/nginx/o/2018/08/31/11346024t1hb87d.jpg)
Krāsniņas un kamīnkrāsnis ir viens no vienkāršākajiem apkures veidiem. Pašā pieticīgākajā variantā siltuma nodrošināšanai pietiks pat tikai ar tā saukto taupības krāsniņu un dažām pagalēm malkas. Savukārt kārtīga krāsns ar pievienotu centrālapkuri bez grūtībām apsildīs vidēja izmēra māju vai dzīvokli.
Ekonomiskā krāsniņa
Nopietnu ražotāju vienkāršākās apkures krāsniņas, neraugoties uz šķietami primitīvo konstrukciju un mazajiem izmēriem, var piesildīt telpu līdz pat 70 kvadrātmetru platībā. Ārēji necilajā krāsniņā tiek izmantoti vairāki mūsdienīgi risinājumi. Pilnas sadegšanas tehnoloģija nodrošina otrreizējā gaisa sadegšanu un lielāku siltuma ieguvi, izmantojot mazāku daudzumu kurināmā. Turklāt vēl tiek samazināts kaitīgo izmešu daudzums atmosfērā, kā arī skurstenis piesārņojas mazāk.
Šīs krāsniņas maksā, sākot no aptuveni 100 latiem, tām parasti ir čuguna korpuss, bet kurtuves papildu aizsardzībai un ilgākai siltuma saglabāšanai tiek izmantoti šamota ķieģeļi. Regulējama primārā gaisa padeve ļauj noregulēt nepieciešamo degšanas intensitāti, bet durtiņām var būt arī stikla lodziņš, kas ļauj priecēt acis, vērojot dzīvās uguns liesmu sprēgāšanu. Turklāt ekonomiskā tipa krāsniņām parasti ir arī sildvirsma, ko var izmantot tējkannas vai katliņa uzsildīšanai.
Tomēr, kā atzīst firmas SB kamīnu salona speciālisti, izvēloties krāsniņu, nevajadzētu par pamatu ņemt tās maksimālo jaudu un apkurināmo platību. Ja jāapsilda lielāka telpa, ieteicams attiecīgi ņemt arī lielāku krāsniņu. Dažādu firmu izstrādājumu cenas ir diezgan atšķirīgas. Piemēram, demokrātiskākā Milenio Stoves ražotāja krāsniņas ir krietni lētākas par prestižajiem augstākās kvalitātes Waterford Stanley izstrādājumiem.
Vidējais izmērs
Šīs klases krāsniņas maksā, sākot no aptuveni 250 latiem, un ir pieejami modeļi ar pieslēdzamu centrālapkuri. Mazākajām šāda tipa krāsnīm, kas paredzētas 80 kvadrātmetru telpām, var pievienot divus radiatorus, bet lielākām – līdz pat sešiem radiatoriem. Pēdējā laikā esot populāras tieši krāsniņas ar centrālapkures sistēmu. Turklāt, ja uzreiz nav līdzekļu visai apkures sistēmai, sākumā var iegādāties krāsniņu, bet radiatorus un citus elementus piepirkt vēlāk atsevišķi.
Kamīnkrāsnīm parasti ir stikla durtiņas, bet labākajiem ražotājiem ir paredzēta stikla pašattīrīšanās konstrukcija, kad īpaši novadīts gaiss neļauj stiklam no iekšpuses aizkvēpt. Ir modeļi ar vairākām durtiņām – gan priekšpusē, gan sānos. Dažām krāsnīm apkārt esošais stikla korpuss ir paceļams uz augšu, bet citām stikla durtiņas ir uz abām pusēm. Šāda kamīnkrāsns var būt iebūvēta sienā un vienlaikus būt pieejama divās telpās.
Lielās krāsnis
Pašas lielākās kamīnkrāsnis un krāsnis ir paredzētas centrālapkures pieslēgšanai, un tās var apsildīt vidēja lieluma māju vai dzīvokli. Krāsns sienā iebūvēts boilers pārvērš to par centrālapkures katlu, ļaujot efektīvi izmantot radiatorus. Turklāt, pievienojot ūdens uzsildes cilindru, krāsns ar centrālapkures funkcijām pilnībā spēj nodrošināt arī ikdienas vajadzībām nepieciešamo karstā ūdens padevi. Lielajiem modeļiem līdzās tradicionālajai malkai vai skaidu briketēm var izmantot arī akmeņogles.
Vēl ir arī lielās, tā sauktās klasiskās virtuves plītis, kuras var nokomplektēt pēc katras saimnieces vēlmēm. Lepnākajā variantā šīm čuguna plītīm ir siltumizolējošs pārklājums, kā arī dažādi plaukti un vairākas cepeškrāsnis.
Iegādājoties jebkuru krāsniņu, pie tās cenas jāpieskaita arī uzstādīšanas izdevumi. Bieži vien krāsnis vai kamīnkrāsnis izvēlas veco, savu laiku nokalpojušo ķieģeļu krāšņu vietā. Taču nedrīkst aizmirst, ka ar vecās krāsns nojaukšanu vien nebūs līdzēts, jo droši vien būs nepieciešams arī skursteņa remonts.