Tritons nav ķirzaka! Nezinātājs pa gabalu tritonu var noturēt par ķirzaku, bet abiem līdzība ir tikai ārēja. Tritona āda ir mikla un tumša, bet ķirzaka ir klāta ar zvīņām un sausa.
Slīteres Nacionālā parka zoologs Vilnis Skuja stāsta: tritona dzīves cikls ir nemanāms – mēs gadiem varam nezināt, ka viņš dzīvo mūsu dārzā.
Tritoni ziemo vietās, kas neaizsalst, – māju pagrabos, dabā – pamestās āpšu, lapsu vai bebru alās, kur viņi salien vairāki desmiti.
Pavasarī, apmēram, aprīlī, kad ūdens jau ir samērā silts, tritoni pa taisno dodas uz nelieliem dīķiem vai grāvjiem - ūdenstilpēm, kur nav tekoša ūdens vai arī ir lēni tekošs. Tritoni pēc ziemas miega izskatās sačervelējušies, kā žāvētas plūmes, bet ūdenī burtiski atdzimst. Tritonu tēviņiem ir sekstes un koša aste, ar ko apburt mātīti. Tritoniem patīk vietas, kur nav zivju, un tur tad viņi nārsto. Beidzoties nārsta laikam, mazie paliek ūdenstvertnēs, bet pieaugušie tritoni, kas, starp citu, dzīvo ilgi – septiņus, astoņus gadus brīvībā, bet nebrīvē gandrīz 30, nokļūst mežā. Tritoni ir aktīvi pa nakti, bet dienā guļ. Dzīvnieku āda ir valga, bet tā ātri izžūst.