Līdzīgās domās ir arī NATO kiberaizsardzības centra Tallinā direktors Svens Sakovs. «Ir jāsaprot, ka esam atgriezušies Aukstā kara pasaulē. Ja mēs centīsimies agresoru nomierināt, neko nepanāksim.
Jācīnās ir vienmēr. Pat tad ja izredzes šķiet bezcerīgas.
Igaunijas neatkarību 20. gs. sākumā izcīnija ideālisti, kuri izvēlējās stāties pretī sarkanās armijas agresijai, nevis reālisti, kuri teica, ka jāsēž vīriem mājās un nav jāpretojas. Tāpat arī 1940. gadā PSRS izvēlējās padoties tieši reālisti, nevis ideālisti. Paskatamies uz Somijas piemēru - viņi saglabāja savu neatkarību,» uzskata Sakovs.
Tomēr Sakovs pauž arī viedokli, ka cīņa nevar tikt uzvarēta vieniem. «Ir nepieciešami sabiedrotie. Mūsu gadījumā tie ir trīs - NATO, ES un Bretonvudsas sistēmas vienošanās (mūsdienu neoliberālās ekonomikas pamats). Ja kāds no tiem krīt vai «buksē», Baltijas drošība nav pilnvērtīga,» domā Sakovs.
Savukārt bijušais Polijas aizsardzības ministrs Antonijs Macerevičs uzskata, ka Rietumu militārpersonām būtu jābūt novietotām Austrumeiropā vēl lielākā kapacitātē.
«Mūsu teritorijā ir nepieciešamas pastāvīgas ASV militāras bāzes.
Visas Eiropas nākotne ir atkarīga no tā vai Polijai izdosies panākt to novietošanu savā teritorijā,» domā Macerevičs.
Piektdien un sestdien, 28. un 29. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinās augsta līmeņa starptautiska konference par Baltijas valstīm aktuāliem starptautiskās drošības jautājumiem - «Rīgas konference 2018». Konferencē piedalās aptuveni 700 ārpolitikas, diplomātijas un militārie eksperti, kuru mērķis ir apmainīties ar viedokļiem par Latviju Transatlantiskajā kopienā un šīs kopienas politiskajiem izaicinājumiem.