13. novembrī Eiropas parlamenta plenārsesijas ietvaros Vācijas kanclere Angela Merkele (iespējams, ka pēdējo reizi) uzstājās ar runu par Eiropas Savienības nākotni. Tā bija politiķes pirmā runa Eiropas Savienībai pēc sava paziņojuma par nekandidēšanu uz viņas partijas – Vācijas Kristīgo demokrātu savienības - vadītāja posteni decembrī gaidāmajās partijas vēlēšanās. Runā netieši tika ieskicēts kancleres politiskais mantojums Eiropai. Portāls TVNET no Strasbūras piedāvā ieskatu Merkeles runas galvenajos punktos un to politiskajā nozīmē.
Solidaritāte pāri visam
Runu kanclere iesāka ar diezgan spēcīgu vēstījumu – Eiropas lielākais spēks ir tās vienotība un gatavība savstarpēji palīdzēt, neskatoties uz valdošajām atšķirībām.
Eiropas Savienība var būt starptautiski nozīmīgs spēlētājs tikai tad, ja tiek izprastas katras dalībvalsts intereses un valda iecietība.
«Bez citu atbalsta nevaram gūt panākumus, un solidaritāte ir ES DNS neatņemama sastāvdaļa,» uzsvēra Kanclere. Solidaritātes nozīmi Merkele ieskicēja ar vairākiem piemēriem. «Visiem eiropiešiem ir ieguvums no stabilas eirozonas, no palīdzības valstīm, kuras cīnās ar bēgļu plūsmām, un no kopīgas dabas katastrofu risināšanas,» teica Merkele.
Tomēr tajā pašā laikā solidaritāte nenozīmē visatļautību un tā ir jākombinē ar atbildību. «Eiropa ir tiesiskuma kopiena, un visiem ir jāievēro vienādas tiesības un noteikumi. Ja kāda no valstīm nepilda savas saistības, tad tas ietekmē mūs visus,» minēja Vācijas vadītāja. Papildus tam solidaritāte, kancleres prāt, ir saistīta ar egoisma pārvarēšanu. Tikai paskatoties augstāk par individuālajām interesēm, spējam būt patiesi vienoti. «Pirmais Pasaules karš ir labs pierādījums, kas notiek brīdī, kad valstis viena otru neciena. Tolerance ir nākotne, un valstīm tās labā ir jāpapūlas,» pauž kanclere.