Aukstajā laikā vieglāk padodamies vīrusu uzbrukumiem – tie ir galvenie iniciatori bieži sastopamajam saaukstēšanās simptomam – kakla sāpēm. Kā ar šo problēmu pareizi tikt galā? Padomus sniedz Veselības centra 4 ģimenes ārste Ilze Skuja.
“Aukstā un mitrā laikā nosalstot cilvēka organisms tiek novājināts un kļūst mazāk spējīgs pretoties vīrusu un baktēriju uzbrukumiem. Vīruss ieperinās kakla, rīkles un deguna gļotādā, kā rezultātā parādās nieze, dedzinošas sāpes kaklā un degunā. Sākas saslimšana, citiem vārdiem – vīrusu izraisīta infekcija,” skaidro ārste. Ja sākušās sāpes un kņudoņa kaklā, paaugstinājusies ķermeņa temperatūra un ir aizdomas par vīrusu izraisītu saslimšanu, pirmajās saaukstēšanās dienās vizīte pie ārsta nav obligāti nepieciešama. Taču ir jāievēro virkne nosacījumu, kā sev palīdzēt un atveseļoties.
1. Atveseļošanās pamatā – miers. Svarīgākais, vienkāršākais, bet nereti arī visgrūtāk izpildāmais nosacījums – vajadzīgs miers. “Tas nozīmē, ka ir jāatrod laiks, lai atpūstos un ārstētos, nevis jāskrien uz darbu,” uzsver ārste. Nesaudzējot sevi, mēs vēl vairāk pakļaujam savu jau tā novārdzināto organismu vīrusu nelabvēlīgajai iedarbībai, radām risku saslimšanai ieilgt un veidoties tālākām komplikācijām. Turpretim miera stāvoklī organisms spēj labāk sakopot spēkus cīņai ar nevēlamajiem uzbrucējiem.
2. Lieto daudz šķidruma! Vīrusiem ejot bojā, to daļiņas nokļūst asinīs un organismā veidojas intoksikācijas process. Tā rezultātā pasliktinās pašsajūta, paaugstinās temperatūra, var sākties drudzis. Lai atbrīvotos no šīm nepatīkamajām sajūtām, jāuzņem daudz šķidruma, ar kura palīdzību nevajadzīgās vielas dabiskā ceļā tiek ātrāk izvadītas no organisma.
3. Veic inhalācijas! Kakla sāpju gadījumā ieteicams veikt tvaika inhalācijas, piemēram, noliecoties virs kūpoša tējas katla un elpojot silto, mitro gaisu. Labāks ārstnieciskais efekts būs, gatavojot inhalācijas ar kliņģerīšu vai kumelīšu drogu izvilkumu – šādām inhalācijām ir ne vien iekaisušo šūnu mitrinoša un nomierinoša, bet arī dezinficējoša iedarbība.
4. Ātrie palīgi – medikamenti. Aptiekās pieejamas dažāda veida sūkājamās tabletes un aerosoli sāpošam kaklam. Šiem ārstnieciskajiem līdzekļiem piemīt nomierinoša, antiseptiska, sāpes mazinoša un arī anestezējoša iedarbība. Preparāti tiek gatavoti gan no ķīmiskām, gan dabīgām vielām un efektivitātes ziņā ir līdzīgi, taču jāievēro, ka maziem bērniem ieteicamāki ir dabīgo vielu izstrādājumi.
Sūkājamās tabletes un izsmidzināmie aerosoli efektīvi mazina kakla sāpes, jo to iedarbība ir lokāla, – zāles lielā koncentrācijā nokļūst un iedarbojas tieši iekaisušajā vietā. Šo medikamentu uzdevums ir arī novērst baktēriju vairošanos, kas var radīt komplikācijas vīrusu infekcijai. Jāatzīmē, ka šie līdzekļi ieteicami saslimšanas sākumposmā, kad ir sūdzības par kakla sāpēm vai nelielu klepu. Ja radušās komplikācijas, piemēram, veidojies strutojošs mandeļu iekaisums vai kakla sāpes pārgājušas mokošā klepū, ar vienkāršām kakla tabletēm un aerosoliem vien nebūs līdzēts, šādā gadījumā jākonsultējas ar ārstu par atbilstošu medikamentu lietošanu.
5. Izmanto dabas spēku! Silts piens ar medu, alveja ar medu, kumelīšu, kliņģerīšu, pelašķu, salvijas, māllēpju tēja – šiem dabas līdzekļiem piemīt lieliskas pretiekaisuma spējas, nomierinoša un arīdzan imūnsistēmu stiprinoša iedarbība. Turklāt ar tējām uzņemtais šķidrums palīdz organismam atbrīvoties no tajā esošajām kaitīgajām vielām, kas radušās, ejot bojā vīrusiem.
6. Stiprini imunitāti! Spēcīgākais līdzeklis pret vīrusu uzbrukumiem katram jau ir dots – tā ir organisma dabiskā aizsardzības sistēma – imunitāte. Lai šī aizsardzības sistēma būtu pietiekami spēcīga un spētu uzvarēt cīņā ar vīrusiem, to nepieciešams atbalstīt ik dienu – lietojot veselīgu uzturu, nododoties fiziskām aktivitātēm, norūdoties un arīdzan sevi pozitīvi noskaņojot. Nereti par to sanāk aizdomāties tikai tad, kad vīruss pārsteidzis nesagatavotu, saaukstēšanās un kakla sāpes jau ir klāt. Taču arī tad nevajadzētu atkāpties – atbalsts imūnsistēmai nepieciešams jo īpaši! Lieliski imūnsistēmu stiprinoši līdzekļi ir dabīgie antioksidanti – vitamīni C, E, selēns, dažādās ogās un augļos esošie bioflavonoīdi. Imūnšūnām veiksmīgi darboties palīdz arī augu un dzīvnieku organismu šūnās esošās olbaltumvielas – enzīmi. Enzīmu preparātus var lietot kā akūtas slimības laikā, tā arī bieži slimojoši cilvēki profilaktiskos nolūkos.
Nedari nepareizi! Kakla skalošana ar sālsūdeni nav universāls līdzeklis pret kakla sāpēm. Skalošana ar sālsūdeni atzīstama strutainas angīnas gadījumā, jo palīdz attīrīt gļotādu no strutām. Tomēr ar sālsūdens lietošanu ir jāuzmanās – sāls var apdedzināt iekaisušo gļotādu, tāpēc to ieteicams lietot pārmaiņus ar citiem skalošanas līdzekļiem, piemēram, atšķaidītu kliņģerīšu tinktūru vai kumelīšu uzlējumu. Ja nolemts veikt skalošanu ar sālsūdeni, tam ieteicams pievienot arī sodu, jo tā palīdz šķīdināt gļotas.
Kāju karsēšana – sākumā! Kāju karsēšana siltā ūdenī ir lielisks līdzeklis, ja aukstā laikā gadījies nosalt. Šī metode spēj līdzēt pret saaukstēšanās simptomiem – iesnām un kakla sāpēm, taču jāievēro, ka iedarbīga tā ir tikai saaukstēšanās sākuma posmā. “Ceļoties ķermeņa temperatūrai, kāju karsēšana to, visticamāk, paaugstinās vēl vairāk, un līdz ar to vēl vairāk pasliktināties arī pašsajūta,” norāda ārste.
Nenodzen temperatūru, ja tā ir zemāka par 38,5Cº! Kakla sāpes nereti parādās kopā ar citiem saaukstēšanās simptomiem – arīdzan paaugstinātu ķermeņa temperatūru. “Tā ir organisma dabiska aizsargreakcija – cīņa ar vīrusu uzbrukumu (paaugstinātas temperatūras ietekmē vīrusi iet bojā). Tādēļ temperatūru ar medikamentu palīdzību ieteicams samazināt tikai tad, ja tā ir augstāka par 38,5Cº un ir ļoti slikta pašsajūta,” iesaka Ilze Skuja.
Neignorē iesnas! Kakla sāpes bieži kombinējas ar citiem saaukstēšanās simptomiem, to skaitā iesnām. “Ja deguns ir aizlikts, strutainie izdalījumi no aizdegunes nokļūst kaklā, kā arī var radīt vidusauss iekaisumu. Tāpēc deguns ir jātīra,” uzsver ārste. “Šim nolūkam var lietot medikamentus – aptiekās nopērkamo jūras ūdeni, līdzekļus, kas mazina tūsku, un dekongestantus, kas sašaurina asinsvadus un atvieglo elpošanu. Ja iesnu izdalījumiem ir zaļgana nokrāsa, izvēlētie deguna pilieni varētu būt ar antibakteriālu iedarbību.”
Kad nekavējoties jāiet pie ārsta?
Ja pēc pirmajām trim, piecām slimošanas dienām stāvoklis nav uzlabojies vai kļuvis vēl sliktāks, turklāt ir aizdomas par komplikāciju veidošanos, noteikti jāgriežas pie sava ģimenes ārsta. Kakla sāpes nedrīkst ilgstoši ignorēt, jo var izrādīties, ka runa ir par nopietnāku saslimšanu.
Piemēram:
– kakla sāpes un palielināti limfmezgli var norādīt uz īpašu vīrusa saslimšanu – infekciozo mononukleozi, – ja kakla sāpes ir maz izteiktas, bet ir kakla tūska, iespējams, var tikt konstatēta difterija, – uz mandelēm redzami balti vai pelēki aplikumi vēsta par angīnu, – stipras kakla sāpes, izteiktas rīšanas un elpošanas grūtības var liecināt par akūtu epiglopītu, – nedrīkst aizmirst arī par audzēja iespējamību kaklā, par kuru var liecināt straujš ķermeņa masas zudums.
“Ja cilvēks jūt, ka kakla sāpes nav tādas, kādas tās mēdz būt parasti, un kaut kas nav kārtībā, ir jāmeklē ārsta palīdzība,” uzsver Ilze Skuja.