekas neturpinās.
– Cik vien esmu intervējusi arhitektus, visi saka: Rīgā viss varētu būt labi, bet nav pilsētas attīstības plāna. Vai tā ir tā galvenā nelaime?
– Nē, galvenais ir tas, ka mums nav kulturālas sabiedrības. Ir Eiropas pilsētas, kur tāda plāna nemaz nav, bet tās ir tik nobriedušas sabiedrības, kam šķiet pašsaprotami, ka ir vietas, ko vienkārši nedrīkst apbūvēt.
– Žurnāla "Latvijas Architektūra" jaunākajā numurā ir jautājums: vai augstceltnes ir Rīgas nākotne?
– Es nevaru runāt objektīvi, jo man nepatīk augstceltnes, un es uzskatu, ka Rīgā tās nav vajadzīgas. Mums ir pietiekami daudz zemes, ir citas vērtības, ar ko lepoties, bet augstceltnes atbilst tikai atsevišķu ieguldītāju interesēm.
– Te tik tiešām nav ne Honkonga, ne Ņujorka, mums ir pietiekami daudz iespēju intensificēt cita veida apbūvi.
– Jā, mums ir milzīgas platības. Un es domāju, ka šis augstceltņu bums beigsies ar to pašu, kas tagad notiek Berlīnē – Potsdamas laukums ir pamests un tukšs, daudzajās augstbūvēs vienkārši nav ko likt iekšā! Un kas notiks Rīgā? Ja sacels tās milzīgās biroju ēkas, centrā atbrīvosies ļoti daudz vietas – vai to kāds globālos mērogos vispār ir rēķinājis?