Šobrīd Nīderlandes valdība apsver legālās marihuānas ražošanas pilotprojektu sākšanu.
Šā plāna īstenošana varētu negatīvi ietekmēt Maroku, kas piegādā aptuveni 25% Nīderlandē patērētās marihuānas.
“Viņi [Nīderlandes valdība] sliecas par labu slēgtajam modelim - atļaujot tikai vietējo ražotāju produkciju – un tas nozīmē, ka Marokas lauksaimnieki, kas Nīderlandes marihuānas kafejnīcas apgādājuši gadu desmitiem, tagad zaudēs piekļuvi Nīderlandes tirgum,” norāda Jelsma.
Lielākā daļa marihuānas audzētāju Marokā bāzējas valsts ziemeļu reģionos, kas ir nabadzīgi un politiski nestabili, – tur ar marihuānas audzēšanu iztiku pelna vairāki desmit tūkstošu ģimeņu.
Pārmaiņu vēji Karību jūras reģionā
Sajūtot “pārmaiņu vējus” no Ziemeļamerikas, vairākas Karību jūras reģiona valstis sāk pārskatīt likumus, kas aizliedz marihuānu.
2015.gadā Jamaika legalizēja marihuānas audzēšanu medicīniskiem un reliģiskiem mērķiem.
Septembrī Jamaikas uzņēmums veica pirmo valsts medicīniskās marihuānas eļļas piegādi Kanādai.
“Jamaika atrodas izdevīgā pozīcijā, lai kļūtu par globālu spēlētāju, un mēs esam apņēmības pilni piedāvāt savu pieredzi un resursus, lai palīdzētu Jamaikas licencētajiem ražotājiem piekļūt starptautiskajiem tirgiem, ieskaitot Kanādu un Eiropu,” paziņoja Jamaikas lauksaimniecības un rūpniecības ministrs Odlijs Šavs.
Sentvinsenta un Grenadīnas gatavojas sekot Jamaikas piemēram, pieņemot līdzīgu likumu.
Karību kopiena (CARICOM) ir izveidojusi īpašu marihuānas komisiju, kas nesen sniedza rekomendācijas marihuānas dekriminalizēšanai, tādējādi veicinot lauku reģionu attīstību, kā arī palielinot zemnieku ienākumus.
Karību jūras reģiona valstu galvenā lauksaimniecības eksportprece tradicionāli ir bijuši banāni.