ASV prezidenta Donalda Trampa 20. oktobra lēmums par ASV izstāšanos no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT) ir izraisījis šoka vilni pasaulē. Lai gan teorētiski līgums vēl ir spēkā (ASV vēl ir nepieciešams iziet pārejas periodu un Krievija paliek tā sastāvā), tā iziršana noteikti padarītu pasauli nedrošāku. Kāpēc?
Kas ir noticis?
Sestdien, 20. oktobrī, ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par viņa valsts izstāšanos no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT). Šo dokumentu 1987. gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un toreizējais Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs. Līgumā abas puses vienojās iznīcināt to rīcībā esošās tuva darbības rādiusa (500 – 1000 kilometri) un vidēja darbības rādiusa (1000 – 5500 kilometri) konvencionālās raķetes, kā arī raķetes, kuras var tikt aprīkotas ar kodolgalviņu. To iznīcināšana tika pabeigta 1991. gadā, iznīcinot pavisam 2692 vienības. Tika arī pieņemts lēmums iznīcināt šo raķešu palaišanas iekārtas. Tomēr tajā pašā laikā līgums tika attiecināts tikai uz raķetēm, kuras tika palaistas no sauszemes.
Kāpēc Trampam ko tādu darīt?
Lai gan līgums ir uzskatāms par vienu no Aukstā kara lielākajiem sasniegumiem, ASV ir ilgstoši apvainojusi Krieviju vienošanās pārkāpšanā. Galvenokārt tāpēc, ka, Vašingtonas prāt, Maskava jau ilgstoši veido raķetes, kuras var lidot tālāk par 500 kilometriem. Īpašā ASV uzmanības lokā pēdējos gados ir nonākusi 9M729 – spārnotā raķete, kuras darbības rādiuss varētu būt pat pāri 1000 kilometriem un kura varētu tikt palaista no 9K720 «Iskander» raķešu palaišanas sistēmas. Būtiski, ka šī sistēma ir jau novietota Kaļiņingradas apgabalā, kas Krievijai sniedz zināmu stratēģisku priekšrocību nepieciešamības gadījumā lietot šos ieročus uzbrukumiem Baltijas un Austrumeiropas valstu teritorijām.