Cilvēks darbā pavada daudzas stundas, bet efektivitāte ir zema. Viņš jūtas vainīgs, seko stress, izdegšana, un ritenis turpina griezties.”
Analizējot darba vidi, institūtā tiek identificēti arī tā sauktie uzlecošie riski, kas ne vienmēr nozīmē, ka tie ir jauni un pētniekiem nav zināmi. Piemēram, azbests. Kādreiz šis potenciāli veselībai bīstamais materiāls tika izmantots celtniecībā, automobiļu, raķešu būvniecībā, 2005. gadā tikai aizliegts, bet šobrīd, kad tiek demontētas azbestu saturošas būves, aktualizējas no jauna. Līdz ar cilvēku mobilitāti ir pieauguši bioloģiskie riski - vīrusi izplatās zibenīgā ātrumā.
“Mēneša laikā cilvēks var pabūt septiņās, astoņās valstīs, un tas nozīmē, ka ātrums ir nenormāls. Ja kādreiz epidēmija tuvojās lēni, tagad vienas dienas laikā tā var atceļot no Minhenes līdz Pampāļiem.”
Atlaida no darba? Tā ir tava laimīgā diena!
Ir tāds termins “slimstrāde”, kas nozīmē, ka cilvēki, būdami slimi, nevis zviln mājās, dīvānā ar siltām čībām kājās, murrājošu kaķi klēpī un kūpošu tējas tasi rokās, bet ar aukstiem sviedriem uz pieres, šķaudot un šņaukājoties, darbā nosēž astoņas stundas. Cilvēki izvairās ņemt slimības lapu, apzinoties, ka viņu pienākumi gulsies uz kolēģu pleciem. Nereti darba vietās par dažu dienu prombūtni nav jāiesniedz slimības lapa. Aptaujas rāda, ka cilvēki slimības lapu neņem, jo baidās zaudēt darbu, stāsta darba vides eksperts. Divas trešdaļas aptaujāto atklāj, ka obligātās veselības pārbaudes laikā slēptu simptomus. “Ja tev ir 50 gadi, kaut kas sāp un tu to slēp, pēc trim gadiem nebūs ko ārstēt un dzīvi mainīt būs grūtāk,” saka Ivars Vanadziņš. Tomēr vislielākā nozīme ir attieksmei pret dzīvi. Studenti tikās ar diviem arodslimniekiem. Kāda 52 gadus veca sieviete, visu mūžu nostrādājusi zivju pārstrādes rūpnīcā, sāpju dēļ rokās un mugurā nevarēja vairs strādāt pie konveijera un saiņošanas. Viņa bija nomākta, nelaimīga un teica, ka neko vairs nespēj un nekam nav jēgas. Nākamajā dienā ieradās 53 gadus vecs vīrietis, bijušais ekskavatora vadītājs. Arī viņš bija sabojājis muguru un nevarēja strādāt profesijā. Vīrs teica, ka sākumā bijis izmisumā, bet pamazām viņam izdevies “sakārtot galvu” un izmācīties par bitenieku.