Ir grūti pasmaidīt, ja seja sāpīgi raud un tā iemesls ir pinnes. Ārstējoties pašu spēkiem, daudziem vairs nav ticības, ka no pinnēm vispār iespējams atbrīvoties. „Jā, ir gaidāms liels un pacietīgs darbs, taču pinnes var izārstēt, turklāt tās nav lipīgas!” atgādina Latvijas Dermatoloģijas institūta klīnikas ārste dermatoloģe Kristīne Cīrule.
Ne tikai tīņiem
Pinnes (acne vulgaris) ir tauku dziedzeru saslimšana. Lai arī visbiežāk tās sastopamas pusaudžiem, dažkārt problēma skar arī pieaugušos līdz pat 40 gadu vecumam. Pinnes parasti veidojas vietās, kur tauku dziedzeri ir anatomiski lielāki – uz sejas, muguras, dekoltē, retāk uz augšdelmiem. Pinnes ierosina hormonālas dabas traucējumi, pārsvarā androgēni jeb vīrišķie hormoni, kas izraisa pastiprinātu tauku dziedzeru sekrēciju. Nosprostojoties tauku izvadkanāliem, dziedzeri piepildās ar taukiem un atmirušām raga šūnām, veidojot ādā korķi jeb komedonu. Šī taukainā masa ir baktēriju barotne, kas sašķeļ taukus un veicina iekaisumu.
Der atcerēties, ka ar pinnēm nav iespējams inficēties, taču diezgan liela ir varbūtība, ka noslieci uz piņņu veidošanos mēs mantojam no saviem vecākiem, turklāt 50 – 60% gadījumu otrajā paaudzē tās parādās pat smagākā formā, nekā reiz bijušas vecākiem.
Pinnes stāsts par veselību
Pinnes ir signāls par hormonu nesakārtotību organismā – meitenēm tās parādās, ja organismā ir paaugstināts vīrišķo hormonu līmenis. „Pinnes var būt kā indikators arī citām veselības problēmām, piemēram, vairogdziedzera, kuņģa vai zarnu trakta slimībām. Savukārt, ja meitenei ir izteiktas pinnes zoda rajonā, tas var liecināt par kādu ginekoloģisku problēmu. Šajos gadījumos vispirms ir jāārstē iekšķīgās saslimšanas, jo lokāli lietotie līdzekļi palīdzēs tikai īslaicīgi” skaidro daktere Cīrule.
Pastāv dažādi viedokļi par to, vai piņņu veidošanos ietekmē arī pārtikas izvēle. „Veicot pētījumus, nav gūti pierādījumi, ka konkrēti produkti varētu izraisīt pastiprinātu piņņu veidošanos, taču daudzi jaunieši ir ievērojuši, ka šokolāde, saldi un asi ēdieni, alus, vīns tomēr šo procesu ietekmē. Tas gan nav vienmēr un visiem, bet, ja šādu reakciju novēro, labāk šos ēdienus un dzērienus uzturā neizvēlēties,” iesaka dermatoloģe.
Kopt, ārstēt un netraumēt
Cīņā ar pinnēm tiek ievēroti trīs pamatprincipi: attaukošana (antiseborejiska terapija), ādas lobīšana (komedolītiska terapija) un iekaisuma nomākšana (antibakteriāla terapija).
Ja vēl pirms gadsimta pinnes bija neārstējama slimība, tad šobrīd ir pieejams plašs efektīvu pretpiņņu kosmētisko un medicīnisko līdzekļu klāsts: Eucerin sērija taukainai un problemātiskai sejas ādai (šķidrās ziepes, toniki, krēmi), Dr.Wolf firmas līdzekļi Dermowas un Dercome Clear, par pāris latiem dārgāks, taču efektīvs ir firmas Vichy produkts Normaderm. Pieejami arī profilaktiski augļu skābes saturoši un ādu atjaunojoši krēmi.
Medikamenti pacientam tiek izrakstīti atkarībā no viņa ādas tipa, slimības smaguma pakāpes, vecuma, dzimuma, tādēļ lētāk un efektīvāk ir nenodarboties ar pašārstēšanos, bet gan vispirms konsultēties ar speciālistu. Ja pinnes ir vieglā stadijā, var līdzēt arī ādas attīrīšanas seansi kosmētiskajos salonos. Taču pieredzējis kosmetologs nekad neķersies klāt ļoti problemātiskai ādai. Viņš ieteiks labāk doties pie dermatologa, jo, kosmētiskajā salonā tīrot ļoti problemātisku ādu, iekaisumu var tikai saasināt, – tīrīšanas laikā izspiežot tauku dziedzeru saturu, tiek pārrauta barjera, kas norobežo iekaisuma perēkli, un iekaisums izplatās arī veselajos audos.
Puišiem un meitenēm ārstēšana atšķiras
Piņņu veicinošie faktori abiem dzimumiem ir līdzīgi, bet jau slimības izpausmē redzamas atšķirības – puišiem pinnes bieži vien izpaužas smagāk nekā meitenēm – ar izteiktiem mezgliem zem ādas un pūtītēm, kas atstāj rētas. Viens no ieteikumiem piņņu gadījumā vīriešiem – ādas saudzēšanas nolūkā dzīt bārdu ar elektrisko skuvekli, nevis ar žiletēm.
Īpaši smagos gadījumos cīņā pret pinnēm lieliski palīdz tāds medikaments kā sintētiskais A vitamīns jeb retinoīds. Tas ir nopietns preparāts, kas dod ļoti labus rezultātus, taču tā lietošana noteikti ir jāsaskaņo ar ārstu. To neiesaka lietot jaunām meitenēm, izņemot smagus gadījumus, jo šis preparāts var negatīvi ietekmēt grūtniecības norisi.
Pinnes prasa pacietību
Piņņu ārstēšanas ilgums atkarīgs no slimības stadijas, ādas tipa un, protams, arī ārstēšanas metodēm. „Liela nozīme ārstēšanās procesā ir tam, cik pacietīgi un rūpīgi pacients ievēro ārsta norādījumus, jo mans darbs ir izrakstīt nepieciešamos medikamentus, taču pārējais ir atkarīgs no paša pacienta: cik regulāri viņš tos lieto, cik rūpīgi kopj problemātiskās vietas. Ja ar pacientu ir ļoti laba sadarbība, tad, protams, izārstēties var ātrāk,” uzsver dermatoloģe.
Taču tas vienalga nenotiek ātri. Protams, no pinnēm gribas tikt vaļā pēc iespējas īsākā laikā, jo no rīta skatiens spogulī atkal un atkal rada jaunu diskomforta sajūtu. „Te nu tomēr jāapbruņojas ar pacietību, jo nemaz tik ātri izārstēties nevar. Tās nav dienas. Atkarībā no slimības smaguma pakāpes tās ir vairākas nedēļas un pat mēneši. Ja slimība ir ļoti smagā formā, tad ārstēšanas kurss ilgst vismaz sešus septiņus mēnešus,” skaidro ārste.
Rētas var izlīdzināt
Izārstējot pinnes, nereti uz ādas paliek pat izteiktas rētas, kas daudziem ir liela ārējā izskata problēma. Taču to ir iespējams novērst!
Piņņu radīto rētu izlīdzināšana ir otra pakāpe ādas atveseļošanā. Mājas apstākļiem iespējams iegādāties dažādus augļu skābes saturošus pīlingus, ko lieto kosmētikā un kas pastiprina ādas virskārtas nolobīšanos un atjaunošanos. Ārsti dermatologi veic procedūras – pīlingus, kas iedarbojas ādā dziļāk un spēcīgāk noloba virsējo ādas kārtiņu, atjaunojot ādu nedaudz ātrāk. Ārstnieciskos centros piedāvā arī tādas procedūras kā ādas slīpēšanu, lāzerterapiju, kas atjauno ādu, pieejamas arī kologēna injekcijas ādā, ko lieto sejas rētu izlīdzināšanai. Iespēju ir daudz, un tās ir dažādas – izveseļojieties un esiet skaisti!
Pieci „NE” cīņā ar pinnēm
NEignorē sejas problēmas! Dažkārt jauniešiem pinnes parādās un izzūd pašas no sevis. Taču, sākoties ādas problēmām, nebūtu ieteicams vienkārši gaidīt, kad tās beigsies, jo iekaisums var arī pastiprināties, un tad ārstēšana būs ilgāka un smagāka.
NEklausi tantes padomiem! Cilvēki, viņu organismi un slimību izpausmes ir dažādas, tādēļ ne vienmēr tas, kas palīdz tantei vai draudzenei, palīdzēs arī tev! Nemēģini bez ārsta akcepta izmantot draugu ieteiktas ārstēšanas metodes. Vienīgais padoms, kurā der ieklausīties – kop sevi un problēmu gadījumā konsultējies ar speciālistu!
NEļauj ādai būt taukainai! Tipiskākā kļūda sejas kopšanā ir neatbilstoši izvēlēti sejas kopšanas līdzekļi. Ja āda no dabas ir taukaina, barojošus krēmus labāk nelietot, jo tie var veicināt piņņu veidošanos.
NElieto pūderkrēmu! Ja ir problemātiska āda, tās kopšanai nevajadzētu lietot parastās ziepes un šampūnus, jo tie var pasliktināt ādas stāvokli. Nedrīkst arī noklāt slimo sejas ādu ar pūderkrēmu, jo tas kavē atveseļošanos un tikai vēl vairāk pastiprina piņņu veidošanos. Speciālu ārstniecisku tonālo krēmu, uzacu, skropstu un lūpu krāsas lietošana gan nekaitē.
NEsauļojies! Pirmajā mirklī šķiet, ka sauļojoties ādas iekaisums mazinās, arī vizuāli rētas kļūst neitrālākas. Taču saules ietekmē tauku dziedzeru kanāli noslēdzas un reizēm pat saasina problēmu. Nelielās devās saule palīdz, taču, ja tās ir par daudz, tad tā pat veicina piņņu veidošanos. Tieši tas pats attiecas uz solāriju.
NEpārdozē! Nereti vēlme paātrināt ārstēšanās procesu beidzas ar ārstniecisko līdzekļu pārdozēšanu. Rezultātā āda tiek pārāk attaukota un kļūst sausa, apsārtusi un lobās.