Iesūti ziņu!

Blērs nav vainojams Deivida Kellija nāvē

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Lielbritānijas premjers Tonijs Blērs veiksmīgi pārdzīvojis savas karjeras grūtākos brīžus. Pēc gandrīz pusgadu ilgas izmeklēšanas šodien konstatēts, ka Blērs nav vainojams Lielbritānijas ieroču inspektora Deivida Kellija nāvē.

Ziņojot par Sadama Huseina režīma radītajiem draudiem, viņš nav apzināti sagrozījis patiesību, kā to lika saprast britu sabiedriskā raidorganizācija BBC! Tā oficiāli atzinusi pieļautās kļūdas, un tam sekoja raidorganizācijas priekšsēdētāja atkāpšanās. Dīvs Reiznieks stāsta plašāk.

Tonijs Blērs nav melis, Tonijs Blērs nav nodevis savu padoto.

Tā, noslēdzot vairākus mēnešus ilgušu pratināšanu un izmeklēšanu, secinājis Lords Hatons – tiesnesis, kuram nācās noskaidrot patiesību pēc skandāla, kas izvērsās pagājušā gada vasarā, kad raidsabiedrība BBC apšaubīja valdības ziņojumu par Irākas radītajiem draudiem pasaulei, kas kalpoja par pamatu karaspēka iesaistīšanai karā pret Huseina režīmu.

Skandāla sākums meklējams 2002. gada septembrī, kad Lielbritānijas valdība nāk klajā ar Irākas ziņojumu. Tā spilgtākā sastāvdaļa ir apgalvojums, ka Irākai nepieciešamas tikai 45 minūtes, lai liktu lietā masu iznīcināšanas ieročus. 2003. gada maijā britu sabiedriskā raidorganizācija BBC, atsaucoties uz slepenu avotu valdības aparātā paziņo, ka valdība izpušķojusi savu ziņojumu, pārspīlējot draudu pakāpi. 10. jūlijā kļūst zināms, ka informācijas avots, kurš runājis ar BBC, bijis valdības ieroču eksperts Deivids Kellijs. Tieši nedēļu vēlāk Kellijs tika atrasts miris. Viss norādīja uz to, ka izdarīta pašnāvība.

Sākoties izmeklēšanai, Tonijs Blērs publiski paziņoja – ja tiks pierādīts, ka viņš apzināti melojis Irākas ziņojumā vai licis atklāt, ka Kellijs bijis slepenais ziņotājs, viņš atkāpšoties no amata. Tagad, kad izmeklēšana secinājusi, ka premjers nav vainojams nevienā no apsūdzības punktiem, Blērs varēja sākt pretuzbrukumu.

Lorda Hatona ziņojumā lielākā grēkāža loma tikusi sabiedriskajam raidītājam BBC un tās žurnālistam Endrjū Giliganam, kurš pēc slepenas intervijas ar Kelliju uzstājās ar valdību apvainojošajiem izteikumiem.

Tagad jāsecina, ka patiesību sagrozījusi nevis valdība, kā tika apgalvots BBC ziņu pārraidē, bet gan pats sabiedriskais raidītājs. Lorda Hatona ziņojums Tonijam Blēram ļauj atviegloti uzelpot. Ir beidzies saspringtākais posms viņa septiņus gadus ilgušās valdīšanas laikā. Vakar vēlu vakarā parlamentā galu galā tika atbalstīts Blēra ierosinātais likumprojekts par mācību maksas paaugstināšanu Lielbritānijas augstskolās, pret ko sākotnēji iebilda pat liels skaits viņa paša partijas biedru. Ja balsojuma rezultāts būtu bijis citāds, visticamāk, tam sekotu arī balsojums par neuzticības izteikšanu premjeram. Reiz Tonijs Blērs ir teicis, ka audzināt četrus bērnus ir grūtāk nekā vadīt valsti. Redzot, kā viņš atkal izkūlies no nepatikšanām, komentētāji norāda, ka Blēra teiktajam laikam jāsāk ticēt.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu