Vēlēšanu rezultātus ietekmē mūsu bioloģiskie instinkti, kas ir līdzīgi kā dzīvniekiem, un izvēli bieži vien nosaka nebūt ne veselais saprāts un kritiskā domāšana, bet instinktīvi hormonāli impulsi.
Par politiķiem, kas gūst baudu no dominēšanas, un mitoloģiskās domāšanas sekām stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts, psihoterapeits Artūrs Utināns.
“Saskaņas” un VL-TB/LNNK vēlētājus apvieno līdzīga motivācija, kas izriet no etniski mitoloģiskās domāšanas, saka psihoterapeits Artūrs Utināns.
Skudru kaujas
Šiem vēlētājiem raksturīga pozīcija “svešie un savējie” - latviešiem drauds ir krievi un atbilstoši otrādi. Arī politiķiem var piemist mitoloģiskā domāšana, bet nav izslēgts pragmatisks aprēķins “tauta pieprasa”.
“Šie aizspriedumi ir iebūvēti mūsu bioloģiskajā struktūrā, tāpēc var teikt - gēnu ietekme. Nozīme ir hormonam oksitocīnam, kas atbild par pieķeršanos un ciešām saitēm tuvinieku starpā un izraisa trauksmi attiecībā pret svešinieku.” Pētnieks piebilst, ka mazām tautām raksturīga lielāka pašaizsargāšanās pret lielu tautu ekspansiju.
Reakcija saistīta ar mūsu smadzeņu senākajiem apvidiem - limbisko sistēmu, hipotalāmu - un ir ļoti līdzīga kā dzīvniekiem.
“Grupās apvienojas arī vilki, pērtiķi un skudras. Piemēram, šimpanzes mēdz ieiet cita bara teritorijā un nogalināt kādu dzīvnieku - vienkārši tāpat, lai vājinātu sugasbrāļu pozīcijas. Pat skudru mazajās smadzenēs ir sistēma, kas pirms rīcības stratēģijas - uzbrukt vai bēgt - izvēles novērtē: esam vairākumā vai mazākumā.”
Līdzīgi darbojas politikā izmantotais pretstatījums - tradicionālā ģimene pret homoseksuāli orientētajiem.