Ir arī gadījumi, kad viena ēka un tai piederošā teritorija var atrasties ne tikai uz vienas, bet divām un pat trīs zemes vienībām. Var gadīties, ka, iegādājoties nekustamo īpašumu, izrādīsies, ka esam nopirkuši pat vairākus īpašumus - atsevišķās zemesgrāmatās būs ierakstīta autostāvvieta, bērnu rotaļu laukums un citi objekti. Tas nozīmē, ka arī nekustamā īpašuma nodoklis būs jāmaksā par vairākiem objektiem.
Jānoskaidro, kā līgumā definēta ēka, kur plānots iegādāties dzīvokli.
Piemēram, dzīvojamā māja patiesībā var būt definēta kā viesnīca vai ražošanas telpas, jo attiecīgā teritorija, kur māja uzcelta, nav piemērota dzīvojamo māju būvēšanai. Pērkot īpašumu komerciāla rakstura ēkā, jārēķinās ar paaugstinātām nekustamā īpašuma nodokļu likmēm, kā arī ar citām niansēm, kas laika gaitā var rasties. Piemēram, būs ierobežotas kreditēšanas iespējas, ja īpašums būs ražošanas ēka, bet hipotekārais kredīts tiks lūgts mājokļa iegādei.
Vai ēka un tās renovācija ir nodota ekspluatācijā?
Lai izvairītos no neplānotiem un nepatīkamiem pārsteigumiem, jāpievērš uzmanība tam, vai māja pēc veiktas renovācijas atkārtoti ir nodota ekspluatācijā. Šo faktu pircējs var nepamanīt, ja neuzdod jautājumus pārdevējam. Ēka, kas jau tikusi nodota ekspluatācijā un reģistrēta šajā statusā zemesgrāmatā, veicot tās pilno renovāciju, ir jāsaskaņo būvvaldē un veiktie darbi jānodod ekspluatācijā. Jāatceras, ka zemesgrāmatā šis fakts neparādās.
Vai “mežmala” nepārvērtīsies par “šosejmalu”?