Ārstniecisko preparātu pagatavošanai tikai nedaudzus ārstniecības augus izmanto svaigā veidā, bet vairumu augu - izžāvētus. Pirms žāvēšanas augu daļas rūpīgi jāpārbauda, jāpāršķiro un jāizlasa citu augu piemaisījumi vai arī tā paša auga citas daļas, kuras nav paredzētas drogām. Lapām un ziedkopām dažreiz jānogriež garie kāti, jāatlasa bojātās un nodzeltējušās lapas.
Ko darīt ar lakstiem?
Lakstiem jānogriež resnākās stumbra daļas, sakņu paliekas, nodzeltējušās lapas vai jāatsijā stumbru paliekas. Sagatavojot lapas, lakstus un ziedus, jāraugās, lai uz tiem nebūtu kaitēkļu un rūsas sēņu bojājumu. Saknes, sakneņus, gumus un sīpolus rūpīgi jāattīra no zemēm, jāizlasa un jāizgriež bojātās daļas, jānogriež stumbra un lapu paliekas un dažreiz arī sīkās saknītes (kalmju sakneņiem). Resnos sakneņus un saknes pēc mazgāšanas var sagriezt mazākos gabalos. Dažas saknes un sakneņus pēc mazgāšanas vēl svilina un mizo.
Lai novērstu savākto ārstniecības augu vai to daļu bojāšanos un pilnīgāk saglabātu fizioloģiski aktīvo vielu kompleksu, augi jāžāvē dažādā temperatūrā atkarībā no tajos esošo iedarbīgo vielu ķīmiskā sastāva un īpašībām.
Kādā temperatūrā jāžāvē?
Augi, kuri satur ēteriskās eļļas, jāžāvē 30-35 (40) °C temperatūrā, lai neiztvaikotu aktīvās vielas.
Augi, kuri satur glikozīdus, it sevišķi sirds glikozīdus, jāžāvē 55-60°C temperatūrā vai vismaz šādā temperatūrā jātur vienu stundu, lai inaktivētu fermentu iedarbību. Pēc tam tos var žāvēt arī zemākā temperatūrā.
Augi, kuros ir C vitamīns (askorbīnskābe), jāžāvē ātri, 80-90°C temperatūrā un pat līdz 100°C, lai novērstu šā vitamīna šķelšanos.
Augus, kuros ir alkaloīdi, parasti žāvē 40-50°C temperatūrā. Temperatūras novirzes atkarīgas no alkaloīdu ķīmiskā sastāva.
Vairumu ārstniecības augu var žāvēt normālā temperatūrā. Šim nolūkam var izmantot bēniņus ar skārda jumtu, šķūņus un nojumes vai arī augus var žāvēt tieši saulē. Tikai nelabvēlīgos laika apstākļos vai arī speciālu drogu sagatavošanai var izmantot dažādu tipu kaltes, krāsnis un citus siltuma avotus ar noteiktu temperatūras režīmu. Telpām, kurās žāvē augus, jābūt labi vēdināmām un tīrām. Lai telpas racionāli izmantotu, augus žāvējot ieteicams izvietot uz speciāliem sastatņiem, sietiem vai rāmjiem. Sastatņu pagatavošanai var izmantot kāpnes, kuras novieto paralēli 1-1,5 m attālumā un sastiprina ar dēļiem vai līstītēm. Uz dēļiem vai līstītēm izklāj audeklu, stiepļu vai kaprona sietus, bet uz tiem novieto augus. Augus var žāvēt arī uz dēļu grīdas, kura pārklāta ar audeklu vai tīru, izturīgu papīru. Nedrīkst izmantot apdrukātu avīžu papīru. Žāvējot augus parasti izber plānā slānī (1-3 cm) un žāvēšanas laikā maisa vai pārcilā. Sīpolus un gumus var žāvēt, savērtus uz horizontāli piestiprinātām aukliņām. Tāpat var žāvēt arī nelielos saišķos sasietus lakstus.
Jāžāvē līdz noteiktai mitruma pakāpei
Izžuvušas ir tās drogas, kuras, saspiestas saujā, nesalīp pikās, bet paberžot viegli sabirst pulverī. Izžāvētas saknes un sakneņi liecot lūst ar troksni, bet neliecas. Kā žāvēšanas laikā, tā arī pēc žāvēšanas drogas ir jāsargā no lieka mitruma un putekļiem, it sevišķi higroskopiskās drogas, piemēram, parastā deviņvīruspēka, parastā zirgkastaņa un gaiļbiksītes ziedi, zilās kāpnītes saknes, kuras ļoti ātri uzsūc apkārtējo mitrumu un pēc tam ātri bojājas.
Indīgie augi jāžāvē un jāapstrādā atsevišķi. Pēc darba rūpīgi jānomazgā rokas. Tos nedrīkst sagatavot un žāvēt bērni.
Drogas iesaiņo un uzglabā sausās, labi vēdināmās, no tiešās saules gaismas aizsargātās telpās. Drogu iesaiņošanai var izmantot tīrus audekla, papīra maisus, koka vai metāla kastes un stikla traukus. Aptiekās un mājās drogas uzglabā ar vāku noslēdzamās kastēs un stikla vai metāla traukos. Trauki, kuros uzglabā higroskopiskas drogas, hermētiski jānoslēdz.
Drogu iesaiņošanai mājas apstākļos var izmantot arī polietilēna izstrādājumus. Tajos nevar uzglabāt ēteriskās eļļas saturošas drogas. Ēteriskās eļļas saturošas, smaržīgās drogas, kā ari stipri iedarbīgās drogas uzglabā atsevišķi no citām drogām.