Iesūti ziņu!

Ko darīt, ja sasit termometru? (24)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Sasists dzīvsudraba termometrs! Vai tiešām gals jau klāt? Inesei nejauši saplīsa dzīvsudraba termometrs un viss tā saturs izlija klēpī. Inese: “Es paņēmu naktskreklā, sataisīju bumbiņu, aiznesu uz virtuvi un iebēru stikla burciņā to saturu. Taču vēlāk, sūcot paklāju, konstatēju, ka dzīvsudraba bumbiņas ir arī uz tā. Principā nezināju, ko ar tām darīt.”

Report.: Mēs noskaidrojām, ka ar dzīvsudraba savākšanu nodarbojas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, kas ik gadu saņem 25 – 30 šādus izsaukumus. Tāpēc, sasitot termometru, jāzvana 112. Inese rīkojusies diezgan pareizi, tomēr ar plikām rokām dzīvsudrabu nevajadzētu aiztikt.

Vilis Students, VUGD Ātrās reaģēšanas brigādes komandiera vietnieks: “Dzīvsudrabs jāsavāc, izmantojot to, kas ir pa rokai. Tā ir kāda pipete, ar ko pilina acīs vai degunā, var izmantot arī šprices, iesūcot dzīvsudrabu. Vēlams būtu savākto daudzumu salikt stikla traukā ar ūdeni.”

Report.: Ja nu dzīvsudrabu paša spēkiem savākt neizdodas vai tas sabiris kādās spraugās, labāk atstāt telpu, kur tas izlijis un jāgaida ugunsdzēsējus, kas visu savāks un nogādās pārstrādes uzņēmumā. Dzīvsudrabs ir viens no bīstamākajiem smagajiem metāliem.

Tā kaitīgums slēpjas indīgajos tvaikos, kas uzkrājas kaulaudos un asinīs un, sasniedzot pietiekami lielu koncentrāciju, indē cilvēku. Tomēr, ja vien termometra vielu ilgstoši nemarinē starp grīdas dēļiem, uztraukumam neesot pamata. Taču, piemēram, Zviedrijā dzīvsudraba termometri ir aizliegti.

Komentāri (24)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu