Gaismas piesārņojums kopumā ir liela problēma, atzīst ornitologs Ainārs Auniņš.
Pilsētu apgaismojums, kas pēdējo gadu laikā, apritē ienākot jaunām tehnoloģijām, kļuvis spožāks un krāšņāks, būtiski kaitē gājputniem, daudz mazāk pilsētas putniem, kas ar gaismu jau saraduši un pielāgojušies dzīvei pilsētā. Pavasarī un rudenī uz dienvidiem pārvietojas lieli putnu bari. Daudzas putnu sugas mēro vairākus tūkstošus kilometru garu ceļu, orientējoties pēc zvaigznēm un Saules, respektīvi, tajā pusē, kur Saule noriet, gaisma saglabājas ilgāk. Ieraugot spožo gaismu virs pilsētām, putni apjūk, maina maršrutu un ilgi riņķo virs pilsētas.
“Ņemot vērā garo ceļu, lieki iztērētā enerģija ir būtisks zaudējums enerģijas budžetā,” saka eksperts.
Daudzas putnu sugas migrācijai izmanto nakts stundas, dienā uzkrājot spēkus un barojoties. Viens no šo putnu orientieriem ir zvaigznes naksnīgajās debesīs, kas pilsētas gaismās nav redzamas.
Visvairāk putnus traumē gaismas stari, kas spīd no apakšas uz augšu, piemēram, gaismas objekti, kas no zemes izgaismo ēku fasādes un debesis.
Turklāt, kopš parādījušās LED spuldzes, gaisma ir spilgtāka nekā pagājušā gadsimta otrajā pusē. No gaismas ietekmes putnus pasargā koki, kas slāpē apgaismojuma izplatīšanos. Tātad viens no risinājumiem ir – vairāk koku.