Vācijas kancleres Angeles Merkeles lēmums par nekandidēšanu uz Vācijas Kristīgo demokrātu priekšsēdētāja krēslu partijas decembra vēlēšanās ir ievadījis kancleres politiskās karjeras beigas. Ļoti iespējams, ka pēc viņas ēras Vācija vairs nebūs tāda kā līdz šim. Tomēr mums aktuālais jautājums ir – kā viņas aiziešana ietekmēs Eiropas Savienību un līdz ar to arī Latviju?
Kas ir noticis?
Pirmdien, 29. oktobrī, Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka nekandidēs uz viņas partijas «Vācijas Kristīgie demokrāti» (CDP) vadītājas posteni decembrī gaidāmajās partijas iekšējās vēlēšanās. Tika arī izplatīts informācija, ka pašreizējais kancleres pilnvaru termiņš būs viņas pēdējais un politiķe 2021. gadā uz varu pretendēt vairs negrasās. Merkele par šādiem soļiem izšķīrās pēc kristīgo demokrātu un viņas koalīcijas sabiedroto Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas (SDU) ievērojamajiem zaudējumiem Hesenes landtāga vēlēšanās 28. oktobrī. Hesene ir jau kārtējā liela mēroga neveiksme, kas seko landtāga vēlēšanām Bavārijā, kurās tika novērots līdzīgs rezultāts. Merkeles sabiedrotie – Bavārijas Kristīgi sociālā savienība (CSU) un sociāldemokrāti - zaudēja attiecīgi 16 un 20 vietas.
Kāpēc politiķei to darīt?
Minētie notikumi signalizē par Vācijas iedzīvotāju ievērojamo nogurumu no varas partijām, esošām pie valsts stūres jau 13 gadus. Pēc pēdējām parlamenta vēlēšanām 2017. gadā, kurās līdzīgi kā nesenajos piemēros Kristīgie demokrāti un sociāldemokrāti zaudēja ievērojamu vietu skaitu, abu partiju līderi nolēma ignorēt savu tradicionālo politisko sāncensību un izveidot koalīciju valdības veidošanai (tas tika darīts pēc Merkeles neveiksmīgā mēģinājuma izveidot tā saucamo Jamaikas koalīciju, kura sastāvētu no Kristīgajiem demokrātiem, Zaļo partijas un Brīvās demokrātiskās partijas).