Tāpat BBC ir izdevies aprunāties ar vairākiem Sjiņdzjanas nometnēs pabijušiem uiguriem.
Ablets Tursuns Tohti no apcietinājuma tika atbrīvots 2015. gadā. Viņš stāsta, ka aizturētajiem bija piespiedu kārtā jāmācās Ķīnas likumi un katru rītu jādzied dziesma ar nosaukumu “Bez Komunistiskās partijas jauna Ķīna nav iespējama”.
Savukārt uigurs vārdā Omirs, kuram izdevies aizbraukt no Ķīnas un apmesties uz dzīvi citā valstī, stāsta par piedzīvoto vardarbību.
“Viņi neļāva man gulēt. (..) Viņi mani sita. (..) Es dzirdēju arī citus cilvēkus kliedzam,” stāsta vīrietis, piebilstot, ka daudzi aizturētie uiguri tikuši arī spīdzināti.
Uiguru separātistu vardarbība
Ķīnas valdība norāda, ka Sjiņdzjanā tiek apkaroti islāma separātistu radītie draudi.
Lai arī vairāki uiguri ir pievienojošies džihādistu grupējumam “Islāma valsts”, cilvēktiesību aizstāvības organizācijas norāda, ka Pekina pamatīgi pārspīlē uiguru separātisma un terorisma draudus, lai attaisnotu pret tiem vērstās represijas.
2009.gadā Sjiņdzjanas galvaspilsētā Urumči nemieros tika nogalināti aptuveni 200 cilvēki, lielākoties ķīnieši.
Kopš tā laika Sjiņdzjanā regulāri notiek uiguru separātistu veikti uzbrukumi.
Pekinas pretseparātisma “kampaņa” Sjiņdzjanā pieņēmās spēkā pēc 2017.gada uzbrukuma, kad uzbrukumā Sjiņdzjanā tika nogalināti pieci cilvēki.
Ķīna uzstāj, ka Sjiņdzjanā tā vēršas pret etnisko separātismu un teroristu kriminālām aktivitātēm.
Augustā notikušā ANO sanāksmē Ķīnas amatpersonas kategoriski noraidīja apsūdzības, ka miljons uiguru Sjiņdzjanā atrodas “pāraudzināšanas” centros.
Tomēr šā gada oktobrī Sjiņdzjanas amatpersonas atzina, ka reģionā ir izveidoti brīvprātīgi “brīvdienu izglītības” centri, kas esot lielisks instruments cīņā ar terorismu.
Amatpersonas gan nekomentēja, vai nodarbības šajos centros ir jāapmeklē piespiedu kārtā.
Ķīnas komentāri Sjiņdzjanas jautājumā ir ļoti reta parādība, un ņemot vērā to, ka Ķīna pilnībā kontrolē piekļuvi reģionam, neatkarīgiem novērotājiem ir sarežģīti iegūt reālu priekšstatu par reģionā notiekošo.
Neskatoties uz pieaugošo starptautisko kritiku Ķīnai par tās vēršanos pret uiguriem, neviena valsts nav spērusi nekādus citus soļus, lai mainītu situāciju.
ANO pieprasīja Ķīnai ielaist Sjiņdzjanā neatkarīgus novērotājus, tomēr šī prasība tikai izraisīja Pekinas dusmas.