17.oktobrī Kanāda kļūst par otro valsti pasaulē, kas pilnībā legalizējusi marihuānas lietošanu izklaides nolūkiem. Sākot ar trešdienu, pieaugušie Kanādas iedzīvotāji varēs legāli patērēt, kā arī personīgā īpašumā glabāt līdz pat 30 gramiem marihuānas, kas iegādāti no federāli licencētiem ražotājiem un tirgotājiem. Marihuānas lietotāju īpatsvars Kanādā ir viens no lielākajiem pasaulē, it īpaši jaunu cilvēku vidū, vēsta Lielbritānijas raidsabiedrība BBC.
Kanādas iedzīvotāji 2017.gadā marihuānas iegādei – gan medicīniskiem, gan izklaides nolūkiem – iztērēja aptuveni 5,7 miljardus Kanādas dolāru jeb 1200 dolāru uz vienu valsts iedzīvotāju. Lielākā daļa kanādiešu patērētās marihuānas iegādāta nelegālajā tirgū.
Par pirmo valsti pasaulē, kas legalizēja marihuānas lietošanu izklaides nolūkā, kļuva Urugvaja. Vairākās citās valstīs, piemēram, Nīderlandē un Portugālē, marihuānas lietošana izklaides nolūkā ir dekriminalizēta.
Kanādas lēmums ir vēsturisks – tā ir pirmā pasaules septiņu industriāli attīstītāko valstu grupas (G7) dalībvalsts, kas apstiprinājusi šādas izmaiņas likumos.
Lielbritānijas raidsabiedrība BBC apkopojusi lielākos ieguvējus un iespējamos zaudētājus no Kanādas lēmuma legalizēt marihuānas lietošanu.
Juristi – ieguvēji
Sagaidāms, ka tuvāko gadu laikā Kanādas tiesās būtiski palielināsies ar marihuānu saistītu lietu skaits.
“Mēs virzāmies prom no [marihuānas] aizlieguma, bet tajā pašā laikā mēs virzāmies uz ļoti detalizētu noteikumu ietvaru,” norāda Toronto bāzēts eksperts narkotiku juridiskajos jautājumos Bils Bogarts.
Marihuānas legalizēšana rada virkni dažādu noteikumu un arī pelēkās zonas, ko dažādām interešu grupām apstrīdēt vai izmantot savā labā, norāda eksperts.