Viens no lielākajiem kaitējumiem, kādu var izraisīt nīlzirgi, ir piesārņojums. Proti, nīlzirgu mēsli pārāk lielos daudzumos var būt toksiski un piesārņot upes. Rezultātā upēs var sākt ziedēt aļģes, bet zivīm var sākt trūkt pārtikas un skābekļa.
Diemžēl pašlaik ir maz zinātniskās literatūras, kurā pētnieki pievērsušies invazīvajiem nīlzirgiem un tam, kāda ir to ietekme uz vidi.
Problēma slēpjas tajā, ka nepastāv efektīvs un humāns veids, kā nīlzirgu populāciju kontrolēt. Vienīgie drošie veidi ir kastrācija vai dzīvnieku izšaušana.
Tiesa, daudzi vietējie iedzīvotāji pie nīlzirgiem ir pieraduši un neuzskata viņus par draudu savai dzīvībai vai dabai. “Tētis reiz atnesa mājās nīlzirdzēnu. Es viņu nosaucu par Lunu. Viņš bija ļoti mīļš, un mēs viņu barojām tikai ar pienu,” kāda jauna meitene stāstīja vietējai kolumbiešu avīzei.
Lai arī kastrācija, iespējams, būtu pieņemamākais veids, kā cīnīties ar šo dzīvnieku straujo izplatību, tomēr pat pieredzējušiem dzīvnieku kopējiem un ekspertiem nav nemaz tik viegli nīlzirgiem piekļūt un tos sagūstīt. Par spīti savam lielajam izmēram, nīlzirgi prot ļoti veikli slēpties. Dienas laikā virs ūdens virsmas ir redzamas tikai nīlzirgu nāsis, acis un ausis. Turklāt atšķirt, kurš ir nīlzirgu tēviņš un, kura ir mātīte, arī ir ļoti grūti. Tēviņa sēklinieki atrodas cieši pie vēdera, tāpēc identificēt nīlzirga dzimumu iespējams tikai tad, kad tas ir iemidzināts. Savukārt iemidzināt vairākas tonnas smago dzīvnieku nav viegli. Tieši tāpēc līdz šim ir veiksmīgi kastrēti tikai četri nīlzirgu tēviņi.
Pašlaik nīlzirgu nākotne Kolumbijas varas iestādēm ir ļoti neizdibināma, tomēr viens ir skaidrs – Pablo Eskobars pat pēc savas nāves ir pamanījies sagrābt Medeljinas pierobežu un sagādāt galvassāpes valdībai.