Sākot no augiem līdz pat gaisa filtriem jeb idejas, kā attīrīt gaisu mājoklī

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Unsplash

Apkures sezonā vēdināt mājokli nešķiet diez ko vilinoša doma – pirmkārt, no telpām aizplūdīs cītīgi sildītais gaiss, otrkārt – jau atkal nāksies tērēt malku vai elektrību, lai atkal sasildītu māju. Šo iemeslu dēļ gadās mazliet nogrēkot un logus tā arī neatvērt pat ne reizi nedēļā, kas savukārt ir iemesls sasmakušam gaisam telpās. Lai gan nekas gaisa atsvaidzināšanai nav tik efektīgs kā vēdināšana, tomēr pastāv dažas metodes, kā mājoklī gaisu padarīt svaigāku pat bez logu atvēršanas, stāsta britu žurnāls “Homes and Property”.

Gaisa filtri

Sasmacis gaiss, putekļi un tādi alergēni kā pelējuma sēņu sporas var saasināt astmas simptomus un pat izraisīt veselības traucējumus pat pilnīgi veseliem cilvēkiem, piemēram, veicināt sēkšanu, elpas trūkumu un reiboņus. Viens no variantiem, kā uzlabot gaisa kvalitāti ir gaisa filtri, kas no tā uzsūks potenciāli kaitīgos elementus. Ņem vērā – pat, ja mājoklī ir viens gaisa filtrs, tas neatsver klasisko vēdināšanas metodi. Turklāt ir pat ieteicams ik dienu atvērt logus uz 10 minūtēm un izslēgt filtru, lai pēcāk apgādātu filtru ar jauniem gaisa resursiem.

Līdz ar gaisa attīrīšanu, centies atbrīvoties no tādiem putekļu “kolekcionāriem” kā veciem spilveniem, segām, paklājiem un nokalpojušām mīkstajām mēbelēm.

Augi

“Gaiss iekštelpās ir teju desmit reizes piesārņotāks nekā gaiss ārpus telpām. Turklāt īpaši netīrs gaiss mēdz būt birojos, kur ik dienu apgrozās vairāki cilvēki un elpo kondicioniera izpūsto gaisu, kas savukārt čum un mudž no dažādiem toksīniem,” skaidro Londonas lielākā augu piegādātāja “Patch” dibinātājs Fredijs Blekets. “Augiem piemīt gaisu attīrošas īpašības, kas manāmi uzlabo tā kvalitāti mājās un birojā.”

Foto: Unsplash

Vadoties pēc NASA 1989. gada pētījuma, visefektīgāk gaisa kvalitāti uzlabos Bendžamina fikuss, Zelta scindapsis, antūrijas, līdakastes, bambusa palma, pušķu hlorofīts, spatifīlas un paparžaugi.

Gaisa mitrinātāji

Ultraskaņas gaisa mitrinātāji ar aromatizatoru vai jonizatoru arī spēj tikt galā ar piesmakušu gaisu, bet ar priekšnoteikumu, ka tos pareizi izmanto. Gaisa mitrinātājiem izmanto dabiskās eļļas, kas ne tikai uzlabos gaisa kvalitāti, bet arī mazinās elpošanas traucējumus. Savukārt mākslīgās eļļas radīs pretēju efektu.

Tīrīšanas produkti

Nav noslēpums, ka daži tīrīšanas līdzekļi var būt pat ļoti kairinoši elpceļiem un ādai, tāpēc arī to izvēle ir rūpīgi jāpārdomā. Dažkārt tīrīšanas līdzekļu ķīmiskais sastāvs ir iemesls dažādām elpceļu saslimšanām, kā arī tie var bojāt gaisa kvalitāti mājoklī. Lai mājas gaisa kvalitāte neciestu tīrīšanas laikā, iegādājies ekoloģiskus tīrīšanas līdzekļus.

Foto: Unsplash

Citas metodes

* Investē kvalitatīvā putekļusūcējā

* Atstāj apavus pie durvīm

* Izvairies no mākslīgajām smaržvielām, piemēram, tualetes ūdeņiem vai aerosola gaisa atsvaidzinātājiem.

* Darbini ventilatorus vannasistabās un tvaika nosūcēju virtuvē

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu