Kas būtu veiksmīgākie ātrie un ilgtermiņa mehānismi, ar kuru palīdzību stresu iespējams kontrolēt?
Pats svarīgākais, ko vajadzētu darīt, ja vien cilvēks tobrīd neatrodas dzīvības briesmās, – paņemt pauzi, iziet no situācijas, mierīgi paelpot, aizskaitīt līdz 10. Brīdī, kad elpojam, svarīgi veikt pēc iespējas garāku izelpu, jo tādā veidā mēs sevi nomierinām. Tālāk – padomāt par uzturu, lai vakarā nesanāktu apēst daudz cukura un kofeīna. Iespējams, ir vērts iziet vitamīnu kursu nervu veselībai.
Ļoti svarīgas ir arī fiziskās aktivitātes – zinātniski pierādīts, ka to laikā stresa hormona kortizola līmenis asinīs samazinās. Tai nav noteikti jābūt skriešanai vai sporta zālei, var arī nūjot vai vienkārši iet pastaigās.
Visbeidzot, nepieciešams arī tas, ko es saucu par emocionālo higiēnu – pie terapeita, atbalsta grupā vai kopā ar draugiem parunāt ar sevi pašu un saprast savas prioritātes, vērtības, sev svarīgās lietas. Dzīves revīzija palīdz lietas salikt pa plauktiņiem un saprast, uz ko, iespējams, ir vērts pievērt acis. Tas palīdz tik ļoti nesaspringt par to, ka kaut kas iziet ārpus kontroles, jo kontrolēt visu dzīvē nav iespējams. Nepieciešams atrast laiku pārdomām, kaut vai rakstot dienasgrāmatu vai ejot uz baznīcu, ja cilvēks ir ticīgs. Vēl visiem iesaku izsvērt, vai neesam dzīvē uzņēmušies par daudz un nemēģinām apvienot pārāk daudzas lomas. Ļoti bieži paši sev radām stresu ar to, ka esam uzņēmušies pārmēru daudz pienākumu, un nonākam trauksmē par to, ka perfekti pa minūtēm saplānotajā dzīvē rodas nobīde. Vērtīgi ir atstāt sev kādu nesaplānotu vakaru, jo neparedzētas lietas mēdz gadīties ikvienam.