Vairāki uzņēmēji-miljardieri pēdējos gados ir iesaistījušies “kosmosa sacīkstē”, kurā vienmēr ir dominējušas valstis. Viens no šo uzņēmēju mērķiem ir radīt pieejamus komerciālos kosmosa transporta pakalpojumus, vēsta Lielbritānijas raidsabiedrība BBC.
Vieni no redzamākajiem jaunajiem kosmosa pionieriem ir miljardieri Īlons Masks, Džefs Bezoss un Ričards Brensons, kuri pie turības tika, strādājot citās nozarēs.
Šo trīs cilvēku izveidotie kosmosa tehnoloģiju uzņēmumi metuši izaicinājumu tradicionālajām kosmosa industrijas lielvarām - ASV un Krievijai, kurām pēdējos gados ir pievienojusies arī Ķīna.
Bezosam, Brensonam un Maskam ir ambīcijas radīt kosmosa tūrisma nozari, kā arī izveidot pastāvīgas cilvēku apmetnes uz Mēness un pat Marsa.
Privātā kapitāla iesaistīšanās kosmosa sacīkstē arī veiksmīgi aizpilda to tukšumu, ko radījušas valstis, kuras ir bijušas spiestas samazināt finansējumu kosmosa programmām.
Tas ir radījis situāciju, ka tādi privātie uzņēmumi kā “SpaceX” un “Blue Origin” kļūst par arvien nozīmīgākiem spēlētājiem ienesīgajās kosmosa programmās, ko valstis īsteno, lielā mērā koncentrējoties uz militāriem mērķiem.
Saskaņā ar ekspertu aplēsēm, kosmosa industrijas apgrozījums līdz 2040.gadam varētu sasniegt vienu triljonu dolāru.
Kas ir tie uzņēmumi, kas cer pelnīt, būtiski transformējot nākotni, un kas ir cilvēki, kas aiz šiem uzņēmumiem stāv?