Jaunā darbavietā pirmais mēnesis 90% gadījumu ir svarīgs, lai atstātu par sevi pozitīvu iespaidu, pierādītu, ka spēj paveikt uzticēto, un pēc pārbaudes laika saņemtu darba līgumu uz nenoteiktu laiku, pieredzē dalās starptautiski sertificēta personīgās izaugsmes trenere Evija Šalte-Novicka.
Kā mēneša laikā radīt labu iespaidu un pierādīt sevi jaunā darbavietā?
Saproti savus pienākumus
Jebkura darbadiena sākas ar pienākumu veikšanu – labi, ja tie ir zināmi. Pirms sāc darbu, izlasi savu darba līgumu, amata aprakstu, pārrunā ar vadību veicamo, iespēju robežās izpēti, kā strādājis tavs priekšgājējs. Sākumā noderēs, ja cītīgi katru dienu rakstīsi pat mazāko darbu plānu, lai kaut ko neaizmirstu izdarīt līdz vakaram vai nedēļas beigām. Sīkumiem ir nozīme, ja priekšnieks vērtē katru tavu soli.
Iepazīsties ar kolēģiem
Visticamāk, jau pirmajā dienā jaunajā darbā būsi sasveicinājies ar visiem, bet nekautrējies iepazīstināt kolēģus ar sevi tuvāk, izrādi interesi par viņu darbu, brīvo laiku, plānoto atvaļinājumu utt. Pamani īsto brīdi, kad vari ar katru aprunāties mazliet vairāk. Īstais brīdis var pienākt jebkur – biroja virtuvē, liftā, pa ceļam uz autostāvvietu, dodoties pusdienās. Mēģini sajust uzņēmuma kultūru. Ja jūti, ka iederas, vari pirmajā dienā atnest kūku vai konfektes kolēģiem.
Viņi zina labāk
Jautā padomu pieredzes bagātākajiem kolēģiem. Pat ja viņiem ir citi darba pienākumi, noteikti viņi zina daudz arī par tavu darbu. Ja nezina, iespējams, pateiks kam jautāt, zvanīt vai citādi meklēt.
Sadzīves sīkumi, bet svarīgi
Jau sākotnēji noskaidro, kāda kārtība ir koplietošanas telpās. Piemēram, uzzini, vai katrs dzer kafiju no savas krūzes. Ja būsi nejauši paņēmis kolēģes krūzi, ko viņai Valentīna dienā uzdāvinājis mīļotais, visticamāk, 30% koleģiālo simpātiju viņas acīs būsi zaudējis ar šo it kā nevainīgo rīcību. Iespējams, šeit pieņemts uz maiņām iznest papīrgrozu, apliet puķes, nopirkt kafiju utt. Iesaisties!
Izzini apkārtni
Ja esi sācis strādāt jaunā birojā un apkārtējo vidi nepazīsti, tad centies iespējami ātri to iepazīt. Varbūt jau rīt vajadzēs kolēģim nopirkt ziedus dzimšanas dienā, bet nezināsi, kur atrodas tuvākais ziedu veikals. Tāpat noderēs, ja zināsi, kur ir tuvākais bankomāts, klusāka kafejnīca vai restorāns tikšanās reizēm ar sadarbības partneriem utt.
Jūties pārāk (ne)droši? Parunā ar vadību!
Pēc divu nedēļu darba sarunā tikšanos ar vadību, lai pārrunātu, kā tā ir apmierināta ar tavu darbu. Varbūt tikai tev ir sajūta, ka viss izdodas lieliski, bet vadība spriež, ka neesi īstais, jo darbi neveicas tik ātri kā iepriekšējam kolēģim. Ja būsi darījis kaut ko nepareizi, tad uzzināsi, kā vēl vari pacensties, lai pēc vēl divām nedēļām tevi pieņemtu darbā, nevis atlaistu pēc pārbaudes laika. Vai arī tieši otrādi! Tu domā, ka šis darbs nav īsti tev, ka nespēj sevi pasniegt pietiekami pārliecinoši, bet vadība ar tavu sniegumu ir vairāk nekā apmierināta.
Jauns darbs, jauns es
Izmanto jauno darbavietu, lai uzlabotu arī citas savas dzīves kvalitātes un paradumus – turi kārtīgāku savu darbagaldu, plāno darbu nedēļai, mēnesim uz priekšu, vakarā ej laicīgi gulēt, no rīta celies agrāk nekā iepriekš. Jauns apģērbs cels tavu pašapziņu, kārtīgi mati, rokas, kopti apavi atstās labu iespaidu uz kolēģiem un vadību.
Ar sociālajiem tīkliem - prātīgi
Sociālajos tīklos vari palepoties ar savu jauno darbavietu, ja vien tā nav kāda slepena iestāde. Tomēr pacenties, lai, fotografējot kārtējo selfiju, aiz muguras nebūtu tāfele ar uzņēmuma plānu konkurentu apsteigšanai.