/nginx/o/2018/09/02/11369052t1h9935.jpg)
Cik lielu uzmanību, Ziemassvētkiem tuvojoties, pievēršam dāvanām un dāvināšanai. Cik tērējam un, vai vispār tērējam svētku lielajai apdāvināšanai? Ko un kā sveicam.
Kā jau visās dzīves jomās, arī šeit studentu viedokļi dalās, jo vienam liekas mīļi un jauki, ja Ziemassvētkos visiem saviem draugiem un paziņām uzdāvina pa kādam nieciņam. Kaut vai kādu figūriņu, kas maksimāli izmaksā 0,50 santīmi, jo nav jau svarīga cena dāvaniņai, bet gan tas, ka izrādi uzmanību visiem sev mīļajiem šo silto, mīlestības pilno svētku laikā.
Ģimenei gan var atļauties patērēt vairāk latiņu. Tiek arī oponēts, uzskatot, ka Ziemassvētki ir tikai un vienīgi ģimenes svētki, kad jābūt kopā ar saviem radiņiem, jo tā esot lielākā dāvana, ko var sniegt un saņemt. Ir jaunieši, kas atzīst, ka svin Ziemassvētkus arī draugu pulkā un tad nežēlo ne santīma dāvināšanas priekam.
Bieži sastopams ir viedoklis, ka dāvanas dārgums un apmērs ir atkarīgs no tā, cik tuvs ir attiecīgais cilvēciņš. Sirdsdraugam (draudzenei) var atļauties tērēt daudz un dikti, tāpat arī labākajam draugam (draudzenei), bet tālākam paziņam parasti jaunieši atzīst, ka tērē mazāk un dāvana nav īpaši personiska. Ģimenei varot tērēt daudz, bet vai tas ir vajadzīgs? Visbiežāk augstāk tiek vērtēts kopā pavadīts, sirsnīgs Ziemassvētku laiks.
Mazliet pievēršoties tieši dāvanu izvēlei, aplūkoju oriģinālākās studentu minētās dāvanas par vadlīnijām izvēloties zemas cenas un izdomu (Varbūt radīsiet arī iedvesmu sev…)
Piemēram, Agatei patīk dāvināt interesantas, veikalā nenopērkamas lietiņas, kuru izveide nemaksā dārgi. Parasti tiek tērēts ap 3 Ls.
“Tagad jau ir vairāk tādu veikaliņu, kur var nopirkt vismaz interesantu pamatu dāvaniņai. Piemēram BUNGALO, TIIMARII utt. Nopērku kādu sīkumiņu un pielieku no sevis kaut ko klāt. Uz Ziemassvētkiem dāvināšu draugiem bilžu rāmīšus, kur ielikšu savu bildi, kurā esmu kopā ar Santa Klausu.
Bildi samontēju uz datora, jo tajā attēlots, kā mēs kamanās lidojam virs apsnigušu māju jumtiem. Vai nav jauki? Man pašai patīk. Galvenais, lai tevis dāvinātā dāvana patiktu arī tev pašam un būtu gatavota ar mīlestību.”
Savukārt Raivis ir mūziķis un saviem tuvākajiem draugiem ir uzrakstījis garu dzejoli, kuram tiek veidots arī pavadījums. Dāvanā būs dziesma!
“Man tas neizmaksā neko, bet šāda dāvana nāk no pašas sirds un to nevar aizstāt nekāds tūkstošu vērts presents (ang.val.- dāvana). Mātei uzdāvināšu vienu skaistu rozi un paša ceptu piparkūku apsveikuma kartiņu, kurā “iegravēšu” arī pāris paša sacerētus dzejas vārdus. Es nekad daudz netērēju dāvanām. Ne jau naudā tā vērtība, bet gan sirdī…”
Dženārs ir ieplānojis pārsteigt visu savu ģimeni ar brokastīm gultā un ideāli pagatavotām svētku vakariņām.
“Esmu liels pavārmākslas cienītājs, un to arī likšu lietā, lai apdāvinātu savu ģimenīti. Ko man tas izmaksās? Pārtika- kā jau vienmēr šajos svētkos, bet vairāk arī neko, tikai mans darbs, kas tiks darīts ar siltam un gaišām domām. Tam ir liela nozīme!”
Liene, kura studē un strādā, izmanto savas darbā dotās priekšrocības- lielās atlaides uz produkciju, ko viņas firma tirgo.
“Visiem ģimenes locekļiem un arī dažiem draugiem dāvināšu dažnedažādus kosmētiskos līdzekļus, jo, izmantojot sev pieejamās atlaides, iztērēšu visai maz. Tā nav tāda savtīga doma, ka jādāvina tas, kas maksā lētāk. Neesmu artistisks cilvēks un pati nespēju izdomāt un izgatavot dāvanas, nav arī laika, tāpēc izmantoju sev pieejamās iespējas, lai iepriecinātu ģimeni ar noderīgām lietiņām.”
Gunas minētās Ziemassvētku dāvanas- tipiskā studentu stilā. Viņa, kā dāvanu draudzenei, minēja palīdzību mācībās.
“Uzrakstīju viņai kursa darbu un sagatavoju eksāmeniem atbildes, arī špikerus uztaisīju. Viņai bija daudz parādu mācībās un problēmas ģimenē, tādēļ labākais, ko varēju viņai sniegt bija palīdzība mācībās. Nekāds puķu pods vai piparkūku lērums nebūtu bijusi labāka dāvana, kā tas, ko paveicu. Jūtos kā labais rūķītis, jo uz šiem svētkiem arī savam draugam dāvana no manis bija savādāka- palīdzēju viņam atrast darbu. Manuprāt tās ir divas visnoderīgākās dāvanas, ko esmu pasniegusi šajos svētkos.”
Pēc visa iepriekš minētā varam secināt, ka mūsdienu jauniešu (studentu) izpratnē dāvana jau vairs nav primārais un arī tās izpausme tiek interpretēta dažādi. Jaušama arī dažāda svētku un dāvināšanas izpratne. Vienam tas ir pienākums, formalitāte, otram- primārais un noteicošais, trešam- mīlestības apliecinājums.
Tomēr uz Ziemassvētkiem, kuri ir vairāk ģimenes, siltuma un mīļuma svētki, vairākums par galveno vērtību min radiniekus un citus sev tuvos cilvēciņus, dāvanas atstājot otrajā plānā.