"Mēs esam guvuši apstiprinājumu, ka visi dokumenti, ko "Internews" iedeva studentiem, bija publiski pieejami. Mēs esam pārliecināti par Valsts departamenta programmām ar "Internews"," norādīja ASV Valsts departamenta runasvīrs Roberts Palladino.
Kostjantins Kvurts, kurš vada nevalstisko organizāciju "Internews Ukraine", sacīja, ka neesot zinājis par Butinas projektu, taču organizācija jau pirms tam esot bažījusies par potenciālu iejaukšanos no Krievijas izlūkdienestu puses.
"Ja viņi sapratīs, kā apiet mūsu ugunsmūrus, viņi varētu atrast mūsu partnerus," skaidro Kvurts. "Cilvēkus varētu aizturēt, spīdzināt, nogalināt."
Taču "Internews" norāda, ka studentiem neesot bijusi piekļuve organizācijas datorsistēmām. ""Internews" patlaban pārskata mūsu attiecības ar universitātes vadītiem studentu projektiem," piebilda organizācijas pārstāve.
Aģentūra AP norāda, ka šis gadījums parāda, kā augstskolas un citas grupas, kas ASV valdības uzdevumā darbojas ar sensitīviem, bet ne konfidenciāliem datiem, var kļūt par draudu nacionālajai drošībai. "Šajā gadījumā visas iesaistītās institūcijas gaidīja, ka kāds cits pārbaudīs Butinu. "Internews" domāja, ka aiz viņas stāv Amerikāņu Universitāte; augstskola saka, ka neveic pārbaudes un pieņem, ka Valsts departaments izskatīs ārvalstu studentu pieteikumus pirms vīzas piešķiršanas," skaidro AP žurnālists Desmonds Batlers.
29 gadus vecā Butina tika aizturēta jūlijā. Tiek uzskatīts, ka viņa ievāca informāciju un mēģināja nodibināt kontaktus ar ASV amatpersonām un politiskajām organizācijām. Prokuratūra tiesas dokumentos norāda, ka mācības augstskolā esot bijis Butinas "aizsegs" un ka viņa patiesībā centusies iefiltrēties politiskajās aprindās un nodibināt kontaktus ar ASV lielāko ieroču lobiju NRA. Viņas "uzraugs" esot bijis Aleksandrs Toršins, kam ASV Finanšu departaments piemērojis sankcijas par saitēm ar Krievijas autokrātu Vladimiru Putinu.