Cik daudz vīriešus skar prostatas vēzis, un kādas ir izredzes to izārstēt?
Vīriešu mirstība no ļaundabīgiem uroloģiskiem audzējiem ir 2-3 reizes lielāka nekā sievietēm. Izplatītākie uroloģiskie audzēji vīriešiem ir prostatas vēzis, nieru vēzis, urīnpūšļa vēzis un sēklinieku vēzis. Visi prostatas vēža riska faktori vēl nav identificēti, bet 10% gadījumu ir saistīts ar ģimenes anamnēzi. Arī Latvijā statistika vīriešu veselības jomā ir nepielūdzama – katram desmitajam vīrietim dzīves laikā konstatē ļaundabīgu prostatas audzēju, ar kuru vien vidēji ik dienas mirst kāds stiprā dzimuma pārstāvis. Satraucoša ir tendence, ka mirušo vīriešu skaits vecumā līdz 59 gadiem pieaug. Daudzi no tiem mirst pat nesasniedzot 40 gadu vecumu. Tomēr, ja vēzis tiek konstatēts agrīnā stadijā, pirms vēl tas ir paspējis izplatīties uz citām ķermeņa daļām 9 no 10 gadījumiem ir iespēja izdzīvot. Prostatas vēzis progresē lēnām un izdzīvošanas procents ir ļoti augsts dēļ vieglā ārstēšanas procesa un pilnīgas izārstēšanas biežuma.
Ir daudzas iespējas, kā ārstēt prostatas vēzi. Piemērotāko ārstēšanas veidu, pirmkārt, nosaka pēc slimības stadijas un agresivitātes (cik ātri vēzis aug un izplatās) slimības atklāšanas brīdī. Izvēloties ārstēšanu, jāņem vērā arī pacienta vēlmes un vajadzības. Svarīgākie prostatas vēža ārstēšanas veidi ir šādi:
• prostatas ķirurģiska izgriešana (to dēvē par prostatektomiju);
• zāles vai pasākumi, lai mazinātu testosterona ietekmi uz prostatas vēzi;
• dažkārt izmanto ķīmijterapiju.
Informāciju sagatavoja Ilze Apine, daudzprofilu medicīnas centra SIA “Veselības centrs 4” sabiedrisko attiecību speciāliste